Συμμετοχή στη δράση δενδροφύτευσης στην Ανθούσα

Την Κυριακή 11 Φεβρουαριου 2024 το σχολείο μας συμμετείχε στη στη δράση δενδροφύτευσης στην Ανθούσα. Από την αρχή της εβδομάδας είχε γίνει ενημέρωση και η συμμετοχή του κόσμου ήταν εντυπωσιακή.

Το σημείο συνάντησης ήταν το ανοιχτό θέατρο Ανθούσας, επί της Λεωφ. Ανθούσας, στις 11 το πρωί. Η δράση πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία του ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ με τον Δήμο Παλλήνης. Σε λιγότερο από μισή ώρα φυτεύτηκαν 1.000 δεντράκια που ήταν ανεπτυγμένα, βραδύκαυστα & πλατύφυλλα, και είχαν αγοραστεί από τα έσοδα της καλοκαιρινής συναυλίας στο Καλλιμάρμαρο Στάδιο.

Αφήνουμε έτσι το δικό μας περιβαλλοντικό αποτύπωμα για να πρασινίσουμε μια περιοχή που έκαψε η φωτιά του 2022.
Για να γίνει αυτό η προσπάθεια όμως πρέπει να συνεχιστεί από όλους με πότισμα και φροντίδα,
ώστε τα δεντράκια να αναπτυχθούν.

Δείτε την ευχαριστήρια επιστολή του δημάρχου κ. Αηδόνη που έστειλε στο σχολείο μας :