Επίσκεψη Β τάξης στο θέατρο Διονύσου

Την Πέμπτη 8 Δεκεμβρίου 2022 μαθητές και μαθήτριες της Β τάξης στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών επισκέψεων και του πολιτιστικού προγράμματος για τα αρχαία θέατρα, επισκέφτηκαν το θέατρο Διονύσου και τον αρχαιολογικό χώρο της Ακρόπολης των Αθηνών.

Το Θέατρο του Διονύσου ή Θέατρο Διονύσου Ελευθερέως είναι ο σημαντικότερος γνωστός υπαίθριος θεατρικός χώρος στην αρχαία Αθήνα και θεωρείται το πρώτο θέατρο του κόσμου. Βρισκόταν 3 περίπου μέτρα πάνω από το ναό και αποτελούσε μέρος του ιερού του Ελευθερέως Διονύσου που βρισκόταν στις νοτιοανατολικές παρυφές της Ακρόπολης και υπήρξε ο βασικός τόπος παράστασης του αττικού δράματος, αφού φιλοξενούσε τα Μεγάλα Διονύσια, τη μεγαλύτερη θεατρική γιορτή της πόλης των Αθηνών.
Οι σωζόμενες τραγωδίες και κωμωδίες του 5ου και του 4ου π.Χ. αι. γράφτηκαν - τουλάχιστον οι περισσότερες - για να εκτελεστούν σε αυτόν τον χώρο.
Δείτε περισσότερες πληροφορίες ... https://el.wikipedia.org/wiki

Τους μαθητές/τριες συνόδευσαν οι κ. Βίκυ Παπαλιώση, κ. Μαρία Αλεξοπούλου και κ. Γιάννης Παναγιωτόπουλος .

Φωτογραφίες : κ. Παπαλιώση, κ. Παναγιωτόπουλος