Συμμετοχή στο 1ο Μαθητικό Συνέδριο της ΔΔΕ Αν. Αττικής

Το Σάββατο 13 Απριλίου 2024 και την Κυριακή 14 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του Μουσικού Γυμνασίου-Λυκείου Παλλήνης το 1ο Μαθητικό Συνέδριο της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αν. Αττικής, με θέμα «Ερευνητικές Διαδρομές στον Πολιτισμό και στις Επιστήμες» που διοργανώθηκε για πρώτη φορά.

Σύμφωνα με τον χαιρετισμό του Διευθυντή ΔΔΕ Αν. Αττικής κ. Ανδρέα Μαρίνου, στόχος του ήταν να προωθήσει
την κριτική σκέψη και τα υπάρχοντα μορφωτικά ενδιαφέροντα των μαθητών/-τριών,
να δημιουργήσει άλλα αξιόλογα, όπως και να ενισχύσει την επιστημονική έρευνα σύμφωνα με τις αρχές και τους κανόνες που τη διέπουν,
ενθαρρύνοντας την καινοτομία, την πρωτοτυπία, τη συνεργασία και τις ψηφιακές δεξιότητες προς όφελος όλης της μαθητικής κοινότητας.
Επίσης η καλλιέργεια και η ανάδειξη των γνώσεων και δεξιοτήτων των μαθητών/-τριών,
η οικοδόμηση της αντικειμενικής σκέψης και της δημιουργικής φαντασίας,
η ενίσχυση των προσπαθειών διαθεματικής και διεπιστημονικής προσέγγισης στο πλαίσιο των σχολικών μαθημάτων,
καθώς και η απόκτηση εμπειριών στις διαδικασίες συμμετοχής σε ένα συνέδριο,
είναι σίγουρα ανάμεσα στους στόχους που επιδιώκουμε μέσω του 1ου Μαθητικού Συνεδρίου.

Η συμμετοχή του 2ου Λυκείου Γέρακα στο 1ο Μαθητικό Συνέδριο Ανατολικής Αττικής περιλάμβανε τρεις εργασίες:
"Πυθαγόρειοι" από τις Σπυριδούλα Δ. , Αναστασία Κ.
"Μαθηματικά και Λογική" από τους Σπύρος Θ. και Αλεξάνδρα Μ.
"Στιγμές από την Ιστορία των Μαθηματικών: Η Γεωμετρία και η Τριγωνομετρία στα Αραβικά Μαθηματικά " από τους Γιάννης Κ. , Ξενοφών Π.

Επιβλέποντες εκπαιδευτικοί: κ.Δημητρακοπούλου Γεωργία, κ. Προμπονάς Εμμανουήλ, κ. Μουτάφη Νίκη

Στο συνέδριο παραβρέθηκε ο Υπουργός Παιδείας κ. Κυριάκος Πιερρακάκης, η υπουργός κ. Σοφία Ζαχαράκη, ο Δήμαρχος Παλλήνης κ. Χρήστος Αηδόνης, βουλευτές, εκπρόσωποι της τοπικής αυτοδιοίκησης, εκπαιδευτικοί, γονείς και μαθητές.

......