Συγκέντρωση ανθρωπιστικής βοήθειας για τους σεισμόπληκτους της Τουρκίας και της Συρίας

Από τη Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου μέχρι και την Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου 2023 το 2ο ΓΕΛ Γέρακα συγκέντρωσε ανθρωπιστική βοήθεια για τους σεισμόπληκτους συνανθρώπους μας στην Τουρκία και στη Συρία. μετά τον φονικό σεισμό στις 6-2-2023.

Μαθητές, γονείς, εκπαιδευτικοί ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα και βοήθησαν έμπρακτα για την ανακούφιση των πληγέντων, που χτυπήθηκαν αλύπητα από τους φονικούς σεισμούς. Η ανθρωπιστική βοήθεια που συγκεντρώθηκε παραδόθηκε από τον υποδιευθυντή κ. Αδαμόπουλο στον Δήμο Παλλήνης (Τμήμα Κοινωνικής Πολιτικής) ο οποίος σε συνεργασία με την Κεντρική Ένωση Δήμων Ελλάδος, την Περιφέρεια Αττικής και τον Ερυθρό Σταυρό, θα την προωθήσει στους σεισμόπληκτους .

Στις δύσκολες στιγμές που βιώνουν οι λαοί της Τουρκίας και της Συρίας, είναι πολύτιμη και αναγκαία κάθε έμπρακτη προσπάθεια συμπαράστασης και αλληλεγγύης. Η αλληλεγγύη δεν έχει σύνορα. και πρέπει να είμαστε πάντα δίπλα σε όσους συνανθρώπους μας δοκιμάζονται. που μαζί στήνουμε μία αλυσίδα αλληλεγγύης, για να ανακουφίσουμε τους πληγέντες».

Η λίστα από τα είδη που χρειάζονται, όπως ανακοινώθηκε από τον δήμο ήταν:

Η ανάρτηση του Δήμου Παλλήνης αναφέρει το Σάββατο 18-2-2023:

Εξι φορτηγά, γεμάτα από την αλληλεγγύη των κατοίκων του Δήμου Παλλήνης,
έφυγαν έως τώρα, προς τους σεισμόπληκτους συνανθρώπους μας, σε Τουρκια και Συρία.
Τις επόμενες ημέρες θα ακολουθήσουν κι άλλα φορτηγά με ανθρωπιστική βοήθεια.
Τεράστια η ανταπόκριση των κατοίκων, των σχολείων, των φορέων και των επιχειρήσεων του Δήμου Παλλήνης.
Τεράστια και η προσφορά των εθελοντών και των εργαζομένων των Κοινωνικών Δομών του Δήμου μας.
Είμαστε όλοι στο πλευρό των πληγέντων.