Εκδήλωση για την Κάτω Ιταλία και τη διάλεκτο Griko

Την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε εκδήλωση με θέμα "Από την Ελλάδα στη Μεγάλη Ελλάδα ..."
Καλεσμένη του ομίλου για την γκρεκάνικη διάλεκτο ήταν η κ. Χριστίνα Πετροπούλου, μέλος του Εργαστηριακού Διδακτικού Προσωπικού (Ε.ΔΙ.Π) στο Τμήμα Κοινωνικής Ανθρωπολογίας του Πάντειου Πανεπιστήμιου. Παραβρέθηκε επίσης ο σύμβουλος φιλολόγων ΠΕ02 των 5ου ΠΕΚΕΣ κ. Λάμπρος Πόλκας και την παρακολούθησαν εκπαιδευτικοί και μαθητές του σχολείου μας, που συμμετείχαν στα προγράμματα : "Αναζητώντας την Ελλάδα στη Μεγάλη Ελλάδα", "Από τα αρχαία θέατρα της Ελλάδας στα αρχαία θέατρα της Μεγάλης Ελλάδας", "Πυθαγόρειοι".

Η εκδήλωση ξεκίνησε με την παρουσίαση του οδοιπορικού από την επίσκεψη στο Κάτω Ιταλία με παρουσίαση φωτογραφιών και βίντεο. Την παρουσίαση που είχε ετοιμάσει η κ. Κονίδη έκανε η μαθήτρια Σοφία Κ.

Στη συνέχεια η κ. Πετροπούλου μίλησε για την εμπειρία και έρευνά της στα ελληνόφωνα χωριά της Κάτω Ιταλίας, παρουσιάζοντας τη γλώσσα και τον τρόπο ζωής παλαιότερα (δεκαετία 1980) αλλά και σήμερα με πλούσιο φωτογραφικό υλικό .