Εκπαιδευτική επίσκεψη Γ τάξης (Γθετ) στο Ορυκτολογικό Μουσείο Λαυρίου

Την Τρίτη 14 Νοεμβρίου 2023 οι μαθητές και μαθήτριες από την ομάδα προσανατολισμού Θετικών Σπουδών και Υγείας της Γ Λυκείου, στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών επισκέψεων τους, επισκέφθηκαν το Ορυκτολογικό Μουσείο Λαυρίου και περιηγήθηκαν στην πλούσια έκθεση που αποτελείται από μοναδικά ορυκτά της Λαυρεωτικής γης.

Το Ορυκτολογικό Μουσείο Λαυρίου ιδρύθηκε από την Εταιρεία Μελετών Λαυρεωτικής το 1986. Από τότε λειτουργεί και διευθύνεται από μέλη της. Το κτήριο του Μουσείου , είναι ένα χαρακτηριστικό δείγμα βιομηχανικής αρχιτεκτονικής του τέλους του 19ου αιώνα , το οποίο αναπαλαιώθηκε από το Δήμο και παραχωρήθηκε στην Εταιρεία Μελετών. Το βιομηχανικό κτήριο , στο οποίο στεγάζεται το Ορυκτολογικό Μουσείο είναι ένα από τα σωζόμενα τμήματα του μεγάλου μεταλλοπλυσίου της ελληνικής εταιρείας που είχε ανεγερθεί το 1873. Στις προθήκες του Μουσείου εκτίθενται περί τα 600 κομμάτια ορυκτών και πετρωμάτων του Λαυρεωτικού υπεδάφους, ενώ η συνολική συλλογή της εταιρείας ανέρχεται σε 1400 κομμάτια .

Δείτε περισσότερες πληροφορίες για το μουσείο στο: https://istoriko.lavreotiki.gr/

Τους μαθητές/τριες συνόδευσαν οι κ. Δελής, κ. Ρούσσης, κ. Μιχάλης , κ. Καρράς και κ. Μπάρκας

Φωτογραφίες : κ. Μπάρκας