Η «Green..ια για το Γκρι» με τον Ακη Σαλιγκαράκη στη «Μικρόπολις 2012»
Μικρόπολις 2012

Η ταινία μικρού μήκους που έφτιαξε η ομάδα των βιντεομουσείων του σχολείου μας το σχολικό έτος 2011-12, επιλέχθηκε να παρουσιαστεί από την Εκπαιδευτική τηλεόραση στη «Μικρόπολις», που θα γίνει στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων στο Γκάζι.

Βιντεομουσεία

Η «Μικρόπολις», πραγματοποιείται για τρίτη συνεχή χρονιά, με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση παιδιών 2-13 ετών σε θέματα ποιότητας ζωής, μέσα απ΄το παιχνίδι! Η μοναδική στο είδος της εκπαιδευτική ενέργεια φιλοξενεί υπό την ομπρέλα της πανεπιστήμια, ινστιτούτα, μουσεία, πολιτιστικά και εκπαιδευτικά ιδρύματα, αλλά και γνωστές μη κυβερνητικές οργανώσεις με απίθανες βιωματικές και καινοτόμες δράσεις.

Από τις 20 Σεπτεμβρίου έως τις 23 Σεπτεμβρίου 2012 λειτουργούν οι γειτονιές της επικοινωνίας και τεχνολογίας, του βιβλίου, της μουσικής, της άθλησης, της φύσης, της γεύσης, της οικογένειας, της υγιεινής, της δροσιάς και του παιχνιδιού. Υπάρχουν ακόμα οι γωνιές της δημιουργίας, της ψυχαγωγίας, του μελιού και της οδικής ασφάλειας.

Στην «Γειτονιά της επικοινωνίας & της τεχνολογίας», η Εκπαιδευτική Τηλεόραση συμμετέχει και φέτος με στόχο να γνωρίσουν οι μαθητές το έργο και τις δράσεις της και να συμμετέχουν ενεργά σε αυτές. Στο εργαστήριο της «Η δική μας γνώμη», μαθητές Ε’ και ΣΤ’ τάξης παρακολουθούν 4 επιλεγμένες ταινίες μικρού μήκους που δημιούργησαν μαθητές και κάνουν την κριτική τους. Οι ταινίες ανήκουν στο Πρόγραμμα «Βιντεομουσεία» (2009-2012), μια συνεργασία της Δευτεροβάθμιας Δ/νσης Εκπαίδευσης Αν.Αττικής και του Κέντρου Εκπαιδευτικών Δράσεων Καρπός, όπου ομάδες μαθητών επέλεξαν ένα θέμα από τα δικά τους καθημερινά ενδιαφέροντα για να το παρουσιάσουν μέσα από μια ταινία που θα έμπαινε σε ένα μουσείο των Νέων του Μέλλοντος.

Εκαπιδευτική τηλεόραση

Η Εκπαιδευτική Τηλεόραση προβάλει τις γεμάτες ζωντάνια αυτές ταινίες στη «Μικρόπολις» και ζητά από τα παιδιά να αποφασίσουν ποια ταινία και γιατί θα πάρει θέση στην πρώτη αίθουσα του μουσείου! Οι ίδιοι οι μαθητές αποφασίζουν και επιλέγουν ποιά μαθητική ταινία θα στολίζει την πρώτη αίθουσα του μουσείου των Νέων του Μέλλοντος.

Ημέρες και ώρες προγράμματος
Πέμπτη-Παρασκευή: 11.00-13.00
Σάββατο - Κυριακή: 13.00 -14.00, 14.00 -15.00, 15.00 -16.00

Δείτε το βίντεο με την ταινία του σχολείου μας ...
Δείτε περισσότερες πληροφορίες για το φεστιβάλ στο : http://www.mikropolisfestival.gr/
Δείτε περισσότερες πληροφορίες για τη συμμετοχή της εκπαιδευτικής τηλεόρασης.
Επιστροφή στην κορυφή της σελίδας

[Κεντρική Σελίδα] [Εκδηλώσεις] [2004-05] [05-06] [06-07] [07-08] [08-09] [09-10] [10-11] [11-12] [12-2013]