Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Ρώμη με το πολιτιστικό πρόγραμμα της Β τάξης

Από το Σάββατο 4 Φεβρουαρίου 2023 μέχρι την Τρίτη 7 Φεβρουαρίου 2023 οι μαθητές και μαθήτριες
και στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος «Από τον Αρχαίο Ελληνικό πολιτισμό, στην Αναγέννηση της Δύσης»
πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στη Ρώμη της Ιταλίας.

Οι μαθητές και μαθήτριες μέσα από αυτό το πρόγραμμα μπόρεσαν να γνωρίσουν με βιωματικό τρόπο τη διάδοση του ελληνικού πολιτισμού στην Ιταλία και να συνειδητοποιήσουν την πνευματική και πολιτιστική επίδραση της Ελλάδας στη Δύση. Η εκπαιδευτική αξία του ταξιδιού αυτού ήταν ιδιαίτερα σημαντική, διότι, όχι μόνο έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές να δουν ιδίοις όμμασι τη δυναμική της αρχαίας Ελλάδας στον τότε γνωστό κόσμο αλλά και να αναπτύξουν την απαραίτητη για τις μέρες μας οικουμενική συνείδηση αναγνωρίζοντας την αξία των μνημείων παγκόσμιας κληρονομιάς και τη σημασία της αλληλεπίδρασης των πολιτισμών διαφορετικών εθνών.

Ξεναγήθηκαν στο Βατικανό, επισκέφθηκαν το Κολοσσαίο και την Αρχαία αγορά της Ρώμης.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγητές κ.Βασιλική Παπαλιώση, κ.Μαρία Αλεξοπούλου και κ. Μανώλης Προμπονάς .
Στο πρόγραμμα και στην οργάνωση της επίσκεψης συμμετείχε και ο κ. Γιάννης Παναγιωτόπουλος.

Ακολουθούν οι εντυπώσεις από τη μαθήτρια του Β3 Λυδία Κ.

Λέγεται ότι εκείνο που σφραγίζει την ζωή μας τελικά δεν είναι μόνο η παιδεία
αλλά και οι επιλογές μας καθώς και οι σχέσεις μας με τους ανθρώπους, τα συναισθήματα
που μας συνδέουν μαζί τους και οι εμπειρίες που αποκομίζουμε από τα ταξίδια μας.
Έτσι και εμείς με τους καθηγητές μας κ.Βασιλική Παπαλιώση, κ.Μαρία Αλεξοπούλου και κ. Μανώλη Προμπονά
αποφασίσαμε να ταξιδέψουμε και να χαθούμε στην μαγεία της Ρώμης.
Το ταξίδι αυτό στην αρχή μας άφησε άφωνους σήμερα όμως μας έχει μετατρέψει σε αφηγητές μαγικών ιστοριών.
Μαθητές και καθηγητές δέθηκαν εκτός του σχολικού πλαισίου,
γέμισαν την ψυχή τους με όμορφες εικόνες από έναν τόπο με αμέτρητα κάλλη,
διεύρυναν τις γνώσεις τους από την ξενάγησή τους σε χώρους μεγάλης ιστορικής,
αρχαιολογικής και γεωφυσικής σημασίας.
Όμως οι ψυχές μας δεν χώρεσαν μόνο αυτά...
Χώρεσαν στιγμές άφθονου γέλιου και συγκίνησης.
Στιγμές πλάκας και πειραγμάτων, στιγμές με πολύ τραγούδι και αστείρευτη νιότη...!
Ο καθένας μας ξεχωριστά βρήκε την δική του Ιθάκη χωρίς αυτήν δεν θα έβγαινε στον δρόμο...!

Αγαπητοί μας καθηγητές σας ευχαριστούμε πολύ που ήσασταν δίπλα μας
σε αυτό το μοναδικό ταξίδι που θα μείνει χαραγμένο στις μνήμες όλων...!

Αγαπητοί μου συμμαθητές σας ευχαριστώ για όλες τις στιγμές που μου χαρίσατε
να είναι η ζωή μας πάντα γεμάτη με όμορφα ταξίδια και πολλές διασκεδάσεις!

Φωτογραφίες : κ. Μ. Προμπονάς