Συμμετοχή στην 43η Εθνική Συνδιάσκεψη επιλογή του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδας

Ευρωπαϊκό Κοινοβουλίο Νέων

Ο μαθητής της Β τάξης Γιώργος Σ. συμμετείχε από Παρασκευή 15 έως Δευτέρα 18 Απριλίου 2022 στις εργασίες της 43ης Εθνικής Συνδιάσκεψης επιλογής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδας (EYP) με θεματική:
"Ένας για όλους και όλοι για έναν: Διαμορφώνοντας την Ευρώπη του αύριο μέσω της συνηγορίας των νέων".
Συμμετείχαν συνολικά 120 μαθητές. Αφού γνωρίστηκαν μεταξύ τους με δραστηριότητες και παιχνίδια ομαδικού χαρακτήρα, χωρίστηκαν σε Επιτροπές, ήρθαν σε επαφή και συζήτησαν με ειδικούς πάνω στα θέματα της Επιτροπής τους, εξέτασαν επίκαιρα ζητήματα της σύγχρονης ευρωπαϊκής πραγματικότητας, κατέληξαν σε ψηφίσματα που θέτουν σήμερα σε ψήφιση στην ολομέλεια του Κοινοβουλίου στα πρότυπα της διαδικασίας και της δεοντολογίας του κοινοβουλευτικού διαλόγου.

Είναι σημαντικό γιατί όλη η διοργάνωση γίνεται από τους νέους. Έχουν την ευκαιρία να ακούσουν ειδικούς να παρουσιάζουν το θέμα τους και να συνομιλήσουν μαζί τους, να γνωρίσουν νέους φίλους και να εξασκηθούν στη σύνθεση δεδομένων, διαμόρφωση συμπερασμάτων, πρόταση λύσεων και, τέλος, στην λήψη αποφάσεων.

Δείτε επίσης για τη διαδικασία επιλογής από το σχολείο μας .