Ενημέρωση από το ΚΕΘΕΑ
ΚΕΘΕΑ ΚΕΘΕΑ
Την Τρίτη 2 Δεκεμβρίου και Τετάρτη 3 Δεκεμβρίου 2014, επισκέφθηκαν το σχολείο μας υπεύθυνοι από το ΚΕΘΕΑ.
Οι μαθητές του σχολείου μας ενημερώθηκαν για σε θέματα πρόληψης και συζήτησαν
με στόχο την ευαισθητοποίηση, την πρόληψη και την αντιμετώπιση των παραγόντων κινδύνου για χρήση ουσιών.

Ενημέρωση από το ΚΕΘΕΑ (3-12-14)
Εκτός από την παροχή αντικειμενικής και κατάλληλης για κάθε ηλικιακή ομάδα ενημέρωσης,
σημαντικό χαρακτηριστικό τους είναι ο βιωματικός χαρακτήρας, με στόχο τη διανοητική και συναισθηματική κινητοποίηση,
την ενεργητική συμμετοχή, την ανταλλαγή εμπειριών, την κατανόηση και την ερμηνεία.

Απαντήθηκαν επίσης ερωτήσεις πάνω σε θέματα εξαρτήσεων από το διαδίκτυο, το αλκοόλ και το κάπνισμα.
Έτσι θα αποκτήσουν τα εφόδια για να αντιμετωπίσουν τους κινδύνους μεγαλώνοντας
και όταν πιθανώς μείνουν μόνοι τους στη φοιτητική και μελλοντική τους ζωή.

Μετά το τέλος των μαθημάτων έγινε ενημέρωση και συζήτηση με τους καθηγητές
για τους τρόπους βοήθειας και υποστήριξης των μαθητών πάνω στα θέματα των εξαρτήσεων.

Ενημέρωση από το ΚΕΘΕΑ (3-12-14)
Δείτε το φυλλάδιο Εξαρτησιογόνες ουσίες : Μύθος και πραγματικότητα από προηγούμενη επίσκεψη ...

Δείτε περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα του ΚΕ.Θ.Ε.Α (Κέντρο Θεραπείας Εξαρτημένων Ατόμων)

Επιστροφή στην κορυφή της σελίδας