Ομιλία με θέμα «Γραφή, ώρα μηδέν» στον όμιλο φιλαναγνωσίας

Την Τρίτη 27 Φεβρουαρίου 2024 στις 12 το μεσημέρι, ο όμιλος φιλαναγνωσίας του σχολείου μας οργάνωσε εκδήλωση με θέμα : «Γραφή, ώρα μηδέν» με ομιλητή τον συγγραφέα και νομικό κ. Στέφανο Παπαδόπουλο με τη συνεργασία της εκδότριας κ. Σοφίας Δερέ, που είχε την επιμέλεια της προβολής.

Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν :
ο Δήμαρχος Παλλήνης, κ. Χρήστος Αηδόνης,
η Αντιδήμαρχος Παιδείας, κ. Φιλίτσας Δασκαλάκη,
ο Αντιπρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, κ. Λάμπρος Γκόγκας,
ο Ειδικός Σύμβουλος του Δημάρχου και συγγραφέας, κ. Παναγιώτης Δημητρόπουλος ,
η πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και κηδεμόνων, κ. 'Αννα Λαδοπούλου,
η λογοτέχνης και ποιήτρια, κ. Δέσποινα Γιαμβριά Μπλαστροπούλου,
η συνεργάτιδα του δημάρχου, κ. Γιάννα Παλλάντζα,
γονείς, μαθητές και εκπαιδευτικοί του σχολείου μας.

Τους καλεσμένους καλωσόρισε ο υποδιευθυντής κ. Αναστόπουλος, που αναφέρθηκε στην σχολική βιβλιοθήκη του 2ου ΓΕΛ Γέρακα, που έχει πάνω από 6.000 βιβλία και άλλα τεκμήρια.

Κατά τον χαιρετισμό του ο δήμαρχος κ. Αηδόνης απευθυνόμενους στους μαθητές ανέφερε μεταξύ άλλων:
"Είστε εμπρός σε ένα νέο κόσμο, με την τεχνητή νοημοσύνη, που είναι χρήσιμο εργαλείο,
αλλά και επικίνδυνο γιατί σταματάς να σκέφτεσαι.
Για να γίνει καλύτερος ο κόσμος πρέπει να συνεχίσει να σκέφτεται
και για να μπορεί να σκέφτεται, πρέπει να διαβάσει.
Όταν βρεθούμε μπροστά σε κρίσιμες στιγμές στη ζωή μας,
αν έχουμε γνώση, θα μπορούμε να αποφασίσουμε σωστά"

Στη συνέχεια εκ μέρους των μαθητών του ομίλου η Γιούλη Α. , ο Σπύρος Γ. και η Λία Γ. έδωσαν σύντομες πληροφορίες για τον συγγραφέα, αλλά και για τις εμπειρίες τους από τη συμμετοχή τους στο όμιλο φιλαναγνωσίας.

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες για τον όμιλο, αλλά και για την διοργάνωση της εκδήλωσης, κ. Δημητροπούλου και κ. Τσαούση μίλησαν για την λειτουργία του ομίλου και το ψηφιακό λογοτεχνικό περιοδικό: "Ο Υπέροχος Κόσμος των Βιβλίων" που έχουν αναρτήσει.

Στο πρώτο μέρος της εισήγησής του ο κ. Παπαδόπουλος μίλησε για τον κόσμο της γραφής αλλά και το αβέβαιο μέλλον του γραπτού λόγου, και του μέσου που τον στηρίζει εδώ και δύο χιλιετίες, το βιβλίο.
Στην συνέχεια, αφού παρουσίασε τη δομική σημασία του γραπτού λόγου, τόσο στην εξέλιξη του πολιτισμού παγκοσμίως, όσο και στην διαμόρφωση του ανθρώπινου ψυχισμού, ύστερα ανέδειξε τις νέες μορφές δημιουργίας και μεταφοράς του γραπτού λόγου μέσω της ψηφιακής τεχνολογίας και με τη χρήση της τεχνητής νοημοσύνης.
Τέλος απάντησε σε απορίες των μαθητών.

Κλείνοντας την εκδήλωση η διευθύντρια κ. Μουτάφη ευχαρίστησε τον ομιλητή για την πολύ ενδιαφέρουσα εισήγηση.