Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Τεχνόπολη-Γκάζι

Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Τεχνόπολη-Γκάζι B5 2012

Την Παρασκευή 14 Δεκεμβρίου 2012 το τμήμα Β5 πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στην Τεχνόπολη- Γκάζι.

Ιστορία του εργοστασίου: Το εργοστάσιο φωταερίου της Αθήνας ιδρύθηκε το 1857 με βασιλικό διάταγμα του Όθωνα. Με το διάταγμα αυτό παραχωρήθηκε στο Γάλλο επιχειρηματία Φραγκίσκο Φεράλδη το δικαίωμα να κτίσει και να λειτουργήσει εργοστάσιο φωταερίου (ή αλλιώς γκαζιού) και να κατασκευάσει το δίκτυο φωτισμού της πρωτεύουσας του νεοσύστατου τότε Ελληνικού κράτους. Κατά την πρώτη περίοδο λειτουργίας του εργοστασίου, το φωταέριο κάλυπτε κυρίως τις ανάγκες του δημόσιου φωτισμού. Με την επέκταση του εργοστασίου και του δικτύου κατανάλωσης (1887-1920) εκτός από τις λάμπες φωτισμού των δρόμων, σπίτια και βιομηχανίες προστίθενται στο δίκτυο και συγκροτούν το καταναλωτικό κοινό του φωταερίου.
Το εργοστάσιο λειτουργεί ως δημοτική επιχείρηση από το 1920 έως το 1952.

Η εποχή της ΔΕΦΑ (1952-1984): το 1952 ιδρύεται η Δημοτική Επιχείρηση Φωταερίου Αθηνών (ΔΕΦΑ). Παρά την οικοδομική ανάπτυξη που βιώνει η πόλη τη δεκαετία του 1960 και τις προσπάθειες ανασυγκρότησης που γίνονται, το εργοστάσιο υπολειτουργεί, καθώς η μορφή ενέργειας που παράγει θεωρείται αναχρονιστική. Ήδη, η ηλεκτρική ενέργεια έχει αποκτήσει προβάδισμα και το δίκτυο κατανάλωσης φωταερίου συρρικνώνεται. Το 1983 διακόπτεται σταδιακά η διαδικασία παραγωγής αερίου από λιθάνθρακα και το δίκτυο ενώνεται με τα Ελληνικά Διυλιστήρια Ασπροπύργου, όπου καθιερώνεται η παραγωγή φωταερίου με την τεχνολογία της νάφθας.Το εργοστάσιο κλείνει οριστικά τον Αύγουστο του1984, καθώς η λειτουργία του θεωρήθηκε πλέον ακατάλληλη εξαιτίας της ρύπανσης που προκαλούσε τόσο στην ευρύτερη περιοχή, όσο και σε όλη την πόλη της Αθήνας.

Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Τεχνόπολη-Γκάζι B5 2012
Ανάπλαση και δημιουργία του Βιομηχανικού Αρχαιολογικού Πάρκου (1984-2004): στα τέλη της δεκαετίας του 1990 ξεκίνησε από το δήμο Αθηναίων η επισκευή, αποκατάσταση και επανάχρηση των παλαιών κτιρίων του εργοστασίου, η οποία ολοκληρώθηκε λίγο πριν από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004. Τα έργα αυτά υλοποιήθηκαν με βάση την ικανοποίηση δύο σημαντικών κριτηρίων, της αυθεντικότητας και της χρηστικότητας, και σήμερα αναδεικνύουν το Βιομηχανικό Αρχαιολογικό Πάρκο σε ένα από τα πιο σπουδαία νεότερα μνημεία της Αθήνας

Η «Τεχνόπολις» του Δήμου Αθηναίων, ένα «βιομηχανικό μουσείο» απαράμιλλης αρχιτεκτονικής, από τα πιο ενδιαφέροντα στον κόσμο, αποτελεί σήμερα ένα πολυδύναμο χώρο πολιτισμού, αναβαθμίζοντας μια ιστορική περιοχή της πρωτεύουσας και δημιουργώντας έναν ακόμη θετικό πόλο στην πολιτισμική ταυτότητα της Αθήνας. Στεγάζεται στο παλαιό εργοστάσιο φωταερίου συνολικής έκτασης 30 περίπου στρεμμάτων, γνωστό ως Γκάζι, δίπλα στον Κεραμεικό και κοντά στην Ακρόπολη. Η σταδιακή μεταμόρφωση του χώρου σε κέντρο φιλοξενίας εκδηλώσεων ποικίλου ενδιαφέροντος δίνει τη δυνατότητα στον επισκέπτη να περιηγηθεί σε ένα χώρο γεμάτο εικόνες, γνώσεις και συναισθήματα. Η γοητεία μιας άλλης εποχής, που αποπνέει ο χώρος με τα θεόρατα καζάνια(αεριοφυλάκια), τις καμινάδες και τους φούρνους, «συνωμοτεί» ευλαβικά στο να καθιερωθεί ως «εργοστάσιο» προστασίας και παραγωγής της τέχνης.

Η «Τεχνόπολις» του Δήμου Αθηναίων αναγνωρίζοντας τη μοναδικότητα του χώρου σε πανελλήνιο, αλλά και ευρωπαϊκό επίπεδο, έχει ξεκινήσει από το 2011 ένα φιλόδοξο πρόγραμμα ανάδειξης του μουσειακού χαρακτήρα του παλαιού εργοστασίου με τη δημιουργία ενός ανοικτού βιομηχανικού μουσείου. Στο πλαίσιο της υλοποίησης του προγράμματος αυτού εντάσσονται και οι οργανωμένες ξεναγήσεις για ομάδες μαθητών (www.technopolis-athens.com).

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης οι μαθητές και μαθήτριες επισκέφθηκαν την έκθεση βιβλίου που είχε συνδιοργανωθεί από το Δήμο Αθηναίων και τις εκδόσεις «Το Βήμα» με στόχο την οικονομική ενίσχυση του «Κέντρου Σίτισης και Αλληλεγγύης του Δήμου Αθηναίων». Αγόρασαν βιβλία για τους εαυτούς τους, τους φίλους τους και για τη Σχολική Βιβλιοθήκη.

Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Τεχνόπολη-Γκάζι B5 2012 Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Τεχνόπολη-Γκάζι B5 2012 Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Τεχνόπολη-Γκάζι B5 2012
Με την ευκαιρία της εκπαιδευτικής επίσκεψης αποχαιρέτησαν τις συμμαθήτριες τους Φράγκου Ευθαλία και Φράγκου Ειρήνη
που έφυγαν οικογενειακώς για τον Καναδά.
Τους ευχόμαστε όλοι μας καλή εγκατάσταση στη νέα χώρα και καλή τύχη στη ζωή τους.

Επιστροφή στην κορυφή της σελίδας

[Κεντρική Σελίδα] [Εκδηλώσεις] [2004-05] [05-06] [06-07] [07-08] [08-09] [09-10] [10-11] [11-12] [12-2013]