Αγιασμός

Τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021 στις 10:30 ακούστηκε το πρώτο κουδούνι για την νέα σχολική χρονιά και πραγματοποιήθηκε ο Αγιασμός. Μετά από δύο χρόνια με αυστηρά μέτρα λόγω της πανδημίας, σύμφωνα με την κοινή υπουργική απόφαση για την λειτουργία όλων των σχολείων κατά το σχολικό έτος 2022-2023 δεν προβλέπονταν ιδιαίτερα περιοριστικά μέτρα .
Στο αγιασμό παραβρέθηκαν :
- η κα. Διονυσία Κουκουβάου, αντιδήμαρχος υπηρεσιών συντήρησης και ανάπτυξης πρασίνου Παλλήνης ,
- ο κ. 'Αγγελος Λιακόπουλος, πρόεδρος της σχολικής επιτροπής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του δήμου Παλλήνης ,
- η κα Μαρία Διακάκη, πρόεδρος του Δ.Σ. του Οργανισμού Προσχολικής Αγωγής & Κοινωνικής Μέριμνας Δήμου Παλλήνης,
- ο κ. Μανώλης Κακλιδάκης, Σύμβουλος στο Κοινοτικό Συμβούλιο Γέρακα και πρώην πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων του σχολείου μας ,
- ο κ. Μανώλης Καραγιάννης, Σύμβουλος στο Κοινοτικό Συμβούλιο Γέρακα,
- η κα. 'Αννα Λαδοπούλου, πρόεδρος του Συλλόγου γονέων και κηδεμόνων του 2ου ΓΕΛ Γέρακα.
Αρκετοί γονείς και παλιοί μαθητές παρακολούθησαν επίσης τον αγιασμό.

Ο προϊστάμενος του ιερού ναού Αγίου Ιωάννης Προδρόμου Γέρακα π.Ιωάννης Γεωργιόπουλος διάβασε το μήνυμα του Μητροπολίτη Μεσογαίας.
Εκ μέρους του δημάρχου χαιρετισμό απήυθυνε ο κ. Λιακόπουλος.
Τους μαθητές καλοσώρισε και η πρόεδρος του συλλόγου γονέων.
Από τον σύλλογο καθηγητών, τους μαθητές καλωσόρισε η διευθύντρια του σχολείου κα. Γεωργάκη.

Μετά την τέλεση του αγιασμού οι μαθητές και μαθήτριες κατέβηκαν κατά τμήμα
στις ειδικά διαμορφωμένες αίθουσες, απ' όπου πήραν τα βιβλία της νέας χρονιάς.
Καλή νέα σχολική χρονιά!

Δείτε τα μηνύματα για την έναρξη της σχολικής χρονιάς:
της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων Νίκης Κεραμέως
της Υφυπουργού Παιδείας κ. Ζέττας Μακρή