Εισαγωγή | Ιστορία | Αξιοθέατα | Πολιτισμός | Αθλητισμός | Θρησκεία | Εκπαίδευση | Διασκέδαση | Περιβάλλον | Χρήσιμα |
  Πρόλογος | Περιεχόμενα |

Τουριστικός Οδηγός Γέρακα

Εισαγωγή

Όταν τέθηκε το ερώτημα στους μαθητές του μαθήματος επιλογής "Εφαρμογές Υπολογιστών" της Γ Λυκείου (σχ. έτος 2008-09),
« Αν έρθει "η θεία σας από το Σικάγο", τι θα της θα της δείχνατε από το Γέρακα; Ποια είναι τα αξιοθέατα της περιοχής μας; »
η πρώτη απάντηση που δόθηκε ήταν τίποτα και η δεύτερη τα σπίτια.
Μετά είπαν τα φθηνά βενζινάδικα της Κλεισθένους.

Κοιτάζοντας την Εγκυκλοπαίδεια βρήκαμε:
Γέρακας, ο- κωμόπολη, έδρα της ομώνυμης κοινότητας, της επαρχίας και του νομού Αττικής. Κάτοικοι 6.703 (1981), 8.512 (1991). Βρίσκεται βορειοανατολικά της Αθήνας και οε απόσταση 15 χιλιομέτρων, πάνω στον δρόμο προς Ραφήνα, οε υψόμετρο 200. Μέχρι το 1979 ανήκε στην κοινότητα Λιοπεσίου (Παιανίας).
Πηγή : Εγκυκλοπαίδεια Πάπυρος Λαρούς Μπριττάνικα

Δείτε επιλεγμένες φωτογραφίες από το Γέρακα
Παρόλη την αρχικά φτωχή τουριστική εικόνα της περιοχής που δείχνει η εγκυκλοπαίδεια, σίγουρα υπάρχουν αρκετές αλλαγές. Κατ' αρχήν η κοινότητα έγινε δήμος.
Με βάση τα ενδιαφέροντα του κάθε μαθητή, παρουσιάστηκαν πολλά θέματα που τραβούν το ενδιαφέρον του επισκέπτη. Μετά από ένα καταιγισμό ιδεών, έγινε μια κατηγοριοποίηση στις ακόλουθες ενότητες:

Αξιοθέατα
Πολιτισμός
Αθλητισμός
Θρησκεία
Εκπαίδευση
Διασκέδαση
Περιβάλλον
Χρήσιμα

Επιστροφή στην κορυφή της σελίδας
[Κεντρική Σελίδα]

Στατιστικά από 27-2-2010