Γιορτή 28ης Οκτωβρίου

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε ο εορτασμός της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με την παράδοση της σημαίας στη σημαιοφόρο και τους παραστάτες.

Ακολούθησε η βράβευση των μαθητών και μαθητριών που αρίστευσαν κατά το προηγούμενο σχολικό έτος, καθώς και αυτών που πρώτευσαν μεταξύ των συμμαθητών τους .

Στη συνέχεια παρουσιάστηκε η γιορτή για την 28η Οκτωβρίου, που επιμελήθηκαν οι κ. Ειρήνη Παναγιωτοπούλου κ. Γιάννης Παναγιωτόπουλος και κ. Βάσω Ταούζη.
Το πληροφοριακό μέρος περιλάμβανε προβολές με τα :
- Διάγγελμα του Μεταξά
- Σειρήνα αεροπορικής επιδρομής
- Το τραγούδι Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει
- Χρονικό του πολέμου (αφήγηση - video World War II Every Day)
- Ήρωες (τραγούδι για την αντίσταση)

Το Λυρικό μέρος περιλάμβανε:
- Η Αποκριά του Σαχτούρη (ποιητικόδρώμενο με φωτοαφήγηση)
- Ο Στρατιώτης ποιητής (τραγούδι)
- Άσμα Ηρωικό και Πένθιμο (δρώμενο)
- Έφεδρος αξιωματικός (τραγούδι)

Η γιορτή έκλεισε με την προβολή Proud to be Greek