Εορτασμός Πολυτεχνείου

Την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου 2023 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη γιορτή για να τιμήσουμε την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου. Την επιμέλεια της γιορτής είχαν η κ. Φιλία Αναστασιάσου και ο κ. Γιάννης Καρράς.

Η φετινή επέτειος του Πολυτεχνείου αποτελεί το 50ο έτος συμπλήρωσης από την ημέρα που η ελληνική νεολαία έδειξε έμπρακτα την αντίσταση της στο δικτατορικό καθεστώς, καταλαμβάνοντας εξεγειρόμενη τον χώρο του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου.

Στη διάρκεια της γιορτής προβλήθηκαν σχετικά βίντεο της εποχής από το αρχαίο της ΕΡΤ, ενώ οι μαθητές διηγήθηκαν τα γεγονότα που συνέβησαν την περίοδο της χούντας.

Δείτε:
Μήνυμα του Υπουργού Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού Κυριάκου Πιερρακάκη για την 50η επέτειο του Πολυτεχνείου
Μήνυμα της Υφυπουργού Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού Ζέττας Μ. Μακρή για την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου