Συμμετοχή στη 12η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας - CAMERA ZIZANIO
CAMERA ZIZANIO LOGO
15ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους και
12η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας - CAMERA ZIZANIO

Το σχολείο μας συμμετείχε στη 12η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας - CAMERA ZIZANIO με την ταινία μικρού μήκους «Green..ια για το Γκρι», που έφτιαξε η ομάδα των βιντεομουσείων του σχολείου μας το σχολικό έτος 2011-12.
Βιντεομουσεία

Η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας - Camera Zizanio ξεκίνησε το 2001 σαν μια πρωτοβουλία του ΝΕΑΝΙΚΟΥ ΠΛΑΝΟΥ στα πλαίσια του Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους.

Στην Camera Zizanio παρουσιάζονται και διαγωνίζονται έργα που έχουν δημιουργήσει παιδιά και νέοι έως 20 χρόνων. Εκατοντάδες παιδιά και εκπαιδευτές από την Ελλάδα, την Ευρώπη αλλά και τον υπόλοιπο κόσμο συναντώνται κάθε χρόνο στον Πύργο της Ηλείας για να παρουσιάσουν έργα που παρήχθησαν είτε σε κινηματογραφικά εργαστήρια είτε ατομικά, για να ανταλλάξουν ιδέες, να συνεργαστούν και να αναπτύξουν κοινή δράση.

Από 1 έως 8 Δεκεμβρίου 2012 πραγματοποιήθηκε στον Πύργο, την Αμαλιάδα, τα Λεχαινά τη Γαστούνη και σε άλλες πόλεις της Ηλείας το 15ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους. Στο Φεστιβάλ αυτό προβάλλονται ταινίες επαγγελματιών που έχουν στο επίκεντρο την παιδική και νεανική ηλικία. Η ταινία με τον Άκη Σαλιγκαράκη προβλήθηκε τη Δευτέρα 3/12.

Παράλληλα με το Φεστιβάλ Ολυμπίας πραγματοποιείται και η 12η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας- CAMERA ZIZANIO. Στην CAMERA ZIZANIO διαγωνίζονται 200 ταινίες απ’ όλες τις ευρωπαϊκές χώρες. Το ελληνικό τμήμα υπερδιπλασίασε φέτος τις συμμετοχές συγκριτικά με την περυσινή χρονιά. Συμμετέχουν 180 ταινίες από 130 σχολεία απ’ όλη την Ελλάδα. Σήμερα είναι η μεγαλύτερη Συνάντηση οπτικοακουστικής δημιουργίας των νέων ανθρώπων στην Ευρώπη. Μέσω των ταινιών όλων των προγραμμάτων εκπροσωπούνται 34 χώρες απ' όλες τις ηπείρους.

Το Φεστιβάλ πραγματοποιείται με την υποστήριξη του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων, Πολιτισμού & Αθλητισμού και της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας. Υποστηρικτές και συνεργάτες είναι ο Δήμος Πύργου, το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου, το ΤΕΙ Πάτρας, το ΤΕΙ Μεσολογγίου, φορείς εκπαιδευτικών Α/βάθμιας και Β/βάθμιας Εκπαίδευσης, Κινηματογραφικές Λέσχες και άλλοι φορείς. Το Φεστιβάλ ενισχύεται και από το πρόγραμμα MEDIA της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Όλες οι ταινίες έχουν στο επίκεντρο την παιδική και νεανική ηλικία και διαπνέονται από τις αρχές που έχουν θεσπίσει η UNICEF και η UNESCO για τον παιδικό και νεανικό κινηματογράφο, οι βασικότερες από τις οποίες είναι οι εξής:
- Εμπνέονται από αγάπη για τον άνθρωπο, τη ζωή και τη φύση.
- Αναπτύσσουν την κριτική και δημιουργική σκέψη των νέων.
- Βοηθούν στην αλληλοκατανόηση ανθρώπων με διαφορετική κουλτούρα

CAMERA ZIZANIO

Δείτε τη σελίδα http://camerazizanio.net/.
Επιστροφή στην κορυφή της σελίδας

[Κεντρική Σελίδα] [Εκδηλώσεις] [2004-05] [05-06] [06-07] [07-08] [08-09] [09-10] [10-11] [11-12] [12-2013]