Γιορτή λήξης - Αποφοίτηση

Την Τετάρτη 22 Ιουνίου 2022 στο προαύλιο του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε η γιορτή λήξης του σχολικού έτους 2021-22 και η τελετή αποφοίτηση των μαθητών της Γ Λυκείου.

Μετά τον καλωσόρισμα της Διευθυντριας κ. Γεωργάκη και τον χαιρετισμό του Δημάρχου Παλλήνης κ. Ζούτσου
έγινε σύντομη παρουσίαση προγραμμάτων που πραγματοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια της χρονιάς και δόθηκαν οι έπαινοι συμμετοχής.

1. Συμμετοχή στον διεθνή διαγωνισμό για σχολεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης με τίτλο «Ο Ήλιος με μια ματιά», υπεύθυνη την κ. Παλούκου.

2. Όμιλος Ιστορίας «Ο Ελληνικός Πολιτισμός στην Νότια Ιταλία» με υπεύθυνο τον κ. Παναγιωτόπουλο.

3. «Από το αρχαίο θέατρο του Θορικού ... στις σκηνές της νεότερης Δύσης» με συνεργασία με το "Διάζωμα" και υπεύθυνες τις κ. Παπαλιώση και κ. Κρεμμύδη.

4. «Προσφυγικά μονοπάτια: αποτύπωση του προσφυγικού στον αρχιτεκτονικό ιστό της πόλης» με υπεύθυνη την κ. Αλεξοπούλου Μαρία.

5. «ASPnet UNESCO : «Climate Defenders- Μαθαίνω, δρω για την Κλιματική Αλλαγή» με υπεύθυνες την κ. Μπαλάση και την κ. Βλάχου

6. Erasmus+ EUCHI Ευρωπαϊκή Πολιτιστική Κληρονομιά και Ταυτότητα
7. Erasmus+ REACH Αναζητώντας την Ευρωπαϊκή Πολιτιστική κληρονομιά
με υπεύθυνες τις κ. Ταούζη, κ. Τσιαπράζη, κ.Καραπέτη και κ. Γεωργάκη.

Ακολούθησε η προβολή ενός βίντεο με αναδρομή στις δράσεις που πραγματοποίησαν στα χρόνια που φοίτησαν οι φετινοί απόφοιτοί μας σε επιμέλεια του κ. Αναστόπουλου.

Εκπροσωπώντας τους απόφοιτους ο πρόεδρος του δεκαπενταμελούς μαθητικού συμβουλίου Ζαχαρίας Β. έστειλε τις ευχές του σε όλους.

Στη συνέχεια έγινε απονομή αναμνηστικών από τον Σύλλογο Γονέων και κηδεμόνων στους απόφοιτους.
Την απονομή έκανε ο Δήμαρχος Παλλήνης κ. Ζούτσος.

Η εκδήλωση έκλεισε με latin χορευτικά από τους απόφοιτους Μάνο Δουλγεράκη,Κωνσταντίνο Κανάκη
και τις Θένια Π. και Νεφέλη Π.

Ο Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων προσέφερε ένα κέρασμα στους παρεβρισκόμενους, προσφορά των τοπικών επιχειρήσεων:
Cook & Grill, Gyroleugue, Μπριζολάδικο του Γέρακα, Pizza Sonic,
Φούρνος Λάμπρος, ZION, Nanou και Σκλαβενίτης.

Τους ευχαριστούμε πολύ!

Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν:
- ο Δήμαρχος Παλλήνης κ. Θανάσης Ζούτσος
- οι αντιδήμαρχοι κ. Φώτης Αβαρκιώτης, κ. Θεόδωρος Σταματίου,
κ. Δημήτρης Μπαξεβάνης κ. Παναγιώτης Σωτηρόπουλος,
κ. Μαρία Διακάκη και κ. Διονυσία Κουκουβάου
- ο πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου κ. Κωστής Σμέρος
- ο πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής Α/βάθμιας, αντιδήμαρχος κ. Γιώργος Μουρτζιάπης,
- ο πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής Β/βαθμιας Εκπαίδευσης του δήμου Παλλήνης κ. Αγγελος Λιακόπουλος
- η αντιπρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου κ. Γαρυφαλιά Δασκαλάκη
- ο τοπικός σύμβουλος Γέρακα και πρώην πρόεδρος του συλλόγου γονέων κ. Μανώλης Κακλιδάκης
- ο τοπικός σύμβουλος Γέρακα κ. Νικόλαος Βερναρδάκης
- ο αναπληρωματικός περιφερειακός σύμβουλος Αττικής κ. Γιώργος Καρατζάς
- η πρόεδρος και τα μέλη του ΔΣ του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων
- πολλοί εκπαιδευτικοί, γονείς , μαθητές και απόφοιτοι.

Καλό καλοκαίρι!