Εθελοντές στον 11ο Διεθνή Ημιμαραθώνιο Αθήνας 2023

Το πρωί της Κυριακής 19 Μαρτίου 2023 ομάδα μαθητών και καθηγητών του σχολείου μας συμμετείχαν ως εθελοντές στον 11ο Διεθνή Ημιμαραθώνιο Αθήνας 2023.
Η εθελοντική ομάδα με υπεύθυνους τους καθηγητές φυσικής αγωγής κα. Πατρινέλλη και κ. Κατσούνη βρέθηκαν μπροστά από το μνημείο του 'Αγνωστου Στρατιώτη στο Σύνταγμα επί της Λεωφόρου Αμαλίας, που γίνεται η εκκίνηση και ο τερματισμός .

Ο εξοπλισμός των εθελοντών είχε μοιραστεί την Παρασκευή 17/3/23.

Φωτογραφίες : κ. Πατρινέλλη, κ. Κατσούνης

Ο αγώνας ήταν αφιερωμένος στη μνήμη του σπουδαίου Έλληνα συνθέτη, Μίκη Θεοδωράκη και αποτελεί μία από τις πλέον δημοφιλείς διοργανώσεις στην κατηγορία της. Υλοποιήθηκε με την ευθύνη του ΣΕΓΑΣ και του Δήμου Αθηναίων/ΟΠΑΝΔΑ σε συνεργασία με την Περιφέρεια Αττικής.

Στον Ημιμαραθώνιο των 21,1 χλμ είχαν δηλώσει συμμετοχή 8.000 δρομείς και στον αγώνα των 5 χλμ 10.000 δρομείς, ενώ συμμετείχαν για πρώτη φορά φέτος 500 παιδιά με τους ισάριθμους ενήλικες συνοδούς τους στον αγώνα με τον διακριτικό τίτλο Family Run.