Ανακύκλωση

Η νέα σχολική χρονιά ξεκίνησε και ταυτόχρονα συνεχίστηκαν οι περιβαλλοντικές δράσεις ανακύκλωσης που κάνει το σχολείο μας.

Στις 5/9/2022 άδεισε ο κίτρινος κάδος για τις ηλεκτρικές/ηλεκτρονικές συσκευές και είναι έτοιμος να δεχθεί νέες συσκευές και να αποφεύγουμε την επιβάρυνση του περιβάλλοντος από επικίνδυνες ουσίες που περιέχονται σε αυτές, όταν μετά το τέλος της χρήσιμης ζωής τους δε υποστούν ορθή περιβαλλοντική διαχείριση. Πολλές πλακέτες κι άλλα κατασκευαστικά μέρη που περιέχουν μέταλλα όπως χαλκό, ψευδάργυρο, κασσίτερο, μόλυβδο ή κάδμιο τα οποία να πεταχθούν στη χωματερή ή στη φύση, τα τοξικά μέταλλα που περιέχει θα απελευθερωθούν με ανυπολόγιστες ζημίες.

Στις 14/9 αυτοκίνητο από την Κοινωνική Συνεταιριστική Επιχείρηση “Ένα παιδί μετράει τα άστρα” παρέλαβε 4 μεγάλες σακκούλες με καπάκια, τα οποία ανταλλάσει με αναπηρικά αμαξίδια για άτομα που τα έχουν ανάγκη.

Συνεχίζεται σταθερά η διαλογή χαρτιού και η τοποθέτησή του στους ειδικούς κάδους.

Ξεκίνησε και η συλλογή πλαστικών μπουκαλιών.

Τέλος ο κάδος ανακύκλωσης μπατατιών της ΑΦΗΣ περιμένει τις άδειες μπαταρίες ...

Θερμή παράκληση!
Μη λερώνετε το περιεχόμενο της ανακύκλωσης με υλικά που δεν αντιστοιχούν στον κάθε κάδο!
Χρησιμοποιείστε τους απλούς κάδους απορριμάτων για μάσκες, λερωμένα χαρτιά, υπολείμματα τροφίμων κλπ.