ASPnet UNESCO CLIMATE DEFENDERS
ΜΑΘΑΙΝΩ - ΔΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ

Αποτίμηση προγράμματος

Mε στόχο την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση της μαθητικής κοινότητας σε θέματα περιβάλλοντος
συνεργαστήκαμε με το Δημόσιο Σχολείο Νο. 1246 της πόλης της Μόσχας.

• Το θέμα του προγράμματος έχει σχέση με την φροντίδα και την αγάπη για το περιβάλλον, με κεντρικό σημείο αναφοράς την κλιματική αλλαγή.
• Το περιεχόμενο του προγράμματος εστιάζει σε παράγοντες πρωταρχικής σημασίας για την υγεία, την επιβίωση , την οικονομία και την πολιτιστική κληρονομιά.

Για την υλοποίηση των στόχων του προγράμματος σχεδιάστηκαν οι εξής δράσεις:
A) Δήλωσαν συμμετοχή μαθητές της Β΄τάξης και οργανώθηκαν σε δύο ομάδες των 8 ατόμων.
Η κάθε ομάδα είχε έναν υπεύθυνο μαθητή για συντονιστή των εργασιών.
Ο μαθητής-συντονιστής έκανε κατανομή του υλικού στους υπόλοιπους μαθητές,
πριν από κάθε διαδικτυακή συνάντηση με το συνεργαζόμενο σχολείο.

Β) Η ετοιμασία του ψηφιακού υλικού και η επικοινωνία με τους μαθητές της Μόσχας έγιναν στην αγγλική γλώσσα.
Οι μαθητές κάνουν χρήση της αγγλικής γλώσσας με την οποία είναι εξοικειωμένοι μεν, καλούνται όμως μέσω αυτής να επικοινωνήσουν επιστημονική γνώση και κουλτούρα.

Πρόκειται για δράση που, αξιολογούμενη, αποδεικνύεται -τόσο κατά την ανάπτυξή της όσο και στο αποτέλεσμά της - επιτυχημένη, και αποτελεσματική σε μια συγκεκριμένη κατάσταση ή σε ένα συγκεκριμένο περιβάλλον ή ακόμη και παραδειγματική, καθώς βελτιώνουν την εκπαιδευτική διαδικασία αλλά και τις κοινωνικές σχέσεις που αναπτύσσονται μεταξύ των συμμετεχόντων άλλων χωρών.

Γ) Στις διαδικτυακές συναντήσεις με την ομάδα του σχολείου της Μόσχας έγινε διάχυση ψηφιακού επιμορφωτικού
με τη μορφή ppt με ενσωματωμένη εικόνα και βίντεο-ενημερωτικού περιεχομένου σχετικά με:

• τις αιφνίδιες και ριζικές περιβαλλοντικές αλλαγές που καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε,
• την κατάρρευση και ερημοποίηση των οικοσυστημάτων,
• τη βιοποικιλότητα,
• τα παραγόμενα αγαθά και
• τις υπηρεσίες των φυσικών οικοσυστημάτων,

1η Συνάντηση
2η Συνάντηση
3η Συνάντηση

Παρουσιάσεις για τις συναντήσεις:

Δ) Στο πλαίσιο της διαφοροποιημένης εξωδιδακτικής διδασκαλίας πραγματοποιήθηκε
επίσκεψη στο αστεροσκοπείο Πεντέλης όπου οι μαθητές συμμετείχαν στο πρόγραμμα "Περί Ανέμων και Υδάτων".

- Παρουσιάστηκαν μοντέλα κλιματικών ατμοσφαιρκών - καιρικών φαινομένων σε πειραματικά μοντέλα μικρής κλίμακας.
- Διδάχτηκαν βασικές αρχές της κλιματολογίας, προσαρμοσμένες στο σχολικό πρόγραμμα σπουδών του μαθήματος της φυσικής.
- Πειραματίστηκαν σε ψηφιακές εφαρμογές με τη μορφή παιχνιδιού στην πραγματοποίσηση κλιματικών φαινομένων σε tablets.

Ε) Για την σύνδεση θεωρίας και πράξης, πραγματοποίηθηκε μία καινοτόμα και δημιουργική κατασκευή σε μακέτα
ενός βιοκλιματικού σπιτιού, από την περιβαλλοντική ομάδας της Α' τάξης με υπεύθυνη καθηγήτρια την κα Βλάχου Αικατερίνη.

Στο μοντέλο της μακέτας αναδεικνύονται η επαναφορά παραδοσιακών επιλογών σχεδίου κατασκευής
και προσανατολισμού των σπιτιών του ελληνικού μεσογειακού οικοσυστήματος, εμπλουτισμένο με υλικά νέας
και μοντέρνας τεχνολογίας, σε συνδυασμό με την επιλογή φύτευσης συγκεκριμένων φυτών της ελληνικής χλωρίδας
για τη δημιουργία ενός ανθεκτικού αλλά και ελκυστικού περιαστικού περιβάλλοντος.

Παρατίθενται εικόνες της μακέτας.

Ολοκληρώνοντας, η δουλειά των μαθητών παρουσιάστηκε στη σχολική και τοπική κοινότητα
κατά την παρουσίαση των προγραμμάτων στην τελετή λήξης του σχολικού έτους.

Στη συγκεκριμένη εκδήλωση, μαθητές έλαβαν βεβαίωση συμμετοχής στο πρόγραμμα.

[Κεντρική Σελίδα] [Προγράμματα]