Συμμετοχή ομάδας ASPnet UNESCO σε ημερίδα για την άυλη πολιτιστική κληρονομιά

Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε στον Πύργος Βιβλίων της Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος στις νέες εγκαταστάσεις της στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος,
με την ευκαιρία της συμπλήρωσης των 20 χρόνων από την υιοθέτηση της Σύμβασης για τη Διαφύλαξη της 'Αυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς (UNESCO, 2003),
και των 70 χρόνων από την ίδρυση του Δικτύου Συνδεδεμένων Σχολείων της UNESCO (ASPnet).

Ήταν μια ημερίδα ευαισθητοποίησης για την ενσωμάτωση της άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς στη σχολική εκπαίδευση που συνδιοργάνωσαν το Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού
και το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, διά των συναρμόδιων υπηρεσιών,
Διεύθυνση Νεότερης Πολιτιστικής Κληρονομιάς
και Διεύθυνση Ευρωπαϊκών και Διεθνών Θεμάτων.
Οι εισηγήσεις έγιναν από τις: Βίλλυ Φωτοπουλου, Έλενα Μπαζίνη, Βέρα Δηλάρη και Κατερίνα Χριστοδούλου. Συμμετείχαν οι καθηγήτριες κ. Ευαγγελία Γεωργάκη, κ. Μαρία Μπαλάσση και Ευγενία Ζαφείρη.

Δείτε την ανάρτηση της Εθνικής βιβλιοθήκης: https://www.nlg.gr

Φωτογραφίες : κ. Γεωργάκη, facebook