Συμμετοχή σε ημερίδα δήμου Παλλήνης για τους νέους τρόπους κινητικότητας στην πόλη

Το 2ο ΓΕΛ Γέρακα, ως κοινωνικός εταίρος στο Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής Κινητικότητας (ΣΒΑΚ) του Δήμου Παλλήνης, συμμετείχε ενεργά στις εκδηλώσεις για την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας με ομάδα μαθητών, οι οποίοι παρακολούθησαν τις εισηγήσεις των ομιλητών και έθεσαν ερωτήσεις την Παρασκευή 20 Σεπτεμβρίου 2019 στην Αίθουσα Συνεδριάσεων στο Δημαρχείο Παλλήνης.

Ο κ. Βλαστός, καθηγητής Πολεοδομίας & Συγκοινωνιακού Σχεδιασμού του ΕΜΠ, αναφέρθηκε στα προβλήματα της σύγχρονης πόλης και στους τρόπους αντιμετώπισης.
Η κ. Δ. Μπίθα, προϊσταμένη της Τεχνικής Υπηρεσίας του Δήμου Παλλήνης, παρουσίασε το Σ. Β. Α. Κ. του Δήμου και τέλος,
η κ. Α. Φούντα, υπεύθυνη της εταιρείας Lever ανέλυσε την υφιστάμενη κατάσταση και τα αποτελέσματα της δημόσιας διαβούλευσης του ΣΒΑΚ .
Τους μαθητές συνόδευσαν η διευθύντρια κ. Γεωργάκη Ε. και η υπεύθυνη του προγράμματος "Βουλή των Εφήβων" κ. Ισκου Α.
Δείτε το δελτίο τύπου του δήμου για την εκδήλωση

Δείτε για τη συμμετοχή του σχολείου στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας