Το 2ο ΓΕΛ Γέρακα τιμήθηκε με το Βραβείο Jan Amos Comenius από την Ευρωπαϊκή Ένωση

Την Παρασκευή 8 Μαΐου 2020, μια μέρα πριν την Ημέρα της Ευρώπης, η Ευρωπαία Επίτροπος Mariya Gabriel ανακοίνωσε τα 22 σχολεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από την Ευρωπαϊκή Ένωση, στα οποία απονεμήθηκε το βραβείο Jan Amos Comenius για διδασκαλία υψηλής ποιότητας για την Ευρωπαϊκή Ένωση. Ανάμεσα σε αυτά τα σχολεία, εκπροσωπώντας την Ελλάδα, ήταν το 2ο ΓΕΛ Γέρακα

Το βραβείο απονέμεται σε 22 δευτεροβάθμια σχολεία από όλη την ΕΕ
που διδάσκουν για την Ευρωπαϊκή Ένωση με δημιουργικό τρόπο
και βοηθούν στη διάδοση αυτών των πρακτικών.
Κάθε σχολείο που κερδίζει θα λάβει 8.000 euro και ένα βραβείο/έπαθλο.

Ο Αντιπρόεδρος της Επιτροπής για την Προώθηση του Ευρωπαϊκού Τρόπου Ζωής, κ. Μαργαρίτης Σχοινάς δήλωσε: «Η απονομή του Βραβείου Jan Amos Comenius για πρώτη φορά σήμερα στα σχολεία και τους δασκάλους για τη δημιουργική τους προσπάθεια στη διδασκαλία για την Ευρωπαϊκή Ένωση και τις αξίες της είναι εξαιρετικά συμβολική. Την παραμονή της 70ης επετείου της δήλωσης Schuman, η οποία αποτελεί τη ρίζα ενός σχεδίου ειρήνης που βασίζεται πάνω απ' όλα στην ευρωπαϊκή αλληλεγγύη, τα σχολεία και οι μαθητές σε ολόκληρη την Ευρώπη βιώνουν μια καταστροφική κατάσταση άγνωστη μετά τον πόλεμο. Εβδομήντα χρόνια αργότερα, μόνο μέσω τέτοιων δημιουργικών προσπαθειών και αλληλεγγύης θα μπορέσουμε να ξεπεράσουμε αυτήν την κρίση και να ξαναχτίσουμε ακόμα πιο δυνατά από πριν ».

Η Επίτροπος για την Καινοτομία, την Έρευνα, τον Πολιτισμό, την Εκπαίδευση και τη Νεολαία, Mariya Gabriel, δήλωσε: «Η εκμάθηση για την Ευρωπαϊκή Ένωση στο σχολείο δεν είναι πολυτέλεια, είναι αναγκαιότητα. Πρέπει να ενισχύσουμε τις γνώσεις και την κατανόηση των πολιτών για την Ευρωπαϊκή Ένωση από νεαρή ηλικία. Τα σχολεία μας μπορούν να καλλιεργήσουν την κριτική συνείδηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης και την αίσθηση ότι ανήκουν σε αυτήν, με τρόπους που εμπνέουν. Χαίρομαι που αυτό το βραβείο δίνει αναγνώριση και προβολή σε ένα τόσο πολύτιμο έργο. "

Τα σχολεία που βραβεύτηκαν ανά χώρα είναι τα :
Austria: Bundesrealgymnasium und Bundesoberstufenrealgymnasium Wien 15
Belgium: 'Le Verseau', Bierges
Bulgaria: The Vocational School in Tourism 'Dr. Vasil Beron' in Veliko Tarnovo
Croatia: Gimnazija Pula
Cyprus: Περιφερειακό Γυμνάσιο-Λύκειο Λευκάρων - The Regional Secondary School of Lefkara
Czechia: Stredni odborna skola podnikani a obchodu, Prostejov
Denmark: Rejsby Europaeiske Efterskole, Skaerbaek
Finland: Otaniemen lukio, Espoo
France: Lycee Gustave Eiffel d' Armentieres
Germany: Ignaz-Taschner-Gymnasium, Dachau
Greece: Δεύτερο Γενικό Λύκειο Γέρακα, Παλλήνη, Second Senior High School of Gerakas, Attica
Ireland: Saint Columba's College, Stranorlar
Italy: Liceo classico, musicale e delle scienze umane "Chris Cappell College", Anzio
Lithuania: Telsiu Vincento Boriseviciaus gimnazija
Malta: St Martin's College, Swatar
Netherlands: Christelijke Scholen Gemeenschap 'Het Streek', Ede
Poland: LXIII Liceum Ogolnoksztalcace im. Lajosa Kossutha
Portugal: Escola Basica de Sao Bruno in Caxias
Romania: COLEGIUL NATIONAL 'CALISTRAT HOGAS', Piatra-Neamt
Slovakia: Obchodna akademia, Dolny Kubin
Slovenia: Srednja zdravstvena in kozmeticna sola Maribor - High school for nursing and cosmetics, Maribor
Spain: Instituto de Educacion Secundaria MANUEL DE FALLA, Coslada

Αυτός ο πανευρωπαϊκός διαγωνισμός ξεκίνησε στις 6 Νοεμβρίου και υποβλήθηκαν αιτήσεις από σχολεία από 24 κράτη μέλη. Εξωτερικοί ανεξάρτητοι αξιολογητές αξιολόγησαν κάθε αίτηση. Οι αξιολογητές εντόπισαν 22 νικητές.

Το βραβείο Jan Amos Comenius είναι ένα πιλοτικό σχέδιο που πρότεινε το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και υλοποιήθηκε από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

Το 2018, η σύσταση του Συμβουλίου για την προώθηση των κοινών αξιών, της εκπαίδευσης χωρίς αποκλεισμούς και της ευρωπαϊκής διάστασης της διδασκαλίας προσδιόρισε τη διδασκαλία και τη μάθηση σχετικά με την προέλευση, τις αξίες και τη λειτουργία της ΕΕ ως προτεραιότητα πολιτικής.

Το βραβείο αποσκοπεί στην παρουσίαση καλών πρακτικών στη διδασκαλία που προσανατολίζεται στους στόχους της Σύστασης.

Δείτε την ανακοίνωση στην επίσημη σελίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης