EUROSCOLA 2012

Το σχολείο μας, για δεύτερη χρονιά έλαβε μέρος στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα EUROSCOLA.

To Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, επιθυμώντας να δώσει στους νέους της Ευρωπαϊκής Ένωσης την ευκαιρία να γνωρίσουν το χώρο και τον τρόπο λειτουργίας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και να εκφράσουν τις προσδοκίες και τις απόψεις τους για την ευρωπαϊκή οικοδόμηση, διοργάνωσε στο Στρασβούργο την ημερίδα EUROSCOLA την 12η Νοεμβρίου 2012. Στην ημερίδα αυτή συμμετείχαν μαθητές Λυκείου από τις χώρες-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης με επιδότηση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου (471 ευρώ για κάθε άτομο). Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Αττικής (Δ/νσεις Δ/θμιας Εκπ/σης Β΄, Γ΄ Αθήνας, Ανατολικής Αττικής και Δυτικής Αττικής) εκπροσωπήθηκε από 24 μαθητές, οι οποίοι επιλέχθηκαν με βάση την επίδοσή τους σε διαγωνισμό που διεξήχθη με θέμα: «Η Συμβολή του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στη μείωση του Δημοκρατικού Ελλείμματος στην Ευρωπαϊκή Ένωση», την σχολική τους επίδοση και τη γνώση της Αγγλικής και/ή Γαλλικής γλώσσας.

2 Οκτωβρίου 2012: Συμμετοχή στο διαγωνισμό έκθεσης για την επιλογή των μαθητών/τριών. Από το 2ο ΓΕΛ Γέρακα συμμετείχαν οι εξής μαθητές της Β΄Λυκείου: Αυγούστου Έλενα, Γεωργοπούλου Χριστίνα, Κολλάτου Αντωνία, Λαμπράκης Αλέξανδρος, Φουντουλάκης 'Aγγελος.
Συντονίστρια: Γεωργάκη Ευαγγελία
16 Οκτωβρίου2012: Ανακοίνωση των αποτελεσμάτων του διαγωνισμού - Επιλογή της μαθήτριας Αυγούστου Έλενας, μαθήτριας της Β΄Λυκείου
11- 13 Νοεμβρίου 2012: Ελληνική Αποστολή στο Στρασβούργο

EUROSCOLA logo
Η μαθήτριά μας Αυγούστου Έλενα καταγράφει τις εντυπώσεις της:

«Μετά από έναν διαγωνισμό που διεξήχθηκε στις αρχές του Οκτώβρη, 24 παιδιά από όλη την Αττική επιλέχθηκαν
για να εκπροσωπήσουμε την πατρίδα μας στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στο Στρασβούργο.
Το πρόγραμμα, φυσικά, περιελάμβανε και περιήγηση σε δύο πανέμορφες ευρωπαϊκές πόλεις.
Αρχικά, κάναμε βόλτα γύρω από τη λίμνη της Ζυρίχης, στην οποία έπλεε πλήθος κάτασπρων κύκνων.
Στη συνέχεια, ξεναγηθήκαμε στην απόλυτα γραφική, μεσαιωνική πόλη του Στρασβούργου
καθώς και στον πανύψηλο καθεδρικό ναό που στέκεται αγέρωχος στην κεντρική πλατεία της πόλης
προκαλώντας δέος σε όποιον τον πρωτοαντικρύσει.

Ωστόσο, το αποκορύφωμα της τριήμερης αυτής εκδρομής ήταν η μέρα που αφιερώσαμε στο Κοινοβούλιο.
Ένα επιβλητικό κτήριο, στο οποίο γνωριστήκαμε με περίπου 400 παιδιά απ’ όλη την Ευρώπη,
ανταλλάξαμε πολιτιστικά δάνεια και μοιραστήκαμε απόψεις.
Μέσα στο Κοινοβούλιο χωριστήκαμε σε πολυπολιτισμικές ομάδες και συνδιαλλεχθήκαμε για φαινόμενα διεθνούς
βεληνεκούς που μαστίζουν τις σύγχρονες κοινωνίες και προβληματίζουν τους νεαρούς Ευρωπαίους πολίτες.
Προτείναμε πιθανές διεξόδους και αναζητήσαμε τις ρίζες των φαινομένων.

Ήταν αναμφίβολα μια αξέχαστη εμπειρία στα σοκάκια της Αλσατίας.
Συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους να δράττονται τέτοιων ευκαιριών στο βαθμό που δύνανται».

Έλενα Αυγούστου, μαθήτρια Β΄ Λυκείου, 2ου ΓΕΛ Γέρακα

Euroscola 2012

Euroscola 2012 Euroscola 2012 Euroscola 2012 Euroscola 2012
Euroscola 2012 Euroscola 2012