Συμμετοχή στο 13ο PSMUN (Platon School Model UN)

Από την Παρασκευή 1 Μαρτίου 2024 έως την Κυριακή 3 Μαρτίου 2024 η ομάδα MUN του σχολείου μας συμμετείχε στο 13ο PSMUN (Platon School Model UN) που πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις των εκπαιδευτηρίων "Ο Πλάτων" στα Γλυκά Νερά.

Οι σύνεδροι μαθητές του σχολείου μας εκπροσώπησαν τις χώρες της Βόρειας Κορέας και του Μπαγκλαντές.
Η υπεύθυνη καθηγήτρια για το πρόγραμμα ήταν η καθηγήτρια Αγγλικών κ. Βασιλική Ταούζη .

Συμμετείχαν οι:
Χρύσα Α., Σπύρος Γ., Ελένη Κ., Μαριλένα Π., Κυριακή Π., Ερρικαίτη Σ., Ζηνοβία Τ., Δημήτρης Χ., Παναγιώτα Ψ. από την Α τάξη
και Χρήστος Δ., Κορίννα Π., Στάθης Ρ. από την Β τάξη.

Το ιδιαίτερο θέμα για το Συνέδριο του 2024, ήταν για το "Παράδοξο της Προόδου" (the Paradox of Progress) με θέματα συζήτησης για την :
- Πρόληψη της βιοπειρατείας της τοπικής γνώσης
- Αντιμετώπιση των κινδύνων που ενέχουν τα ανθρώπινα δικαιώματα από την τεχνολογία βιομετρικών δεδομένων
- Ρύθμιση της χρήσης της Τεχνητής Νοημοσύνης στο Πλαίσιο των Βιομηχανιών Δημιουργικότητας

Platon School Model United Nations

Φωτογραφίες : κ. Ταούζη, https://ps-mun.gr/