Συμμετοχή στην 45η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής για το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων Ελλάδος

Από την Παρασκευή 7 μέχρι την Μ. Δευτέρα 10 Απριλίου 2023 μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν στη 45η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδος (ΕΚΝΕ) («Athens '23 - 45th National Selection Conference of EYP Greece» ) που πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις της Γερμανικής Σχολής Αθηνών.

Το θέμα της Συνδιάσκεψης ήταν:
αθenς2023 - O 'Ανεμος της Αλλαγής -
Νεανικές Πρωτοβουλίες για την Ανάπτυξη Περιβαλλοντικής Συνείδησης:
Ενδυναμώνοντας την ενεργό συμμετοχή των νέων στην περιβαλλοντική πολιτική".
("Wind of Change - Youth Initiatives in environmental consciousness:
Empowering the active participation of the youth in environmental policy")

Από το 2ο ΓΕΛ Γέρακα συμμετείχαν ο τελειόφοιτος Γιάννης Κ. ως μέλος της Οργανωτικής Επιτροπής και οι Σπύρος Κ. και Μαρκέλλα Ζ. ως σύνεδροι.

Δείτε τo βιβλίο με τα πορίσματα της Συνδιάσκεψης.
Σύμφωνα με τον κατάλογο των επιτυχόντων στην 29η θέση είναι μαθητής του σχολείου μας Σπύρος Κ.

Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων Ελλάδος (ΕΚΝΕ) αποτελεί σωματείο μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα και ανεξαρτήτων κομματικών και πολιτικών συμφερόντων.
Ιδρύθηκε το 1994 ως μία από τις 41 Εθνικές Επιτροπές του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων (EKN) και έχει μόνιμη έδρα τη Θεσσαλονίκη.

Διοργανώνει κάθε χρόνο, 2 Εθνικές Συνδιασκέψεις Επιλογής, μία στην Αθήνα τον Απρίλιο και μία στη Θεσσαλονίκη το Δεκέμβριο. Σε αυτές, συμμετέχουν μαθητές Λυκείου λαμβάνοντας μέρος σε ένα μοναδικό τετραήμερο πρόγραμμα προσομοίωσης των εργασιών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου ενώ όσοι διακριθούν, συμμετέχουν σε Διεθνείς Συνόδους και Fora στο εξωτερικό, απαρτίζοντας την εκάστοτε εθνική μας αποστολή.

Οι στόχοι του:
Δείτε περισσότερα στο https://www.eypgreece.org/

Τους μαθητές/τριες συνόδευσε η Διευθύντρια του σχολείου κ. Γεωργάκη.

Φωτογραφίες : κ. Ευαγγελία Γεωργάκη