Πολυήμερη εκδρομή Γ τάξης στην Κρήτη

Το 2ο ΓΕΛ Γέρακα από την Δευτέρα 12 Δεκεμβρίου έως την Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2022 διοργάνωσε εκπαιδευτική επίσκεψη για τους μαθητές της Γ' Λυκείου στην Κρήτη. Στο πλαίσιο της επταήμερης επίσκεψης (4 διανυκτερεύσεις), οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν μνημεία πολιτιστικής και ιστορικής κληρονομιάς της Κρήτης και σύγχρονες πλευρές του νησιού, όπως επίσης και περιοχές με ιδιαίτερο περιβαλλοντικό ενδιαφέρον.

Το πρόγραμμα της εκδρομής είχε ως εξής:

1η ημέρα: Δευτέρα 12/12/2022: Γέρακας - Πειραιάς
Συγκέντρωση των μαθητών στο χώρο του σχολείου στις 17.30μ.μ. Αναχώρηση με τουριστικά λεωφορεία για το λιμάνι του Πειραιά. 21.00: Αναχώρηση για την Κρήτη με προορισμό το λιμάνι του Ηρακλείου με την ακτοπλοϊκή εταιρεία MINOAN LINES.

2η ημέρα: Τρίτη 13/12/2022: 'Αφιξη στο Ηράκλειο - Κνωσός -Ηράκλειο - Χανιά
6.30 π.μ.: 'Αφιξη στο λιμάνι του Ηρακλείου και αναχώρηση για τον αρχαιολογικό χώρο της Κνωσού.
Στη συνέχεια επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου και στο Ιστορικό Μουσείο Ηρακλείου.
Ενετικά τείχη. Αναχώρηση με προορισμό τα Χανιά, με ενδιάμεση στάση στο Ρέθυμνο.

3η ημέρα: Τετάρτη 14/12/2022: Θέρισος, Ομαλός, Παλιό Λιμάνι των Χανίων
Μετά το πρωινό αναχώρηση για τον Θέρισο, όπου ξεκίνησε η επανάσταση των Κρητών το 1905, και επίσκεψη στο Ιστορικό - Λαογραφικό Μουσείο, με έτος ίδρυσης το 1985, που στεγάζεται στο κτίριο που χρησίμευε ως Στρατηγείο για τον Ελευθέριο Βενιζέλο. Στη συνέχεια επίσκεψη στο οροπέδιο του Ομαλού, περιοχή ιδιαίτερου περιβαλλοντικού ενδιαφέροντος και θα θαυμάσουμε το Φαράγγι «από ψηλά». Γεύμα σε παραδοσιακή ταβέρνα. Μετά το γεύμα, επίσκεψη στο Παλιό Λιμάνι των Χανίων.

4η ημέρα: Πέμπτη, 15/12/2022: Γεωπάρκο Ψηλορείτη - Ανώγεια Ρεθύμνου
Στο πλαίσιο της συμμετοχής του σχολείου στο Δίκτυο UNESCO ASPnet και σε συνεργασίας με το Γεωπάρκο Ψηλορείτη Ανωγείων, UNESCO και το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Ανωγείων το σχολείο υλοποιήθηκε ημερήσιο εκπαιδευτκό πρόγραμμα
Αναχώρηση 8.20π.μ. για το Κέντρο Ενημέρωσης Φυσικού Πάρκου Ψηλορείτη στο Γεωπάρκο στα Ανώγια Ρεθύμνου (ραντεβού στις 10.30 π.μ.).

Χωρισμός των μαθητών σε 3 ομάδες και παρακολούθηση 3 εκπαιδευτικών προγραμμάτων κυκλικά:
Μουσείο Ψηφιακής Πληροφόρησης για την αρχαία Ζώμινθο
Κέντρο Πληροφόρησης Γεωπάρκου Ψηλορείτη
Ο τόπος του Βοσκού - τυροκόμηση

Ενημέρωση και Επίσκεψη σε Μιτάτα.
Περπάτημα και ανάβαση στο Ιδαίον 'Αντρον.
Φαγητό σε ταβέρνα των Ανωγείων.
Επιστροφή στα Χανιά, ξενάγηση στην πόλη.

5η ημέρα: Παρασκευή 16/12/2022: Χανιά-Μάλεμε - Τάφοι- Οικία Βενιζέλων
Πρωινό και αναχώρηση από το ξενοδοχείο. Επίσκεψη στο Γερμανικό νεκροταφείο -Μάλεμε, επίσκεψη στις εγκαταστάσεις της Terra Creta και στο Μουσείο Τυπογραφίας Γιάννη & Ελένης Γαρεδάκη στο Βιοτεχνικό Πάρκο Χανίων (13:00-15:00), επίσκεψη στην Οικία Βενιζέλου στην Χαλέπα. επιστροφή στο ξενοδοχείο. Δείπνο και βραδινός περίπατος στην πόλη των Χανίων.

6η ημέρα: Σάββατο 17/12/2022:Αρκάδι, Ελεύθερνα, πόλη Ρεθύμνου- Ηράκλειο
Μετά το πρωινό, οι μαθητές αναχώρηση για επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο στην Ελεύθερνα και το Μουσείο. Επίσκεψη στη Μονή Αρκαδίου. στη συνέχεια μετάβαση στους τους Αρμένους για φαγητό. Επίσκεψη και περιήγηση στην πόλη Ρεθύμνου. Αναχώρηση για το λιμάνι του Ηρακλείου, επιβίβαση στο πλοίο και αναχώρηση στις 21.00 με προορισμό το λιμάνι του Πειραιά ακτοπλοϊκώς.

7η ημέρα: Κυριακή 18/12/2022: Πειραιάς - Γέρακας
6.30π.μ. : 'Αφιξη στο λιμάνι του Πειραιά και αναχώρηση με προορισμό τον Γέρακα, στο σχολείο.
8.30π.μ. : 'Αφιξη στον Γέρακα

Τους μαθητές/τριες συνόδευσαν οι :
Γεωργάκη Ευαγγελία, Διευθύντρια
Πατρινέλη Μαρία, Αρχηγός εκδρομής