Προγράμματα - Καινοτόμες δράσεις

[ 16-17 ] [ 15-16 ] [ 14-15 ] [ 13-14 ] [ 12-13 ] [ 11-12 ] [ 10-11 ] [ 09-10 ] [ 08-09 ] [ 07-08 ] [ 06-07 ] [ 05-06 ] [ 04-05 ]


Σχ. έτος 2016-2017
Εκπαιδευτικά Προγράμματα - Συμμετοχή σε Δίκτυα - Λειτουργία Ομίλων

Προγράμματα



Σχ. έτος 2015-2016


Ι. ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΔΙΚΤΥΑ
To σχολείο λόγω των πολλών δράσεων που υλοποιούνται κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους
εντάσσεται στα εκπαιδευτικά δίκτυα:

  Δίκτυο Σχολείων AspNet UNESCO
Στο δίκτυο Σχολείων AspNet UNESCO εντάσσονται όλες οι δράσεις που αναπτύσσονται στο σχολείο και όλοι οι εμπλεκόμενοι
καθηγητές και μαθητές που υλοποιούν προγράμματα σχετικά με Κλιματική Αλλαγή - Αειφορία, Αγωγή Ενεργού Πολίτη ,
Ανθρώπινα Δικαιώματα, Προσφυγικό και Εθελοντισμό


  Δίκτυο Αειφόρου Σχολείου
Στο δίκτυο του Αειφόρου σχολείου εντάσσονται όλες οι δράσεις που αναπτύσσονται στο σχολείο και όλοι οι εμπλεκόμενοι
καθηγητές και μαθητές που υλοποιούν προγράμματα σχετικά με τους Δείκτες Αειφόρου Σχολείου:
(Περιβαλλοντικούς, Παιδαγωγικούς, Κοινωνικούς)


  Δίκτυο Σχολείων UNICEF

ΙΙ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ - ΚΑΙΝΟΤΟΜΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ
Α)ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ



  Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης
«Ατμοσφαιρική Ρύπανση - Κλιματική αλλαγή - Κλιματική δράση - Εναλλακτικές πηγές ενέργειας»
Θέμα: Ενεργειακό ζήτημα και η έννοια της υποβάθμισης του Περιβαλλοντος

Συμμετοχή στα δίκτυα: Σχολείων ASPnet UNESCO, Aειφόρου Σχολείου
Συντονίστρια: Πέτροβα Σοφία , ΠΕ 04.02
Παιδαγωγική ομάδα: Δελής Αθανάσιος, ΠΕ04.02, Κοτσοβού Ελένη ΠΕ04.02
Μαθητές: Απευθύνεται στους μαθητές των τάξεων Α΄ και Β΄Λυκείου
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Δευτέρα 14.10- 15.40
Δράσεις:
Συμμετοχή του 2ου ΓΕΛ Γέρακα στο συνέδριο της Unesco στο Παρίσι
Συμμετοχή της ομάδας UNESCO σε ημερίδα για την αειφορία στο ΕΚΠΑ
Ενημέρωση για την κλιματική αλλαγή
Συμμετοχή στο ΙΣΤ' Μαθητικό Συμπόσιο Λυκείων ASPnet-UNESCO
Επίσκεψη στο Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών του ΑΕΙ Πειραιά Τεχνολογικού Τομέα
Η Ώρα της Γης
Συμμετοχή στην Παρουσίαση Περιβαλλοντικών προγραμμάτων ΔΔΕ Ανατολικής Αττικής
Συμμετοχή στην Παρουσίαση προγραμμάτων του σχολείου


  Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης
«Το σχολειό μας»
Θέμα: Διαμόρφωση και αναβάθμιση του εσωτερικού και περιβάλλοντος χώρου του σχολείου μας

Συντονιστής: Νερουτσόπουλος Ιωάννης, ΠΕ 03
Παιδαγωγική ομάδα: Κωσταντή Βασιλική, ΠΕ01
Μαθητές: Απευθύνεται σε όλους τους μαθητές & μαθήτριες του σχολείου
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Δευτέρα 14.10- 15.40
Δράσεις:
Φροντίδα κήπου και δέντρων
Ανακύκλωση μπαταριών
Συμμετοχή στην Παρουσίαση Περιβαλλοντικών προγραμμάτων ΔΔΕ Ανατολικής Αττικής
Βίντεο από τις δράσεις στον κήπο ... Βίντεο για τα βαψίματα, τα μαστορέματα και την εικαστική παρέμβαση στο προαύλιο


  Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης
«Δρόμοι της επιστήμης: η περίπτωση του Γαλιλαίου»
Διασχολικό Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης
(2ο ΓΕΛ Γέρακα, 3ο Γυμν. Γέρακα, 2ο ΓΕΛ Βριλλησίων, 4ο ΓΕΛ Φαλήρου)
Θέμα: Εξερεύνηση της επιστήμης μέσα απο το πείραμα, την αστρονομική παρατήρηση, την ιστορία της επιστήμης,
τη σχέση της επιστήμης με την τέχνη και τον πολιτισμό
Συντονιστής: Δελής Αθανάσιος, ΠΕ 04.02
Παιδαγωγική ομάδα: Βαριστέα Αναστασία, ΠΕ04.01, Κοτσοβού Ελένη ΠΕ04.02
Μαθητές: Απευθύνεται στους μαθητές & μαθήτριες των Α΄και Β΄τάξεων του σχολείου
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Τετάρτη 14.10- 15.40



Β) ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΓΩΓΗΣ ΕΝΕΡΓΟΥ ΠΟΛΙΤΗ


  Πρόγραμμα Αγωγής Ενεργού Πολίτη
«Ομάδα ΜUN - Αγωγής Ενεργού Πολίτη»
Θέμα: Συμμετοχή σε Μαθητικά Συνέδρια Προσομοίωσης Εργασιών ΟΗΕ

Συντονίστρια: Tαούζη Βασιλική ΠΕ 06
Παιδαγωγική ομάδα: Γεωργάκη Ευαγγελία ΠΕ06-02, Καραπέτη Μαρία, ΠΕ 05
Μαθητές: Απευθύνεται στους μαθητές& μαθήτριες που ενδιαφέρονται για θέματα διεθνούς πολιτικής,
σχέσεων κρατών, ανθρώπινων δικαιωμάτων, φυλετικών διακρίσεων κλπ.
Απαραίτητη η καλή γνώση της Αγγλικής Γλώσσας (επίσημη γλώσσα των συνεδρίων) Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Πέμπτη 14.10΄-15.40μ.μ. στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου
Δράσεις:
Συμμετοχή στο 1ο ATS MUN
Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Πρεσβεία της Νιγηρίας
6th Platon School MUN 2016
19o Athens MUN
Συμμετοχή στην Παρουσίαση προγραμμάτων του σχολείου


  Πρόγραμμα Αγωγής Ενεργού Πολίτη
«Στοχεύοντας στην Αειφόρο Ανάπτυξη μέσω της εκπαίδευσης»
Θέμα: Διαχείριση για την Αειφόρο Ανάπτυξη στη Μεσόγειο

Συνεργασία με το δίκτυο σχολείων AspNet για την UNESCO
Συμμετοχή στο 16ο Ετήσιο Μαθητικό Συμπόσιο των Λυκείων
Συντονίστρια: Γεωργάκη Ευαγγελία ΠΕ06-02
Παιδαγωγική ομάδα: Κονίδη Αθανασία, ΠΕ02
Κρεμμύδη Φιλιππίνα, ΠΕ 02
Μαθητές: Απευθύνεται σε μαθητές όλων των τάξεων
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Παρασκευή 14.10΄-15.40μ.μ
Δράσεις:
Συμμετοχή του 2ου ΓΕΛ Γέρακα στο συνέδριο της Unesco στο Παρίσι
Συμμετοχή της ομάδας UNESCO σε ημερίδα για την αειφορία στο ΕΚΠΑ
Ενημέρωση για την κλιματική αλλαγή
Συμμετοχή στο ΙΣΤ' Μαθητικό Συμπόσιο Λυκείων ASPnet-UNESCO
Επίσκεψη στο Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών του ΑΕΙ Πειραιά Τεχνολογικού Τομέα
Η Ώρα της Γης
Παρουσίαση του προγράμματος για την Αειφορία
Συμμετοχή στην Παρουσίαση προγραμμάτων του σχολείου


  Πρόγραμμα Αγωγής Ενεργού Πολίτη
«Βουλή των Εφήβων»
Θέμα: Προετοιμασία και συμμετοχή στο διαγωνισμό για την επιλογή μαθητών στη μαθητική συνεδρίαση της ΒΟΥΛΗΣ των ΕΦΗΒΩΝ

Συντονίστρια: Ίσκου Αρχοντούλα, ΠΕ 10, Κοινωνιολόγος
Μαθητές: Απευθύνεται στους μαθητές & μαθήτριες της Β΄Λυκείου
Δράσεις:
30 Νοεμβρίου 2015: Επίσκεψη της Β΄Λυκείου στη Βουλή των Ελλήνων
Συμμετοχή στο πρόγραμμα "Βουλή των Εφήβων"


  Πρόγραμμα Αγωγής Ενεργού Πολίτη
«Εuroscola 2015-2016»
Συντονίστρια: Γεωργάκη Ευαγγελία
Συμμετοχή στο διαγωνισμό έκθεσης για την επιλογή μαθητών για την παρακολούθηση ημερίδας στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στο Στρασβούργο
Ελληνική Αποστολή στο Στρασβούργο
Δράσεις:
Διενέργεια Διαγωνισμού στα πλαίσια του Προγράμματος Euroscola 2016
Μαθήτρια από το 2ο ΓΕΛ Γέρακα στην έδρα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου


  Πρόγραμμα Αγωγής Ενεργού Πολίτη
«European Youth Parliament»
Συντονίστρια: Γεωργάκη Ευαγγελία
Δράσεις:
33ο Εθνικό συνέδριο επιλογής του Ευρωπαϊκού κοινοβουλίου νέων
Συμμετοχή για δεύτερη σχολική χρονιά στο πρόγραμμα Universities4EU
Σχολικοί Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου
Ελληνικό Μαθητικό Κοινοβούλιο της Επιστήμης
Συμμετοχή στην Παρουσίαση προγραμμάτων του σχολείου


  Πρόγραμμα Αγωγής Ενεργού Πολίτη
«Eνδοσχολική Επιμόρφωση μελών 15μελούς και προέδρων 5μελών συμβουλίων τάξεων»
Δράσεις:
Εκλογές πενταμελών μαθητικών συμβουλίων
Εκλογές δεκαπενταμελούς μαθητικού συμβουλίου



Γ) ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ


  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
«Το Νερό πηγή ζωής ή αιτία πολέμου; »
Θέμα: Προσέγγιση του θέματος μέσα από τις τέχνες

Συντονιστρία: Ψαρουδάκη Ευδοξία, ΠΕ02
Παιδαγωγική ομάδα: Αναστόπουλος Βασίλειος ΠΕ19, Κρεμμύδη Φιλιππίνα ΠΕ02,
Μαθητές: Απευθύνεται στους μαθητές & μαθήτριες της Β΄τάξης του σχολείου
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Τετάρτη 14.10- 15.40
Δράσεις:
Συμμετοχή στο μαθητικό καλλιτεχνικό φεστιβάλ «ΗΜΕΡΕΣ ΤΕΧΝΗΣ 2016»
Ταινία μικρού μήκους Water Alert
Συμμετοχή στην Παρουσίαση προγραμμάτων του σχολείου


  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
«Τα θεριά της Μεσογείου - Προσεγγίζοντας ένα μυθιστόρημα»
Θέμα: Διασχολικό πολιτιστικό πρόγραμμα Λογοτεχνίας (2ο ΓΕΛ Γέρακα, 2ο ΓΕΛ Γλυκών Νερών)

Θεατρική παράσταση με τίτλο «Τα θεριά της Μεσογείου»
Συντονίστρια: Κρεμμύδη Φιλιππίνα ΠΕ02
Παιδαγωγική ομάδα: Ψαρουδάκη Ευδοξία, ΠΕ 02, Φλώρου Αθηνά, ΠΕ01
Μαθητές: Απευθύνεται στους μαθητές & μαθήτριες των Α΄ & Β΄Λυκείου
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Τετάρτη 14.10- 15.40
Δράσεις:
Επίσεψη σε Μάνη - Οίτυλο. Τετραήμερη εκδρομή της Β΄ Λυκείου
Συμμετοχή στην Παρουσίαση προγραμμάτων του σχολείου


  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
«Λογοτεχνικό Εργαστήρι 2015-16»
Θέμα: Οι μαθητές γράφουν: ποίημα, διήγημα, θεατρικό έργο

Συμμετοχή στο δίκτυο Λογοτεχνικό Εργαστήριο , το οποίο υλοποιείται από το 2008 με ευθύνη της Δ/νσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατ. Αττικής-Πολιτιστικά Θέματα Συντονίστρια: Σιδερά Παρασκευή, ΠΕ 02 Μαθητές: Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες όλων των τάξεων, που ενδιαφέρονται για την τέχνη του λόγου, είτε ως αναγνώστες είτε ως επίδοξοι συγγραφείς Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Πέμπτη 14.10΄- 15.40΄ στη Σχολική Βιβλιοθήκη
Δράσεις:
Βράβευση έργων των μαθητών της Ομάδας Λογοτεχνικού Εργαστηρίου


  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
«Εκπαίδευση και Χορός - « Οι μαθητές χορογραφούν και χορεύουν»»
Θέμα: Ομάδα μοντέρνου χορού, χορογραφίας και κινησιολογίας

Συντονίστρια: Ίσκου Αρχοντούλα, ΠΕ 10
Παιδαγωγική ομάδα: Σιδερά Παρασκευή, ΠΕ02
Συνεργασία με τη Διεύθυνση Δ/θμιας Εκπ/σης και την Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων κ.Αλεξιάδη Κ.
Μαθητές: Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες όλων των τάξεων.
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Τετάρτη 14.10΄-15.40΄ στην Αίθουσα Φυσικής Αγωγής του σχολείου
Δράσεις:


  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
«Δημοτικοί χοροί και παραδόσεις της πατρίδας μας»
Θέμα: Διδασκαλία παραδοσιακών χορών

Συντονίστρια: Κωσταντή Βασιλική ΠΕ01
Μαθητές: Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες όλων των τάξεων.
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Παρασκευή 14.10΄- 15.40μ.μ. στην Αίθουσα Φυσικής Αγωγής του σχολείου
Δράσεις:
Μαθητική Γιορτή Παραδοσιακών Χορών 2016


  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
«Πες το με εικόνες - Φωτοαφήγηση 2015-16»
Θέμα: Αποτυπώνοντας ίχνη της προσωπικής μας κουλτούρας με τη φωτογραφία και το βίντεο

Συντονιστής: Αναστόπουλος Βασίλειος, ΠΕ19
Μαθητές: Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες όλων των τάξεων, που ενδιαφέρονται για τη φωτογραφία,
τη βιντεοσκόπηση και τη δημιουργία μικρού μήκους ταινιών με τη χρήση Η/Υ (προγράμματα μοντάζ)
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Δευτέρα 14.10΄ - 15.40΄ στο Εργαστήριο Πληροφορικής και στους χώρους του σχολείου
Δράσεις:
Συμμετοχή στο μαθητικό καλλιτεχνικό φεστιβάλ «ΗΜΕΡΕΣ ΤΕΧΝΗΣ 2016»
Ταινία μικρού μήκους Water Alert
Βίντεο με πρακτικά παραδείγματα αειφορίας στο σχολείο
Βίντεο για τα βαψίματα, τα μαστορέματα και την εικαστική παρέμβαση στο προαύλιο
Συμμετοχή στην Παρουσίαση προγραμμάτων του σχολείου



Δ) ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ


  Πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας
«Αγωγή Σταδιοδρομίας ως εν δυνάμει πρόσφυγες»
Θέμα: Ένταξη προσφύγων - Διαπολιτισμικότητα

Συντονίστρια : Καραπέτη Μαρία, ΠΕ05
Παιδαγωγική ομάδα: Αδαμόπουλος Ευστάθιος, ΠΕ 09
Συνεργασία με την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ
Μαθητές: Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες όλων των τάξεων
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Δευτέρα 14.10΄ -15.40΄ μ.μ.


  Πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας
«Υoung business talents»
Θέμα: Eπιχειρηματικός προσομοιωτής

Συντονιστής : Μουζάκης Νικόλαος, ΠΕ02
Παιδαγωγική ομάδα: Αδαμόπουλος Ευστάθιος, ΠΕ 09
Τελεί υπό την αιγίδα του Ιδρύματος Νεολαίας και Δια βίου Μάθησης, φορέα εποπτευόμενου από το ΥΠΕΘ
Μαθητές: Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες όλων των τάξεων
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Δευτέρα 14.10΄ -15.40΄ μ.μ.
Δράσεις:
Συμμετοχή στον τελικό του Young Business Talents Ελλάδος
Συμμετοχή στην Παρουσίαση προγραμμάτων του σχολείου


  Πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας
«Νεανίαι εν τω επιχειρείν»
Θέμα: Νεανική Eπιχειρηματικότητα- Εικονική Επιχείρηση

Συντονιστής : Αδαμόπουλος Ευστάθιος, ΠΕ 09
Παιδαγωγική ομάδα: Ίσκου Αρχοντούλα, ΠΕ10
Μαθητές: Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες όλων των τάξεων
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Τετάρτη 14.10΄ -15.40΄ μ.μ.
Δράσεις:
Παρουσίαση της εικονικής επιχείρησης μαθητών του σχολείου μας
Συμμετοχή στη Μαθητική Έκθεση Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας
Συμμετοχή στην Παρουσίαση προγραμμάτων του σχολείου
Βίντεο από τη 10η Μαθητική Έκθεση Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας


Ε)ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ


  Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας
«Σχολική Διαμεσολάβηση »
Θέμα: Ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα που τους αφορούν

Συντονίστρια : Δουλγεράκη Σταματία, ΠΕ 02:
Παιδαγωγική ομάδα: Καραπέτη Μαρία, ΠΕ05
Μαθητές: Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες όλων των τάξεων.
Τόπος διεξαγωγής: στην Αίθουσα Συμβουλευτικής


ΣΤ)ΑΘΛΗΜΑΤΑ


  «Συμμετοχή στα σχολικούς αθλητικούς αγώνες στα αντίστοιχα αθλήματα»

Συντονιστής: Δήμου Αναστάσιος, ΠΕ11
Μαθητές: Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες όλων των τάξεων, που ενδιαφέρονται για τον αθλητισμό
1)Ποδόσφαιρο αγοριών
2)Μπάσκετ αγοριών
3)Βόλλεϋ αγοριών
4)Μπάσκετ κοριτσιών
5)Βόλλεϋ κοριτσιών
6) Ποδόσφαιρο κοριτσιών
Δράσεις:
2η «Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού»
Διάκριση της μαθήτριας Τσιανάκα Μαρίας στην Κολύμβηση
Αγώνες βόλεϋ αγοριών & κοριτσιών (3/2/2016)
Αγώνας βόλεϋ κοριτσιών (8/2/2016)
Νίκη και στον τρίτο αγώνα βόλεϋ των κοριτσιών (10/2/2016)
Δεύτερη θέση στον όμιλο για τα κορίτσια του βόλεϋ (12/2/2016)
Ήττα στον ημιτελικό για τα αγόρια του βόλεϋ (15/2/2016)
Νίκη στον πρώτο αγώνα μπάσκετ με το 1ο ΓΕΛ Γλυκών Νερών (18/2/2016)
Ήττα από το ΓΕΛ Αρτέμιδας στο μπάσκετ (22/2/2016)
Ήττα από το ΓΕΛ Αρτέμιδας στο μπάσκετ (22/2/2016)
Νίκη στα πέναλτι στον πρώτο αγώνα ποδοσφαίρου των αγοριών
Νίκη με 4-3 στον πρώτο αγώνα ποδοσφαίρου των κοριτσιών
Ασημένιο μετάλλιο στους Πανελλήνιους Αγώνες Κολύμβησης Λυκείων για τη Μαρία Τσιανάκα
Νίκη στον δεύτερο αγώνα ποδοσφαίρου των κοριτσιών απέναντι στο 3ο ΓΕΛ Κορωπίου
Πρόκριση στον τελικό με νίκη 4-0 έναντι του 1ου ΓΕΛ Γλ. Νερών για το ποδόσφαιρο κοριτσιών
Χρυσό μετάλλιο στο Ποδόσφαιρο κοριστιών Ανατολικής Αττικής
Χρυσό μετάλλιο στους σχολικούς αγώνες στίβου (30/3/2016)
Αγώνας με το ΓΕΛ Αναβρύτων για τη Β φάση στο ποδόσφαιρο κοριτσιών
Ασημένιο μετάλλιο στο 3ο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Τοξοβολίας 2016
Διάκριση της Βαλεντίνας Φαραντούρη στον τελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Συγχρονισμένης Κολύμβησης Νεανίδων


ΙΙΙ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΟΜΙΛΩΝ


  1)ΟΜΙΛΟΣ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

Υπεύθυνοι καθηγητές: Βαριστέα Αναστασία, Δελής Αθανάσιος, Κοτσοβού Ελένη, Μιχάλης Ευάγγελος, Πέτροβα Σοφία
Ανάπτυξη συνεργασιών με φορείς:
1)ΕΚΠΑ - Εργαστήριο Kλιματολογίας του Τμήματος Γεωλογίας & Γεωπεριβάλλοντος
2)ΕΚΠΑ- Εργαστήριο Χημείας Περιβάλλοντος, Τμήμα Χημείας/ Έδρα UNESCO
3)Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα Πειραιά Τεχνολογικού Τομέα, Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών
4)Ελληνική Μετεωρολογική Εταιρεία/ Εθν. Μετεωρολογική Υπηρεσία

Συμμετοχή σε διαγωνισμούς: EUSO, Φυσικής, Χημείας, Βιολογίας


  2)ΟΜΙΛΟΣ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ - ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑΣ

1) Εθελοντική ενισχυτική διδασκαλία από τους καθηγητές προς τους μαθητές του 2ου ΓΕΛ Γέρακα
Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 2ου Γενικού Λυκείου του Γέρακα, συναισθανόμενοι τις μαθησιακές
αδυναμίες των μαθητών και την οικονομική δυσχέρεια που αντιμετωπίζουν αρκετοί από αυτούς και ανταποκρινόμενοι
στο αίτημά τους για βοήθεια, αποφασίζει την αμισθί οργάνωση τμημάτων ενισχυτικής διδασκαλίας που θα απευθύνεται
αποκλειστικά σε μαθητές του σχολείου μας και θα υλοποιείται μετά το πέρας των μαθημάτων στο χώρο του σχολείου,
αφού προηγηθεί ενημέρωση και έγγραφη συγκατάθεση των γονέων τους.

2) Ευαισθητοποίηση των μαθητών για τα κοινωνικά -περιβαλλοντικά προβλήματα μέσα από εθελοντικές δράσεις
Υπεύθυνοι καθηγητές: Κωσταντή Β., Ίσκου Α., Αναστόπουλος Β.
Μαθητές:Απευθύνεται σε μαθητές όλων των τάξεων
Ανάπτυξη συνεργασιών με φορείς:
UNICEF, ΣΚΕΠ, Action Aid, Make a Wish, Χαμόγελο του Παιδιού, ΠΙΚΠΑ, Ελληνικός Μαραθώνιος, Μπορούμε
Κοινωνικές Υπηρεσίες Δήμου Παλλήνης (Κοινωνικό Φαρμακείο, Κοινωνικό Παντοπωλείο)
Δράσεις:
Αλληλεγγύη για τους πρόσφυγες
Προσφορά φαρμάκων στο Κοινωνικό Φαρμακείο
Βιωματικό πρόγραμμα εξοικείωσης με την διαφορετικότητα: (Σ.Κ.Ε.Π)
Εθελοντές στον 33ο Μαραθώνιο Αθήνας
Επίσκεψη στο Μουσείο Βορρέ - Πρόγραμμα «Αποτυπώματα» του Σ.Κ.Ε.Π
Επίσκεψη στο χαμόγελο του παιδιού
Σύμπραξη σχολείων για τη χριστουγεννιάτικη εκδήλωση
Εκπαιδευτική επίσκεψη στην «Κιβωτό του Κόσμου» (Α τάξη)
Συμμετοχή στην Ημερίδα του ΣΚΕΠ Μαθαίνοντας Μαζί
Συμμετοχή μαθήτριας στην εκπομπή onΕΡΤ για την ημερίδα του ΣΚΕΠ Μαθαίνοντας Μαζί
Συγκέντρωση βοήθειας για πρόσφυγες
Εθελοντές στον 5ο Ημιμαραθώνιο Αθήνας
Προσφορά γεύματος αγάπης στους απόρους
ActionAid - Συμμετοχή στη Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση 2016



Επιστροφή στην κορυφή της σελίδας





Σχ. έτος 2014-2015


  Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης
«Aνθρωπογενείς δραστηριότητες και παγκόσμιες κλιματικές αλλαγές»
Θέμα: Περιβαλλοντικοί κίνδυνοι

Συμμετοχή στο δίκτυο ΚΠΕ ΝΑΟΥΣΑΣ
Συντονίστρια : Mπουφίδη Μαρία, ΠΕ 14.04
Παιδαγωγική ομάδα: Δουλγεράκη Σταματία, ΠΕ 02
Μαθητές: Απευθύνεται σε μαθητές Β΄Λυκείου
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Τρίτη 14.10- 15.30
Δράσεις:
Ενημέρωση για τις κλιματικές αλλαγές
Εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών της Β Λυκείου στη Ιταλία
Παρουσιάσεις από το Ανοιχτό Πολιτιστικό Διήμερο 2015


  Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης
«Το σχολειό μας»
Θέμα: Διαμόρφωση και αναβάθμιση του εσωτερικού και περιβάλλοντος χώρου του σχολείου μας

Συντονιστής: Νερουτσόπουλος Ιωάννης, ΠΕ 03
Παιδαγωγική ομάδα: Κωσταντή Βασιλική, ΠΕ01
Μαθητές: Απευθύνεται σε όλους τους μαθητές & μαθήτριες του σχολείου
Δράσεις:
Βάψιμο πίνακα Β3
Βανδαλισμοί και βαψίματα
'Ανθισαν τα λουλούδια του σχολείου μας ...


  Πρόγραμμα Αγωγής Ενεργού Πολίτη
Βουλή των Εφήβων
Θέμα: Προετοιμασία και συμμετοχή στο διαγωνισμό για την επιλογή μαθητών στη μαθητική συνεδρίαση της ΒΟΥΛΗΣ των ΕΦΗΒΩΝ

Συντονίστρια: Ίσκου Αρχοντούλα (ΠΕ 10), Κοινωνιολόγος
Μαθητές: Απευθύνεται στους μαθητές & μαθήτριες της Β΄Λυκείου
Δράσεις:
Εκπαιδευτική επίσκεψη της Β΄Λυκείου στη Βουλή των Ελλήνων (21 Οκτωβρίου 2014) Συμμετοχή στο πρόγραμμα "Βουλή των Εφήβων"
Επιλογή μαθήτριας του σχολείου μας ως αναπληρώτρια έφηβη βουλευτής


  Πρόγραμμα Αγωγής Ενεργού Πολίτη
Εuroscola 2014-2015
Συμμετοχή στο διαγωνισμό έκθεσης για την επιλογή μαθητών για την παρακολούθηση ημερίδας στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στο Στρασβούργο
Ελληνική Αποστολή στο Στρασβούργο

Συντονίστρια: Γεωργάκη Ευαγγελία
Δράσεις:
Διενέργεια Διαγωνισμού στα πλαίσια του Προγράμματος Euroscola


  Πρόγραμμα Αγωγής Ενεργού Πολίτη
European Youth Parliament
Συντονίστρια: Γεωργάκη Ευαγγελία


  Πρόγραμμα Αγωγής Ενεργού Πολίτη
Eνδοσχολική Επιμόρφωση μελών 15μελούς και προέδρων 5μελών συμβουλίων τάξεων



  Πρόγραμμα Αγωγής Ενεργού Πολίτη
ΜUN – Συμμετοχή σε Μαθητικά Συνέδρια Προσομοίωσης Εργασιών ΟΗΕ

Συντονίστρια: Γεωργάκη Ευαγγελία ΠΕ06-02
Παιδαγωγική ομάδα: Tαούζη Βασιλική ΠΕ 06, Καραπέτη Μαρία, ΠΕ 05
Μαθητές: Απευθύνεται στους μαθητές& μαθήτριες που ενδιαφέρονται για θέματα
διεθνούς πολιτικής, σχέσεων κρατών, ανθρώπινων δικαιωμάτων, φυλετικών διακρίσεων κλπ.
Απαραίτητη η καλή γνώση της Αγγλικής Γλώσσας (επίσημη γλώσσα των συνεδρίων)
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Τετάρτη 14.10΄-15.30μ.μ. στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου
Δράσεις:
Συμμετοχή στα συνέδρια :
18th ΑMUN: Athens Model of the United Nations
Χρόνος διεξαγωγής: 27- 29 Μαρτίου 2015
Τόπος διεξαγωγής: Ευγενίδειο Ίδρυμα, Αθήνα
2nd PorgMUN
Χρόνος διεξαγωγής: 19-22 Μαρτίου 2015
Τόπος διεξαγωγής: Πράγα
5th Platon School Model United Nations 2015 Χρόνος διεξαγωγής: 6-8 Μαρτίου 2015
Τόπος διεξαγωγής: Εκπαιδευτήρια ΠΛΑΤΩΝ, Αθήνα


  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
«Θεατρικό Εργαστήρι 2014-15»
Θέμα: Ανέβασμα του θεατρικού έργου του Πέτρου Αλατζά: «Παράλληλοι Κόσμοι»

Συντονιστής : Δελής Αθανάσιος, ΠΕ04.02
Παιδαγωγική ομάδα: Κοτσοβού Ελένη, ΠΕ 04.02
Αναστόπουλος Βασίλειος, ΠΕ 19
Μπαλή Περσεφόνη, ΠΕ 33
Βαριστέα Αναστασία, ΠΕ 04.01
Μαθητές: Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες Α΄ Λυκείου, που ενδιαφέρονται για το θέατρο
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Τρίτη 2.10΄-3.00μ.μ. στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου
Δράσεις:
Ελληνογερμανική Αγωγή : Μαθαίνοντας Επιστήμη μέσα από το Θέατρο
2ο ΓΕΛ Γέρακα : Ανοιχτό Πολιτιστικό Διήμερο 2015


  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
«Μεσαιωνικές πόλεις»
Θέμα: Αρχιτεκτονική, Ναοδομία, Ανθρώπινη Δραστηριότητα

Συντονίστρια: Κωσταντή Βασιλική, ΠΕ01
Παιδαγωγική ομάδα: Σαμαρά Βαγιούλα, ΠΕ 02
Κιλμπασάνης Κωνσταντίνος , ΠΕ 03
Μαθητές: Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες της Β΄Λυκείου
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Δευτέρα 14.10΄-15.30 στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου
Δράσεις:
Εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών της Β Λυκείου στη Ιταλία
Παρουσιάσεις από το Ανοιχτό Πολιτιστικό Διήμερο 2015



  Λογότυπο για το Λογοτεχνικό εργαστήρι της ΔΔΕ Αν. Αττικής Πολιτιστικό Πρόγραμμα
Λογοτεχνικό Εργαστήρι 2014-15
Θέμα: Οι μαθητές γράφουν: ποίημα, διήγημα, θεατρικό έργο

Συμμετοχή στο δίκτυο Λογοτεχνικό Εργαστήριο , το οποίο υλοποιείται από το 2008 με ευθύνη
της Δ/νσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατ. Αττικής-Πολιτιστικά Θέματα
Συντονίστρια: Σιδερά Παρασκευή, ΠΕ 02
Παιδαγωγική ομάδα: Καψούρης Γεώργιος, ΠΕ 02
Μαθητές: Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες όλων των τάξεων, που ενδιαφέρονται για
την τέχνη του λόγου, είτε ως αναγνώστες είτε ως επίδοξοι συγγραφείς
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Τρίτη 2.10΄-3.00μ.μ. στη Σχολική Βιβλιοθήκη
Δράσεις:
Βράβευση Λογοτεχνικού Εργαστηρίου


  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
Εκπαίδευση και Χορός – « Οι μαθητές χορογραφούν και χορεύουν»
Θέμα: Οι μαθητές δημιουργούν μία χορογραφία την οποία προετοιμάζουν και παρουσιάζουν

Συντονίστρια: Ίσκου Αρχοντούλα, ΠΕ 10
Παιδαγωγική ομάδα: Σιδερά Παρασκευή, ΠΕ02
Μαθητές: Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες όλων των τάξεων.
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Τρίτη 2.10΄-3.00μ.μ. στην Αίθουσα Φυσικής Αγωγής του σχολείου
Δράσεις:
Παρουσίαση στο Ανοιχτό Πολιτιστικό Διήμερο 2015


  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
Δημοτικοί χοροί της πατρίδας μας
Θέμα: Διδασκαλία παραδοσιακών χορών

Συντονιστής: Δήμου Αναστάσιος, ΠΕ 11
Παιδαγωγική ομάδα: Κωσταντή Βασιλική ΠΕ01
Νερουτσόπουλος Ιωάννης, ΠΕ 03
Μαθητές: Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες όλων των τάξεων.
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Παρασκευή 2.10΄-3.30μ.μ. στην Αίθουσα Φυσικής Αγωγής του σχολείου
Δράσεις:
Μαθητική Γιορτή Παραδοσιακών Χορών
Χοροί στη γιορτή λήξης-αποφοίτησης
Χοροί στη γιορτή 25ης Μαρτίου



  «Εσύ … όπως κι εγώ»-Εξερευνώντας τη διαφορετικότητα μέσα από τις τέχνες Πολιτιστικό Πρόγραμμα
«Εσύ ... όπως κι εγώ»
Θέμα: Οι μαθητές εξερευνούν τη διαφορετικότητα μέσα από το θέατρο και τις τέχνες

Συντονίστρια: Καραπέτη Μαρία, ΠΕ05
Παιδαγωγική ομάδα: Ίσκου Αρχοντούλα, ΠΕ 10
Μαθητές: Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες όλων των τάξεων.
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Τετάρτη, 14.10 – 15.30 σε σχολική αίθουσα
Δράσεις:
Ενημέρωση από τον Σ.Κ.Ε.Π



  Βιντεομουσεία Πολιτιστικό Πρόγραμμα
«Βιντεομουσεία 2014-15»
Θέμα: Αποτυπώνοντας ίχνη της προσωπικής μας κουλτούρας

Συντονίστρια: Μπαλή Περσεφόνη, ΠΕ33
Παιδαγωγική ομάδα: Αναστόπουλος Βασίλειος, ΠΕ19
Παναγιωτοπούλου Ειρήνη ΠΕ02
Μαθητές: Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες όλων των τάξεων, που ενδιαφέρονται για τη φωτογραφία,
τη βιντεοσκόπηση και τη δημιουργία μικρού μήκους ταινιών με τη χρήση Η/Υ (προγράμματα μοντάζ)
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Παρασκευή, 14.15΄ στο Εργαστήριο Πληροφορικής και στους χώρους του σχολείου
Δράσεις:
Βιντεομουσεία 2015: Σκέψεις
Παρουσίαση στο Ανοιχτό Πολιτιστικό Διήμερο 2015
Συμμετοχή στο 11ο Φεστιβάλ της ΔΔΕ Αν. Αττικής: «Πες το με εικόνες 2015»

  Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας
Σχολική Διαμεσολάβηση
Θέμα: Ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα που τους αφορούν

Συντονίστρια : Δουλγεράκη Σταματία, ΠΕ 02
Παιδαγωγική ομάδα: Mπουφίδη Μαρία, ΠΕ14.04
Καραπέτη Μαρία, ΠΕ05
Μαθητές: Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες όλων των τάξεων
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Τρίτη, 14.10 -15.30 σε σχολική αίθουσα
Δράσεις:
Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού
Διαμόρφωση αίθουσας συμβουλευτικής


  Πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας
Χρηματιστήριο: Τζόγος ή εργαλείο ανάπτυξης της επιχειρηματικότητας;
Θέμα: Επιχειρηματικότητα

Συντονιστής: Αδαμόπουλος Ευστάθιος, ΠΕ 09
Μαθητές: Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες όλων των τάξεων.
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Δευτέρα 14.15΄ σε Αίθουσα Διδασκαλίας του σχολείου
Δράσεις:
Universities4EU

  Προγράμματα Αθλητισμού
Αθλήματα
Θέμα: Συμμετοχή στα σχολικούς αθλητικούς αγώνες στα αντίστοιχα αθλήματα

Συντονιστής: Δήμου Αναστάσιος, ΠΕ11
Παιδαγωγική ομάδα: Πατρινέλλη Μαρία, ΠΕ 11
Μαθητές: Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες όλων των τάξεων, που ενδιαφέρονται για τον αθλητισμό
1) Ποδόσφαιρο αγοριών
2) Μπάσκετ αγοριών
3) Βόλλεϋ αγοριών
4) Μπάσκετ κοριτσιών
5) Βόλλεϋ κοριτσιών
6) Ποδόσφαιρο κοριτσιών

Ασημένιο μετάλλιο για τα κορίτσια στον τελικό μπάσκετ
Νίκη της ομάδας μπάσκετ των κοριτσιών στον τελικό του ομίλου με το ΓΕΛ Πικερμίου
Αγώνας μπάσκετ κοριτσιών με το ΓΕΛ Μαραθώνα
Αγώνας μπάσκετ κοριτσιών με 1ο ΓΕΛ Γέρακα

Αγώνας μπάσκετ αγοριών με το ΓΕΛ εκπαιδευτηρίων Κωστέα Γείτονα
Αγώνας μπάσκετ αγοριών με το ΓΕΛ Μαραθώνα
Αγώνας μπάσκετ αγοριών με 1ο ΓΕΛ Γέρακα

Αγώνας για το σχολικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου αγοριών


  Εθελοντικές δράσεις
Εθελοντική ενισχυτική διδασκαλία από τους καθηγητές προς τους μαθητές του 2ου ΓΕΛ Γέρακα
Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 2ου Γενικού Λυκείου του Γέρακα,
συναισθανόμενοι τις μαθησιακές αδυναμίες των μαθητών και την οικονομική δυσχέρεια
που αντιμετωπίζουν αρκετοί από αυτούς και ανταποκρινόμενοι στο αίτημά τους για
βοήθεια, αποφασίζει την αμισθί οργάνωση τμημάτων ενισχυτικής διδασκαλίας που θα
απευθύνεται αποκλειστικά σε μαθητές του σχολείου μας και θα υλοποιείται μετά το πέρας
των μαθημάτων στο χώρο του σχολείου, αφού προηγηθεί ενημέρωση και έγγραφη
συγκατάθεση των γονέων τους.



  Εθελοντικές δράσεις
Action aid
Θέμα: Υιοθέτηση ενός παιδιού από την Αφρική
Συντονίστρια : Κωσταντή Βασιλική, ΠΕ 01
Διεθνής ημέρα για την εξάλειψη των φυλετικών διακρίσεων και του ρατσισμού


  Εθελοντικές δράσεις
Make a wish
Θέμα: Υλοποίηση ευχών παιδιών που πάσχουν από σοβαρές ασθένειες
Συντονίστρια : Σιδερά Παρασκευή, ΠΕ 02
Δράσεις: Αγορά αστεριών (2 ευρώ το καθένα) για την υλοποίηση της ευχής ενός παιδιού
Χριστουγεννιάτικο Μπαζάρ


  Εθελοντικές δράσεις
Συμπράξεις με Ειδικά Σχολεία
Θέμα: Ευαισθητοποίηση των μαθητών μας σε θέματα ειδικής αγωγής
Συντονίστριες: Ίσκου Αρχοντούλα, ΠΕ 10, Καραπέτη Μαρία ΠΕ05
Μαθητές: Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες όλων των τάξεων.
Δράσεις: Επισκέψεις στο Μουσείο Βορρέ και συμπράξεις με ειδικά σχολεία


  Εθελοντικές δράσεις
Δίκτυο Σχολείων AspNet UNESCO
Συμμετοχή του σχολείου στο 15ο Μαθητικό Συμπόσιο
Πέμπτη 26 και Παρασκευή 27 Φεβρουαρίου 2015
Εγκαταστάσεις Εκπαιδευτηρίων ΓΕΙΤΟΝΑ
ΘΕΜΑ: «η Εκπαίδευση ως μέσο κοινωνικής συνοχής»
Υποθέματα:
Α) Η Εκπαίδευση με πυρήνα τον άνθρωπο
Β) Η Εκπαίδευση ενάντια στις προκαταλήψεις
Γ) Κατευθύνσεις και πολιτικές στην Εκπαίδευση του μέλλοντος
Συντονίστρια ομάδας 15ου Μαθητικού Συμποσίου : ΚΟΝΙΔΗ ΑΘΑΝΑΣΙΑ
Ομάδα ΑSpNET:
Γεωργάκη Ευαγγελία
Αναστόπουλος Βασίλειος
Κονίδη Αθανασία
Κωσταντή Βασιλική
Συμμετοχή στο ΙΕ' Μαθητικό συμπόσιο του Δικτύου ASPnet Unesco
Παρουσίαση των μαθητών του σχολείου μας στο καλλιτεχνικό μέρος του συμποσίου UNESCO (26,27/2/2015)




Επιστροφή στην κορυφή της σελίδας



Σχ. έτος 2013-2014
Κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά προτάθηκαν από το Σύλλογο Καθηγητών σε συνεργασία με τους μαθητές συνολικά 11 εκπαιδευτικά προγράμματα (αρ. Πράξης Συλλόγου Καθηγητών 31η /26-11-2013), τα οποία εγκρίθηκαν από το Τμήμα Εκπαιδευτικών Θεμάτων της Δ/θμιας Εκπ/σης Ανατ. Αττικής και υλοποιούνται στο σχολείο μας εκτός ωρών διδασκαλίας.

  Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης
«Παραδοσιακή Αρχιτεκτονική, ένα μάθημα αειφορίας από το παρελθόν»
Θέμα:ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΙ ΟΙΚΙΣΜΟΙ-ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΑΕΙΦΟΡΙΑΣ

Συμμετοχή στο δίκτυο : ΚΠΕ Μολάων «Κάστρο: ο τόπος το ορίζει και ο άνθρωπος το χτίζει»
Συντονίστρια: Γρηγοροπούλου Μαρίνα (ΠΕ 12)
Μαθητές: Μεικτή ομάδα 20 μαθητών
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Πέμπτη 14.15 στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου


  Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης
«Το σχολειό μας»
Θέμα: Διαμόρφωση και αναβάθμιση του εσωτερικού και του περιβάλλοντος χώρου του σχολείου μας

Σύμπραξη με το 3ο Γυμνάσιο Γέρακα και το Καλλιτεχνικό Σχολείο
Συντονιστής: Νερουτσόπουλος Ιωάννης (ΠΕ 03)
Παιδαγωγική ομάδα: Κωσταντή Βασιλική (ΠΕ 01), Μιχάλης Ευάγγελος (ΠΕ 04), Πανονίδου Ελπίδα (ΠΕ 08)
Μαθητές: Απευθύνεται σε όλους τους μαθητές & μαθήτριες του σχολείου
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Δευτέρα - Τετάρτη 14.15 στον εσωτερικό και εξωτερικό χώρο του σχολείου


  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
Βιντεομουσεία 2013-14
Θέμα: Αποτυπώνοντας ίχνη της προσωπικής μας κουλτούρας

Συμμετοχή στο δίκτυο Βιντεομουσεία, το οποίο υλοποιείται με ευθύνη της Δ/νσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατ. Αττικής-Πολιτιστικά Θέματα
Συντονιστής: Αναστόπουλος Βασίλειος, ΠΕ19
Παιδαγωγική ομάδα: Βαριστέα Αναστασία, ΠΕ 04, Γεωργάκη Ευαγγελία, ΠΕ 06-02
Μαθητές: Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες όλων των τάξεων, που ενδιαφέρονται για τη φωτογραφία, τη βιντεοσκόπηση και τη δημιουργία μικρού μήκους ταινιών με τη χρήση Η/Υ (προγράμματα μοντάζ)
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Παρασκευή 14.15΄ στο Εργαστήριο Πληροφορικής και στους χώρους του σχολείου


  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
Λογοτεχνικό Εργαστήρι 2012-13
Θέμα: Οι μαθητές γράφουν: ποίημα, διήγημα, θεατρικό έργο - Λέσχη Ανάγνωσης

Συμμετοχή στο δίκτυο Λογοτεχνικό Εργαστήριο , το οποίο υλοποιείται από το 2008 με ευθύνη της Δ/νσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατ. Αττικής-Πολιτιστικά Θέματα
Συντονίστρια: Καψούρης Γεώργιος, ΠΕ 02
Παιδαγωγική ομάδα: Σιδερά Παρασκευή, ΠΕ 02, Κίσκιρα Μάρθα, ΠΕ 02
Μαθητές: Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες όλων των τάξεων, που ενδιαφέρονται για την τέχνη του λόγου, είτε ως αναγνώστες είτε ως επίδοξοι συγγραφείς
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Τετάρτη 14.15΄ σε Αίθουσα Διδασκαλίας του σχολείου


  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
«Βυζαντινή Τέχνη από τον 10ο αι. έως τον 13ο αι.»
Θέμα: Βυζαντινή Τέχνη ->Αρχιτεκτονική, Ναοδομία, Ψηφιδωτά, Ζωγραφική

Συντονίστρια: Σαμαρά Βαγιούλα (ΠΕ 02)
Παιδαγωγική ομάδα: Κονίδη Αθανασία (ΠΕ 02)
Μαθητές: Απευθύνεται στους μαθητές & μαθήτριες της Β΄Λυκείου


  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
Τέχνη της Αναγέννησης
Θέμα: Η Τέχνη της Αναγέννησης μέσα από τη μελέτη των μεγάλων ζωγράφων και αρχιτεκτόνων της Ιταλίας από τον Τζιότο έως το Δομήνικο Θεοτοκόπουλο

Συντονίστρια: Σιδερά Παρασκευή, ΠΕ02
Παιδαγωγική ομάδα: Καψούρης Γεώργιος, ΠΕ 02
Μαθητές: Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες της Β΄ τάξης, που ενδιαφέρονται για την τέχνη
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Τετάρτη 14.15΄ σε Αίθουσα Διδασκαλίας του σχολείου


  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
Εκπαίδευση και χορός: «Οι μαθητές χορογραφούν και χορεύουν»
Θέμα: Θεωρητική προσέγγιση του χορού - Συγκρότηση ομάδας χορού -Δημιουργία χορογραφίας και μοντέρνος χορός

Συντονίστρια : Νάνου Μαρία, ΠΕ02
Παιδαγωγική ομάδα: Ίσκου Αρχοντούλα, ΠΕ 10
Μαθητές: Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες όλων των τάξεων.
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Παρασκευή 14.15΄στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου


  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
Η Ελληνική Παράδοση μέσα από τους Παραδοσιακούς Χορούς
Θέμα: Ιστορική αναδρομή των παραδοσιακών χορών και φορεσιών της πατρίδας μας-Διδασκαλία παραδοσιακών χορών

Συντονίστρια: Κωσταντή Βασιλική, ΠΕ 01
Παιδαγωγική ομάδα: Ίσκου Αρχοντούλα, ΠΕ 10
Μαθητές: Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες όλων των τάξεων.
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Τρίτη - Τετάρτη 14.15΄μ.μ. στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου


  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
«Εσύ ... όπως κι εγώ»: Εξερευνώντας τη διαφορετικότητα μέσα από το θέατρο
Θέμα: Οι μαθητές εξερευνούν τη διαφορετικότητα μέσα από το θέατρο και τις τέχνες

Συντονίστρια: Καραπέτη Μαρία, ΠΕ05
Παιδαγωγική ομάδα: Ίσκου Αρχοντούλα, ΠΕ 10
Μαθητές: Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες όλων των τάξεων.
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Τετάρτη 14.15΄στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου


  Πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας
Εικονική Επιχείρηση
Θέμα: Ίδρυση - Λειτουργία - Διάλυση επιχείρησης - Ανάπτυξη επιχειρηματικού σχεδίου Η επιχειρηματικότητα στην Ελλάδα της κρίσης, η επιχειρηματικότητα στην περιοχή μου

Συντονιστής: Αδαμόπουλος Ευστάθιος, ΠΕ 09
Μαθητές: Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες όλων των τάξεων.
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Δευτέρα 14.15΄ σε Αίθουσα Διδασκαλίας του σχολείου


  Πρόγραμμα Αγωγής Ενεργού Πολίτη
Ο Ενεργός Πολίτης - Ομάδα ΜUN
Θέμα: Συμμετοχή σε Μαθητικά Συνέδρια Προσομοίωσης Εργασιών ΟΗΕ

Συντονίστρια: Γεωργάκη Ευαγγελία, ΠΕ 06-02
Παιδαγωγική ομάδα: Καραπέτη Μαρία, ΠΕ 05, Ταούζη Βασιλική, ΠΕ06
Μαθητές: Απευθύνεται στους μαθητές & μαθήτριες που ενδιαφέρονται για θέματα διεθνούς πολιτικής, σχέσεων κρατών, ανθρώπινων δικαιωμάτων, φυλετικών διακρίσεων κλπ.
Απαραίτητη η καλή γνώση της Αγγλικής Γλώσσας (επίσημη γλώσσα των συνεδρίων)
Ημέρα/ώρα διεξαγωγής: Τρίτη - Πέμπτη 14.15΄ σε Αίθουσα Διδασκαλίας του σχολείου
Την τρέχουσα σχολική χρονιά οι μαθητές μας θα συμμετάσχουν στα εξής συνέδρια :
• DSA MUN: Deutsche Schule Athen MUN
• 17th ΑMUN: Athens Model of the United Nations
Χρόνος διεξαγωγής: 29 - 31 Μαρτίου 2013
Τόπος διεξαγωγής: Ευγενίδειο Ίδρυμα, Αθήνα


  Πρόγραμμα Αγωγής Ενεργού Πολίτη
Βουλή των Εφήβων
Θέμα: Προετοιμασία και συμμετοχή στο διαγωνισμό για την επιλογή μαθητών στη μαθητική συνεδρίαση της ΒΟΥΛΗΣ των ΕΦΗΒΩΝ

Συντονίστρια: Ίσκου Αρχοντούλα (ΠΕ 10), Κοινωνιολόγος
Μαθητές: Απευθύνεται στους μαθητές& μαθήτριες της Β΄Λυκείου
Δράσεις: 19 Φεβρουαρίου 2012:Επίσκεψη της Β΄Λυκείου στη Βουλή των Ελλήνων


  Πρόγραμμα Αγωγής Ενεργού Πολίτη
Εuroscola 2013
Θέμα: Συμμετοχή στο διαγωνισμό έκθεσης για την επιλογή μαθητών για την παρακολούθηση ημερίδας στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στο Στρασβούργο

Συντονίστρια: Γεωργάκη Ευαγγελία
Ελληνική Αποστολή στο Στρασβούργο


  Πρόγραμμα Αγωγής Ενεργού Πολίτη
European Youth Parliament
Θέμα: Συμμετοχή στο διαγωνισμό για την επιλογή μαθητών για το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων

Συντονίστρια: Γεωργάκη Ευαγγελία
Ελληνική Αποστολή στο Στρασβούργο


  Πρόγραμμα Αγωγής Ενεργού Πολίτη
ΥΜGE: Yale Model Government Europe
Θέμα: Συμμετοχή σε συνέδριο προσομοίωσης εργασιών σε επίπεδο κρατικής και διακρατικής διακυβέρνησης

Συντονίστρια: Γεωργάκη Ευαγγελία, ΠΕ 06-02
Η μαθήτριά μας Πρεζεράκου Αθηνά συμμετέχει στις εργασίες του Συνεδρίου που διεξάγεται στη Βουδαπέστη
Διοργάνωση : Yale University


  Προγράμματα Αθλητισμού
Αθλήματα
Θέμα: Συμμετοχή στα σχολικούς αθλητικούς αγώνες στα αντίστοιχα αθλήματα

Συντονιστής: Δήμου Αναστάσιος, ΠΕ11
Παιδαγωγική ομάδα: Πατρινέλλη Μαρία, ΠΕ 11
Μαθητές: Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες όλων των τάξεων, που ενδιαφέρονται για τον αθλητισμό
1)Ποδόσφαιρο αγοριών
2)Μπάσκετ αγοριών
3)Βόλλεϋ αγοριών
4)Μπάσκετ κοριτσιών
5)Βόλλεϋ κοριτσιών


  Εθελοντικές Δράσεις
Action aid
Θέμα: Υιοθέτηση ενός παιδιού από την Αφρική

Συντονιστής: Κωσταντή Βασιλική, ΠΕ 01
Δράσεις: Επίσκεψη στην Action -Aid


  Εθελοντικές Δράσεις
Make a wish
Θέμα: Υλοποίηση ευχών παιδιών που πάσχουν από σοβαρές ασθένειες

Συντονιστής: Σιδερά Παρασκευή, ΠΕ 02
Δράσεις: Αγορά αστεριών (2 ευρώ το καθένα) για την υλοποίηση της ευχής ενός παιδιού


  Εθελοντικές Δράσεις
Συμπράξεις με Ειδικά Σχολεία - ΣΚΕΠ ( Σύνδεσμος Κοινωνικής Ευθύνης για Παιδιά και Νέους)
Θέμα: Ευαισθητοποίηση των μαθητών πάνω στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν συνάνθρωποί μας με ειδικές ανάγκες

Συντονίστριες: Ίσκου Αρχοντούλα, ΠΕ 08, Καραπέτη Μαρία ΠΕ05




Επιστροφή στην κορυφή της σελίδας





Σχ. έτος 2012-2013
Κατά την σχολική χρονιά 2012-13 προτάθηκαν από το Σύλλογο Καθηγητών σε συνεργασία με τους μαθητές συνολικά 14 εκπαιδευτικά προγράμματα (αρ. Πράξης Συλλόγου Καθηγητών 23η /26-11-2012), τα οποία εγκρίθηκαν από το Τμήμα Εκπαιδευτικών Θεμάτων της Δ/θμιας Εκπ/σης Ανατ. Αττικής (Αρ. πρωτ. 26452/ 19-12-2012) και υλοποιούνται στο σχολείο μας εκτός ωρών διδασκαλίας.

  Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης
«Απογοητευόμαστε από το παρόν, Σκαλίζουμε το παρελθόν, Οραματιζόμαστε το μέλλον»
Θέμα: Βιομηχανική κληρονομιά - Kτήμα Καμπά Κάντζας

Συμμετοχή στο δίκτυο ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ - ΚΠΕ ΝΑΟΥΣΑΣ
Συντονιστής: Δελής Αθανάσιος (ΠΕ 04)
Παιδαγωγική ομάδα: Κοτσοβού Ελένη (ΠΕ 04), Ρούσσης Ιωάννης (ΠΕ 03)


  Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης
«Το σχολειό μας»
Θέμα: Διαμόρφωση και αναβάθμιση του εσωτερικού και του περιβάλλοντος χώρου του σχολείου μας

Σύμπραξη με το 3ο Γυμνάσιο Γέρακα και το Καλλιτεχνικό Σχολείο
Συντονιστής: Νερουτσόπουλος Ιωάννης (ΠΕ 03)
Παιδαγωγική ομάδα: Κωσταντή Βασιλική (ΠΕ 01), Σιδερά Παρασκευή (ΠΕ 02),Αρτοποιάδου Αθηνά (ΠΕ 06)


  Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης
«Βυζαντινά κάστρα»
Θέμα: Βυζαντινή Τέχνη ->Αρχιτεκτονική, Ναοδομία, Ανθρώπινη δραστηριότητα

Συντονίστρια: Κονίδη Αθανασία (ΠΕ 02)
Παιδαγωγική ομάδα: Γεωργάκη Ευαγγελία (ΠΕ 06-02), Σιδερά Παρασκευή (ΠΕ02), Παναγιωτοπούλου Ειρήνη (ΠΕ02)
Απευθύνεται στους μαθητές & μαθήτριες της Β΄Λυκείου

Δράσεις της ομάδας:
- Παρακολούθηση τριήμερου σεμιναρίου με θέμα «Πεθαίνουν τα κάστρα;», διοργανωμένο από το ΚΠΕ Μολάων στη Μονεμβασιά, 9-11/11/2012 (Κονίδη Αθανασία)


  Πρόγραμμα Αγωγής Ενεργού Πολίτη
«Βουλή των Εφήβων»
Θέμα: Προετοιμασία και συμμετοχή στο διαγωνισμό για την επιλογή μαθητών στη μαθητική συνεδρίαση της ΒΟΥΛΗΣ των ΕΦΗΒΩΝ

Συντονίστρια: Ίσκου Αρχοντούλα (ΠΕ 08), Κοινωνιολόγος
Απευθύνεται στους μαθητές & μαθήτριες της Β΄Λυκείου
Δράσεις: 19 Φεβρουαρίου 2012: Επίσκεψη της Β΄Λυκείου στη Βουλή των Ελλήνων


  Πρόγραμμα Αγωγής Ενεργού Πολίτη
«Εuroscola 2012»
Συμμετοχή στο διαγωνισμό έκθεσης για την επιλογή μαθητών για την παρακολούθηση ημερίδας στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στο Στρασβούργο

Συντονίστρια: Γεωργάκη Ευαγγελία
Επιλογή της μαθήτριας Αυγούστου Έλενας, μαθήτριας της Β΄Λυκείου
Ελληνική Αποστολή στο Στρασβούργο


  Πρόγραμμα Αγωγής Ενεργού Πολίτη
«European Youth Parliament»

Συντονίστρια: Γεωργάκη Ευαγγελία
Από την Ελλάδα επιλέχθηκαν 8 μαθητές από σχολεία όλης της Ελλάδας μετά από επιλογή τους με βάση τις επιδόσεις τους σε τριήμερο συνέδριο
που διεξήχθη στην Αθήνα τον Απρίλιο του 2012. Μεταξύ αυτών που επιλέχθηκαν ήταν και η μαθήτριά μας Γεωργοπούλου Χριστίνα (η μόνη από Δημόσιο Σχολείο).

Συμμετοχή της Γεωργοπούλου Χριστίνας, μαθήτριας της Β΄Λυκείου, στην Σύνοδο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νεότητας που διεξήχθη στο Άμστερνταμ


  Πρόγραμμα Αγωγής Ενεργού Πολίτη
«Μαθήματα Δημοκρατίας και αλληλοσεβασμού»
Θέμα:Eνδοσχολική Επιμόρφωση των μελών 15μελούς και προέδρων 5μελών συμβουλίων τάξεων

Συντονίστρια: Γεωργάκη Ευαγγελία
Δράσεις:
• 30 Οκτωβρίου 2012: 1η Συνάντηση των εκπροσώπων του 15μελούς, συγκρότηση σε σώμα, εκλογή προεδρείου
Ενημέρωση για τις αρμοδιότητες, δικαιώματα και υποχρεώσεις των μαθητικών συμβουλίων

• 17 Δεκεμβρίου 2012: Συνάντηση προέδρων των 5μελών συμβουλίων των τμημάτων και του προεδρείου του 15μελούς με τη Δ/ντρια.
Ενημέρωση για θέματα του σχολείου - ανταλλαγή απόψεων για θέματα ενδοσχολικής βίας - προετοιμασία για την σύμπραξη των 3 σχολείων
(2ο ΓΕΛ Γέρακα, 3ο Γυμνάσιο Γέρακα και Καλλιτεχνικό Σχολείο Γέρακα) και υποδοχή του Συνήγορου του Πολίτη.

• 18 Δεκεμβρίου 2012 : Παρακολούθηση Ημερίδας στο Μουσικό Σχολείο Παλλήνης με θέμα «Αντιμετωπίζοντας τον εκφοβισμό και τη βία στο σχολείο»
Την ημερίδα παρακολούθησαν η Διευθύντρια κ.Γεωργάκη Ευαγγελία και η καθηγήτρια κ. Σιδερά Παρασκευή μαζί με αντιπροσωπεία 8 εκπροσώπων των μαθητών:
Ζεκιράι Γεώργιος (Α2), Μερσίνη Διονυσία (Α3), Νομικός Αλέξανδρος (Α4), Φραγκούλης Παναγιώτης (Α5), Γαμβρινού Χρύσα (Β1),
Θεοδωρακόπουλος Αγαμέμνων (Β2), Μαλαχιάς Κωνσταντίνος (Β3), Ραυτόπουλος Θεόδωρος (Γ3)

• 20 Δεκεμβρίου 2012: Επίσκεψη του κ. Μόσχου Γεώργιου, Εκπρόσωπου του Συνήγορου του Πολίτη για τα Δικαιώματα του Παιδιού
και σύμπραξη των 3 σχολείων (2ο ΓΕΛ Γέρακα, 3ο Γυμνάσιο Γέρακα και Καλλιτεχνικό Σχολείο Γέρακα).
Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου μετά από πρόσκληση του 2ου ΓΕΛ Γέρακα.
Παραβρέθηκαν οι διευθυντές των 3 σχολείων (Γεωργάκη Ε., Κοσμίδης Π. Γκέκα Π. και η υποδιευθύντρια του Καλλιτεχνικού κ. Μεταξά Α.),
οι πρόεδροι όλων των τμημάτων και τα προεδρεία των 15μελών και των 3 σχολείων.



  Πρόγραμμα Αγωγής Ενεργού Πολίτη
«ΜUN - Συμμετοχή σε Μαθητικά Συνέδρια Προσομοίωσης Εργασιών ΟΗΕ»

Συντονίστρια: Γεωργάκη Ευαγγελία
Παιδαγωγική ομάδα: Αναστασιάδου Φιλία (ΠΕ 06), Αρτοποιάδου Αθηνά (ΠΕ 06), Δουλγεράκη Σταματία (ΠΕ02), Καραπέτη Μαρία (ΠΕ 05)
Απευθύνεται στους μαθητές & μαθήτριες που ενδιαφέρονται για θέματα διεθνούς πολιτικής, σχέσεων κρατών, ανθρώπινων δικαιωμάτων, φυλετικών διακρίσεων κλπ.
Απαραίτητη η καλή γνώση της Αγγλικής Γλώσσας (επίσημη γλώσσα των συνεδρίων)

Την τρέχουσα σχολική χρονιά οι μαθητές μας θα συμμετάσχουν στα εξής συνέδρια :
1)16th ΑMUN: Athens Model of the United Nations
Χρόνος διεξαγωγής: 29 - 31 Μαρτίου 2013
Τόπος διεξαγωγής: Ευγενίδειο Ίδρυμα, Αθήνα

2)7th RIMUN: 7th Rome International Model of the United Nations
Χρόνος διεξαγωγής: 15-19 Μαρτίου 2013
Τόπος διεξαγωγής: Σχολείο Farnesina, Ρώμη

3) 3rd BIMUN: 3rd Budapest International Model of the United Nations
Χρόνος διεξαγωγής: 12- 16 Απριλίου 2013
Τόπος διεξαγωγής: Σχολείο Εotvos, Βουδαπέστη



  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
«Βιντεομουσεία 2012-13»
Θέμα: Αποτυπώνοντας ίχνη της προσωπικής μας κουλτούρας

Συντονιστής: Αναστόπουλος Βασίλειος, ΠΕ19
Παιδαγωγική ομάδα: Βαριστέα Αναστασία, ΠΕ 04, Γεωργάκη Ευαγγελία, ΠΕ 06-02, Καψούρης Γεώργιος, ΠΕ02
Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες όλων των τάξεων, που ενδιαφέρονται για τη φωτογραφία, τη βιντεοσκόπηση και τη δημιουργία μικρού μήκους ταινιών με τη χρήση Η/Υ (προγράμματα μοντάζ)


Δράσεις της ομάδας:
- 20 Σεπτεμβρίου 2012: Παρουσίαση της ταινίας μικρού μήκους που έφτιαξε η ομάδα των βιντεομουσείων του σχολείου μας το σχολικό έτος 2011-12, στο φεστιβάλ «Μικρόπολις», στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων στο Γκάζι στο περίπτερο της Εκπαιδευτικής τηλεόρασης.

- 21 Νοεμβρίου 2012: Τις 2 τελευταίες ώρες (6η-7η) η Β΄ Λυκείου υλοποίησε τη δράση «Βιντεομουσεία: ... η δική μας γνώμη».
Οι μαθητές παρακολούθησαν 10 επιλεγμένες μαθητικές ταινίες που έφτιαξαν άλλοι συμμαθητές τους και αφού τις σχολίασαν συμπλήρωσαν ψηφοδέλτια έτσι ώστε διακριθούν 3 κατηγορίες ταινιών:
1)Διάκριση καλύτερης ταινίας (η ταινία που μου άρεσε πολύ και θα τη διάλεγα για να τη δείξω σ' έναν φίλο μου/σε μια φίλη μου)
2)Διάκριση της πιο ασυνήθιστης ταινίας (ταινίας που συμφωνώ και διαφωνώ, αλλά σηκώνει πολλή συζήτηση. Δεν είμαι σίγουρος/η πως την κατάλαβα)
3)Διάκριση ταινίας «των μεγάλων» (που, κατά τη γνώμη μου, θα αρέσει στους γονείς και στους δασκάλους μου).
Στο πλαίσιο της δράσης αυτής όσοι μαθητές επιθυμούν μπορούν να πάρουν μέρος σε διαγωνισμό συγγραφής ατομικής κριτικής
Στόχος της δράσης ήταν οι μαθητές να εκτίθενται σε εναλλακτικούς τρόπους κινηματογραφικής έκφρασης πέραν από αυτούς που συνήθως παρέχονται μέσα από τις κυρίαρχες παραγωγές που διακινούνται από την τηλεόραση. Ιδιαίτερα η κριτική παρακολούθηση και απονομή συμβολικών βραβείων από διαφορετικές ομάδες μαθητών, συμβάλλει στην ανάπτυξη κριτικού λόγου και διατύπωσης επιχειρημάτων σε συνθήκες διαφορετικές από το σύνηθες πλαίσιο του σχολικού περιβάλλοντος.

- 3 Δεκεμβρίου 2012: Συμμετοχή στη 12η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας - CAMERA ZIZANIO.


  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
«Λογοτεχνικό Εργαστήρι 2012-13»
Θέμα: Οι μαθητές γράφουν: ποίημα, διήγημα, θεατρικό έργο

Συμμετοχή στο δίκτυο Λογοτεχνικό Εργαστήριο , το οποίο υλοποιείται από το 2008 με ευθύνη της Δ/νσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατ. Αττικής-Πολιτιστικά Θέματα
Συντονίστρια: Σιδερά Παρασκευή, ΠΕ 02
Παιδαγωγική ομάδα: Καψούρης Γεώργιος, ΠΕ 02, Γεωργάκη Ευαγγελία, ΠΕ 06-02
Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες όλων των τάξεων, που ενδιαφέρονται για την τέχνη του λόγου, είτε ως αναγνώστες είτε ως επίδοξοι συγγραφείς

Δράσεις της ομάδας:
Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου 2012: Παρακολούθηση της τελικής γιορτής - Φεστιβάλ του δικτύου «Λογοτεχνικό Εργαστήριο: οι μαθητές γράφουν! 2012» στο Θέατρο του Μουσικού Γυμνασίου - Λυκείου Παλλήνης. Κατά το Φεστιβάλ παρουσιάστηκε η φετινή έκδοση - βιβλίο και αποσπάσματα από έργα των μαθητών που διακρίθηκαν και δόθηκαν οι Έπαινοι σε όλους τους μαθητές που πήραν μέρος κατά το σχολικό έτος 2011-2012.και των οποίων τα έργα διακρίθηκαν.
Από το 2ο Λύκειο Γέρακα παρέστη η ομάδα του Λογοτεχνικού Εργαστηρίου 2011-2012 :
Η Διευθύντρια κ.Γεωργάκη Ευαγγελία, οι καθηγητές κ.Καψούρης Γιώργος και Σιδερά Παρασκευή και οι μαθητές /-τριες:
Γεώργιος Αμπατζόγλου, Παναγιώτης Αργυρόπουλος, Έλενα Αυγούστου, Χαράλαμπος Βώρος, Χριστίνα Γεωργοπούλου, Μαρία Γιάννη, Μαριάννα Γουλή, Λευτέρης Δαφέρμος , Ευάγγελος Ζιώγκας Παναγιώτα Ζώτο, Νικολέτα Καραγιάνη, Τάσος Καρκούλιας, Μαρία Κατσαούνη, Άντα Καψούρη, Σεμέλη Μάνεση, Νίκος Νικολόπουλος, Αλεξάνδρα Ξηροποτάμου, Γιάννης Οθίτης, Φίλιππος Παναγιώτου, Πάνου Ειρήνη, Ελένη Προκοπάκη, Δήμητρα Σαρίκα, Χριστίνα Τζανή , Γεωργία Τσιτσίρη


  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
«Θεατρικό Εργαστήρι 2012-13»
Θέμα: Θεατρική παράσταση με τίτλο: «Η Γυναίκα με τα άσπρα»

Συντονίστρια: Παναγιωτοπούλου Ειρήνη, ΠΕ02
Παιδαγωγική ομάδα: Κατσάνου Ευανθία, ΠΕ 02
Μαθητές: Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες όλων των τάξεων, που ενδιαφέρονται για το θέατρο


  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
«Μοντέρνος χορός κι έκφραση »
Θέμα: Οι μαθητές χορογραφούν και χορεύουν

Συντονίστριες : Νάνου Μαρία, ΠΕ02, Ίσκου Αρχοντούλα, ΠΕ 08
Παιδαγωγική ομάδα: Κωσταντή Βασιλική, ΠΕ 01


  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
«Δημοτικοί χοροί της πατρίδας μας»
Θέμα: Ιστορική αναδρομή των παραδοσιακών χορών και φορεσιών της πατρίδας μας-Διδασκαλία παραδοσιακών χορών

Συντονίστρια: Κωσταντή Βασιλική, ΠΕ 01


  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
«Βιωματική Προσέγγιση της πολιτιστικής μας κληρονομιάς»
Θέμα: Αρχαία Ιστορία

Συντονιστής: Καψούρης Γεώργιος, ΠΕ 02
Παιδαγωγική ομάδα: Καραπέτη Μαρία, ΠΕ 05
Μαθητές: Στο πρόγραμμα εντάχθηκαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Α2
Δράσεις:
23 Οκτωβρίου 2012: Μουσείο Ακρόπολης, παρακολούθηση εκπαιδευτικού προγράμματος
14 Νοεμβρίου 2012: Μουσείο Μπενάκη, παρακολούθηση εκπαιδευτικού προγράμματος
4 Δεκεμβρίου 2012: Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο, παρακολούθηση εκπαιδευτικού προγράμματος


  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
«Ρητορικός λόγος - Debate»
Θέμα: H ρητορική στην εκπαίδευση

Συντονίστρια: Φραγκιουδάκη Στέλλα, ΠΕ 02
Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες όλων των τάξεων, που ενδιαφέρονται για την καλλιέργεια του προφορικού λόγου και την ανάπτυξη κριτικής και δημιουργικής σκέψης


  Πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας
«Νέες μορφές θέρμανσης στην Ελλάδα της κρίσης και συναφή επαγγέλματα»

Συντονίστρια: Καραπέτη Μαρία, ΠΕ05
Παιδαγωγική ομάδα: Αδαμόπουλος Ευστάθιος, ΠΕ 09


  Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας
«Εσύ …. όπως κι εγώ»
Θέμα: Οι μαθητές εξερευνούν τη διαφορετικότητα μέσα από το θέατρο και τις τέχνες

Συντονίστρια: Καραπέτη Μαρία, ΠΕ05
Παιδαγωγική ομάδα: Ίσκου Αρχοντούλα, ΠΕ 08


  Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας
«Kάπνισμα και άθληση»

Συντονιστής: Δήμου Αναστάσιος, ΠΕ11


  Αθλήματα
«Συμμετοχή στα σχολικούς αθλητικούς αγώνες στα αντίστοιχα αθλήματα»

Συντονιστής: Δήμου Αναστάσιος, ΠΕ11
Παιδαγωγική ομάδα: Πατρινέλλη Μαρία, ΠΕ 11
Μαθητές: Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες όλων των τάξεων, που ενδιαφέρονται για τον αθλητισμό

1)Ποδόσφαιρο αγοριών
2)Μπάσκετ αγοριών
3)Βόλλεϋ αγοριών
4)Μπάσκετ κοριτσιών
5)Βόλλεϋ κοριτσιών


  Εθελοντική δράση
«Action aid»
Θέμα: Υιοθέτηση ενός παιδιού από την Αφρική

Συντονίστρια: Κωσταντή Βασιλική, ΠΕ 01
Δράσεις: Επίσκεψη του τμήματος Α1 στο χώρο των γραφείων της Action-Aid


  Εθελοντική δράση
«Make a wish»
Θέμα: Υλοποίηση ευχών παιδιών που πάσχουν από σοβαρές ασθένειες

Συντονίστρια: Σιδερά Παρασκευή, ΠΕ 02
Δράσεις: Αγορά αστεριών (2 ευρώ το καθένα) για την υλοποίηση της ευχής ενός παιδιού


  Εθελοντική δράση
«Συμπράξεις με Ειδικά Σχολεία »

Συντονίστριες: Ίσκου Αρχοντούλα, ΠΕ 08, Καραπέτη Μαρία ΠΕ05
Δράσεις:
Τετάρτη, 20 Φεβρουαρίου 2013: επίσκεψη στο Μουσείο Βορρέ και σύμπραξη με ειδικό σχολείο
Πέμπτη, 21 Μαρτίου 2013: επίσκεψη στο Μουσείο Βορρέ και σύμπραξη με ειδικό σχολείο




Επιστροφή στην κορυφή της σελίδας





Σχ. έτος 2011-2012

  Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης
«Τα νερά και τα ρέματα της περιοχής μας»
Βλέπω τον τόπο μου με άλλα μάτια

Συντονιστής: Κιλμπασάνης Κωνσταντίνος
Παιδαγωγική ομάδα: Δελής Αθανάσιος
Δείτε δραστηριότητες της ομάδας ...



  Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης
«Το σχολειό μας»
Διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου του σχολείου μας

Σύμπραξη με το 3ο Γυμνάσιο Γέρακα και το Καλλιτεχνικό Σχολείο Γέρακα
Συντονιστής: Νερουτσόπουλος Ιωάννης
Παιδαγωγική ομάδα: Γεωργάκη Ευαγγελία, Κωσταντή Βασιλική, Κοτσοβού Ελένη, Δαμουλάκης Ευγένιος



  Βιντεομουσεία Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Comenius-Regio 2010-2012
«Βιντεομουσεία 2011-2012»
Αποτυπώνοντας ίχνη της προσωπικής μας κουλτούρας

Συντονιστής: Αναστόπουλος Βασίλης
Παιδαγωγική ομάδα: Γεωργάκη Ευαγγελία
Απευθύνεται σε μαθητές όλων των τάξεων, που ενδιαφέρονται για τη φωτογραφία, τη βιντεοσκόπηση και τη δημιουργία μικρού μήκους ταινιών με τη χρήση Η/Υ (προγράμματα μοντάζ)



  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
«Βυζαντινή Τέχνη»
Αρχιτεκτονική, Ναοδομία, Ψηφιδωτά, Ζωγραφική, Μικρογλυπτική

Συντονίστρια: Κωσταντή Βασιλική
Παιδαγωγική ομάδα: Γεωργάκη Ευαγγελία, Κονίδη Αθανασία, Παναγιωτοπούλου Ειρήνη



  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
«ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ - Ισότητα των δύο φύλων»
Θέμα: Έκδοση μαθητικού περιοδικού

Συντονίστρια: Ίσκου Αρχοντούλα
Παιδαγωγική ομάδα: Καρράς Ιωάννης, Νάνου Μαρία, Σιδερά Παρασκευή
Διαβάστε το 3ο τεύχος του περιοδικού του σχολείου και τα παλιότερα τεύχη


  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
«Ο ενεργός Πολίτης - Ομάδα MUN»
Ομάδα συμμετοχής σε Μαθητικά Συνέδρια Προσομοίωσης Εργασιών του ΟΗΕ

Συντονίστρια: Γεωργάκη Ευαγγελία
Παιδαγωγική ομάδα : Αναστασιάδου Φιλία, Λεμπέση Αικατερίνη
Απευθύνεται σε μαθητές που ενδιαφέρονται για θέματα διεθνούς πολιτικής, σχέσεων κρατών, ανθρωπίνων δικαιωμάτων, φυλετικών διακρίσεων, κλπ. Απαραίτητη η καλή γνώση της Αγγλικής Γλώσσας (επίσημη γλώσσα των Συνεδρίων)


  Λογότυπο για το Λογοτεχνικό εργαστήρι της ΔΔΕ Αν. Αττικής Πολιτιστικό Πρόγραμμα
«Λογοτεχνικό Εργαστήρι 2012»
Οι μαθητές γράφουν: ποίημα, διήγημα, θεατρικό έργο

Συντονίστρια: Σιδερά Παρασκευή
Παιδαγωγική ομάδα: Καψούρης Γεώργιος, Λεμπέση Αικατερίνη, Γεωργάκη Ευαγγελία



  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
«Θεατρικό Εργαστήρι 2012»
Οι μαθητές ανεβάζουν θεατρικό έργο

Συντονιστής: Καψούρης Γεώργιος
Παιδαγωγική ομάδα: Λεμπέση Αικατερίνη
Δείτε βίντεο από το θεατρικό των Χριστουγέννων και φωτογραφίες ...




  «Εσύ … όπως κι εγώ»-Εξερευνώντας τη διαφορετικότητα μέσα από τις τέχνες Πολιτιστικό Πρόγραμμα
«Εσύ ... όπως κι εγώ»
Εξερευνώντας τη διαφορετικότητα μέσα από το θέατρο

Συντονίστρια: Καραπέτη Μαρία
Παιδαγωγική ομάδα: Ίσκου Αρχοντούλα
Δείτε δραστηριότητες ...



  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
«Η κοινωνική ζωή των εφήβων στον πραγματικό και στον ψηφιακό κόσμο»

Συντονιστής: Αδαμόπουλος Ευστάθιος
Παιδαγωγική ομάδα: Ίσκου Αρχοντούλα, Καραπέτη Μαρία, Γεωργάκη Ευαγγελία
Δείτε δραστηριότητες ...



  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
«Εκπαίδευση και χορός»
Οι μαθητές χορογραφούν και χορεύουν

Συντονίστρια: Νάνου Μαρία
Παιδαγωγική ομάδα: Κωσταντή Βασιλική, Ίσκου Αρχοντούλα
(Σύμπραξη με το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο-Λύκειο Γέρακα και χορογράφο)


  Το σχολείο μας συμμετέχει στο διαγωνισμό για το βραβείο αειφόρου σχολείου Συμμετοχή στο δίκτυο
«ΑΕΙΦΟΡΟ ΣΧΟΛΕΙΟ»

Το Σχολείο μας μετά από πρόταση της Διευθύντριας εντάχθηκε στο δίκτυο του ΑΕΙΦΟΡΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ μαζί με το 3ο Γυμνάσιο (συστεγαζόμενο) και το γειτονικό Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο με Λυκειακές Τάξεις.



Επιστροφή στην κορυφή της σελίδας



Σχ. έτος 2010-2011
  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
"Περιοδικό 2ου Λυκείου Γέρακα"

Περιοδικό 1ο τεύχος
Υπεύθυνοι καθηγητές κ.Καρράς Ιωάννης, κ. Μιχαηλίδης Αντώνιος, κα. Νάνου Μαρία και κα. Σαμαρά Βαγιούλα
Δείτε περισσότερα στοιχεία για το περιοδικό



  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
Λογότυπο για το Λογοτεχνικό εργαστήρι της ΔΔΕ Αν. Αττικής Λογοτεχνικό εργαστήρι 2010-11
Οι μαθητές γράφουν ...
Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά λειτουργεί το λογοτεχνικό εργαστήρι.
Λογοτεχνικό εργαστήρι 2010-11

Υπεύθυνοι καθηγητές κ.Καψούρης Γιώργος και κ. Σιδερά Παρασκευή





Σχ. έτος 2009-2010
  Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα
"Οικολογικό σχολείο"

Στα πλαίσια του προγράμματος το σχολείο μας εντάχθηκε στο δίκτυο eco-schools. Τα «Οικολογικά Σχολεία» είναι το μεγαλύτερο Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με 27.304 σχολεία σε 44 χώρες σε όλες τις ηπείρους, με 6.375.575 μαθητές και 392.653 εκπαιδευτικούς.
Επίσης είναι μέλος του δικτύου "Νέοι Δημοσιογράφοι για το Περιβάλλον".
Το Δίκτυο απευθύνεται στα Γυμνάσια και Λύκεια, όπου ομάδες μαθητών, σε συνεργασία με άλλα σχολεία στην Ελλάδα, όσο και σ’ άλλες Ευρωπαϊκές χώρες, χειρίζονται ως δημοσιογράφοι κάποιο κοινό πρόβλημα του περιβάλλοντος, με εργαλείο επικοινωνίας το Internet.
Οικολογικό σχολείο Νέοι Δημοσιογράφοι για το Περιβάλλον
Υπεύθυνοι καθηγητές κ.Δελής Αθανάσιος και κ. Κοτσοβού Ελένη



  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
Λογότυπο για το Λογοτεχνικό εργαστήρι της ΔΔΕ Αν. Αττικής Λογοτεχνικό εργαστήρι 2009-10
Οι μαθητές γράφουν ...
Υπεύθυνοι καθηγητές κ.Καψούρης Γιώργος και κ. Σιδερά Παρασκευή
Δείτε περισσότερα στοιχεία για το πρόγραμμα και κείμενα που έγραψαν οι μαθητές ...




Σχ. έτος 2008-2009
  Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα
"Ανακύκλωση : Ένας θησαυρός στα σκουπίδια μας"
Υπεύθυνοι καθηγητές κ.Δελής Αθανάσιος και κ. Κοτσοβού Ελένη
Κατασκευή ανακυκλωμένου χαρτιού
Συμμετοχή στη δεντροφύτευση στο δάσος Κοκκιναρά της Πεντέλης
Επίσκεψη στο "αγρόκτημα ΑΜΦΙΚΑΙΑ"



  Πολιτιστικό Πρόγραμμα
Λογοτεχνικό εργαστήρι Λογότυπο για το Λογοτεχνικό εργαστήρι της ΔΔΕ Αν. Αττικής φτιαγμένο από μαθητή του Καλλιτεχνικού σχολείου Λογοτεχνικό εργαστήρι
Οι μαθητές γράφουν ...
Υπεύθυνοι καθηγητές κ.Καψούρης Γιώργος και κ. Σιδερά Παρασκευή
Δείτε περισσότερα στοιχεία για το πρόγραμμα και κείμενα που έγραψαν οι μαθητές ...


Επιστροφή στην κορυφή της σελίδας





Σχ. έτος 2007-2008
  Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα
"Γενετικά τροποποιημένα προϊόντα. Μύθοι και αλήθειες"
Υπεύθυνοι καθηγητές κ.Δελής Αθανάσιος και κ. Κοτσοβού Ελένη
Μπείτε στο ιστολόγιο (blog) της περιβαλλοντικής ομάδας (http://ecostuger.blogspot.com/)
Επίσκεψη στο ΚΠΕ Μουζακίου (Λίμνη Πλαστήρα)
Επίσκεψη της περιβαλλοντικής ομάδας στο Γενικό Χημείο του Κράτους
Ημερίδα με θέμα: Γενετικά τροποποιημένα τρόφιμα:«Μύθοι & Αλήθειες»







Σχ. έτος 2006-2007
  Πρόγραμμα Οικονομίας-Επιχειρηματικότητας
"Χρηματιστήριο: τζόγος ή εργαλείο ανάπτυξης της επιχειρηματικότητας;"
Υπεύθυνος καθηγητής κ. Αδαμόπουλος Ευστάθιος
Δείτε περισσότερα στοιχεία για το πρόγραμμα...



  Πρόγραμμα για την ευαισθητοποίηση εκπαιδευτικών και παρεμβατικά προγράμματα
για την προώθηση της ισότητας των φύλων.
Είναι ένα πρόγραμμα υπό την αιγίδα του ΚΕΘΙ
με υπεύθυνους καθηγητές τους: κ. Καπιολδάση Χρυσούλα και κ. Καρρά Ιωάννη.
α) Γυναικείοι ρόλοι - Έξι έλληνες φωτογράφοι "αφηγούνται"
Δημήτρης Λέτσιος, Σπύρος Mελετζής,Kώστας Mπαλάφας, Nelly's,Bούλα Παπαϊωάννου,Tάκης Tλούπας
β) Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ
Δείτε περισσότερα στοιχεία για τις εκδηλώσεις στα πλαίσια προγράμματος



  Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας
"Διατροφικές συνήθειες"
Είναι ένα πρόγραμμα υπό την αιγίδα του Εθνικού Ιδρύματος Νεότητας
με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Αδαμόπουλο Ευστάθιο
Δείτε περισσότερα στοιχεία για το πρόγραμμα...
το ερωτηματολόγιο, στατιστικά με τις απαντήσεις και την παρουσίαση σε PowerPoint. .
Επιστροφή στην κορυφή της σελίδας




Σχ. έτος 2005-2006
  Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας
"Επικοινωνία – Διαπροσωπικές σχέσεις"
Υπεύθυνη καθηγήτρια η κ. Κωνσταντή Βασιλική

Δείτε περισσότερα στοιχεία για το πρόγραμμα...





Σχ. έτος 2004-2005
  Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας
"Γυναικείες Μορφές"
Ενταγμένο στο Ε.Π.Ε.Α.Ε.Κ. II. 4.1.1.α, ευαισθητοποίηση Εκπαιδευτικών και παρεμβατικά προγράμματα για την προώθηση της ισότητας των φύλων που υλοποιείται από το Κέντρο Ερευνών για Θέματα Ισότητας (ΚΕΘΙ) σε συνεργασία με το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Υπεύθυνοι καθηγητές κ. Αργυρού Φροσούλα, κ. Νάσιου Ιωάννης
Δείτε περισσότερα στοιχεία για το πρόγραμμα...



  FRANCOPHONIE
Παρουσίαση και υποδειγματική διδασκαλία στο μάθημα των Γαλλικών
Υπεύθυνη καθηγήτρια η κ. Καπόγιαννη Κωνσταντίνα

Δείτε περισσότερες φωτογραφίες από το πρόγραμμα...


Επιστροφή στην κορυφή της σελίδας
[Κεντρική Σελίδα]
© 2ο Γενικό Λύκειο Γέρακα 2004-2015