Χρυσό μετάλλιο για την ομάδα μπάσκετ κοριτσιών

Την Τρίτη 28 Φεβρουαρίου 2023 η ομάδα μπάσκετ κοριτσιών του σχολείου μας κατέκτησε την πρώτη θέση στους αγώνες Καλαθοσφαίρισης Λυκείων Α' Φάσης της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής για το σχολικό έτος.

Αντιμετώπισαν στο τελικό την ομάδα από το 1ο ΓΕΛ Κορωπίου στο κλειστό γήπεδο Αγίου Νικολάου Παλλήνης.
Το τελικό σφύριγμα βρήκε νικήτρια την ομάδα μας με 51-39,
που επικράτησε στον αγώνα παίζοντας ωραίο μπάσκετ.
Την απονομή έκανε ο προϊστάμενος του Τμήματος Εκπαιδευτικών Θεμάτων της ΔΔΕ Αν. Αττικής κ. Τηλέμαχος Ράπτης.

Στην ομάδα συμμετείχαν οι : Χριστίνα Β., Εμμέλεια Γ., Λυδία Δ. Βασιλική Κ., Αλεξάνδρα-Μαρία Μ. και Βασιλική Π.
Προπονητής της ομάδας ήταν ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής κ. Σάββας Κατσούνης.

Η πορεία προς το κύπελλο και την πρώτη θέση ξεκίνησε στις 16/2 περνώντας άνευ αγώνα την ομάδα του 1ου ΓΕΛ Ν.Μάκρης.
Στις 20/2 η ομάδα μας νίκησε εύκολα την ομάδα από το ΓΕΛ Μαραθώνα 63-24.
Στις 22/2 αντιμετώπισε την ομάδα από τα Εκπαιδευτήρια Κωστέα Γείτονα και επικράτησε με 75-54.
Στις 24/2 η ομάδα μας βρήκε απέναντί της τη νικήτρια του Β ομίλου από το ΓΕΛ Ωρωπού.
Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 56-47, που της έδωσε το εισητήριο για τη συμμετοχή στον τελικό της 28ης Φεβρουαρίου.

Μπράβο στα κορίτσια και τον προπονητή τους.