ErasmusDays

Εορτασμός, κοινή χρήση και διάδοση των εμπειριών μας στο Erasmus στις #ErasmusDays2022

Οι #ErasmusDays 2022 πραγματοποιήθηκαν στις 13, 14 και 15 Οκτωβρίου σε όλη την Ευρώπη αλλά και σε όλο τον κόσμο!
Αυτή η διεθνής γιορτή βασίζεται σε μια πολύ απλή ιδέα: σε τρεις συγκεκριμένες ημέρες, προώθηση
- στις ευρωπαϊκές αξίες,
- τα οφέλη κινητικότητας και
- τα αποτελέσματα του έργου Erasmus+,
προκειμένου να τονωθεί η προβολή για τους πολίτες, τους ενδιαφερόμενους φορείς, τα μέσα ενημέρωσης και τους υπεύθυνους χάραξης πολιτικής.

Το 2022, οι #ErasmusDays διοργανώνονται σύμφωνα με την επέτειο των 35 χρόνων και το Ευρωπαϊκό Έτος Νεολαίας, με το σύνθημα
«Μοιραζόμαστε τις ευρωπαϊκές μας αξίες με τη νεολαία του σήμερα και του αύριο: για 35 χρόνια τώρα και πολλά ακόμα».

Στο σχολείο μας την Παρασκευή 14 Οκτωβρίου στο πλαίσιο των #ErasmusDays 2022 πραγματοποιήθηκε μια σύντομη ενημέρωση όλων των μαθητών, κατά την πρωινή συγκέντρωση από τις μαθήτριες που συμμετείχαν στην κινητικότητα στις Βρυξέλες μέσα από το πρόγραμμα ERASMUS+ REACH.

Στη συνέχεια μέλη της ομάδας ERASMUS παρουσίασαν κατά τμήματα τις εμπειρίες τους από τη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα, τις επισκέψεις που πραγματοποίησαν και τη συναναστροφή τους με συνομήλικους νέους από άλλες χώρες.

Τέλος παρουσιάστηκε η εικαστική δημιουργία, που φιλοτέχνησε η μαθήτρια της Γ τάξης Φένια Μ. ειδικά για το #ErasmusDays.