Συμμετοχή του Δημήτρη Ιατράκη στην 29η Διεθνή Ολυμπιάδα Πληροφορικής

Μετά το χάλκινο μετάλλιο που πήρε ο μαθητής του σχολείου μας Δημήτρης Ιατράκης από την
25η Διεθνή Βαλκανιάδα Πληροφορικής, συμμετείχε και στην 29η Διεθνή Ολυμπιάδα Πληροφορικής
συμμετέχοντας στην Εθνική ομάδα πληροφορικής.

Η Διεθνής Ολυμπιάδα Πληροφορικής (IOI) είναι ένας ετήσιος διεθνής διαγωνισμός πληροφορικής
για μαθητές γυμνασίου από διάφορες προσκεκλημένες χώρες, συνοδευόμενους από κοινωνικούς
και πολιτιστικούς προγραμματιστές.

Η αρχική ιδέα της έναρξης του IOI προτάθηκε στο 24ο γενικό συνέδριο της UNESCO
από τον βουλγαρικό εκπρόσωπο καθηγητή Sendov τον Οκτώβριο του 1987.
Το σχέδιο αυτό συμπεριλήφθηκε στο πέμπτο κύριο πρόγραμμα της UNESCO για την διετία 1988-1989.
Τον Μάιο του 1989, η UNESCO ξεκίνησε και προώθησε το πρώτο IOI
που πραγματοποιήθηκε στο Pravetz της Βουλγαρίας.
Κάθε συμμετέχουσα χώρα εκπροσωπείται από ομάδα έως και τεσσάρων διαγωνιζομένων.
Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί κατά τη διάρκεια δύο διαγωνιστικών ημερών,
οι οποίες προηγούνται αμέσως και ακολουθούνται από μη ανταγωνιστική ημέρα.
Κατά τη διάρκεια του διαγωνισμού κάθε διαγωνιζόμενος πρέπει να εργάζεται ανεξάρτητα
σε ένα γραφείο με τον κατάλληλο υπολογιστή, να έχει πρόσβαση στις διαδικασίες διαγωνισμού
(μετάφραση εάν απαιτείται), γραφής και χαρτιού.

Σύμφωνα με τους κανονισμούς IOI , οι κύριοι στόχοι που πρέπει να επιτευχθούν από τον IOI περιλαμβάνουν:

- Να ανακαλύψουν, να ενθαρρύνουν, να συγκεντρώσουν, να προκαλέσουν και να αναγνωρίσουν νέους ανθρώπους που είναι εξαιρετικά ταλαντούχοι στον τομέα της πληροφορικής.
- Προώθηση φιλικών διεθνών σχέσεων μεταξύ επιστημόνων υπολογιστών και εκπαιδευτών πληροφορικής.
- Να φέρει την προσοχή των νέων στην πειθαρχία της πληροφορικής.
- Προώθηση της διοργάνωσης διαγωνισμών πληροφορικής για μαθητές σε σχολεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Η 29η Διεθνής Ολυμπιάδα Πληροφορικής (IOI 2017) διεξήχθη στην Τεχεράνη του Ιράν από την Παρασκευή 28 Ιουλίου
έως την Παρασκευή 4 Αυγούστου 2017 και οργανώνεται από το ιρανικό Υπουργείο Παιδείας.

Το δελτίο τύπου της ΕΠΥ (ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ &
ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ & ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ) αναφέρει:

Με δύο μετάλλια, επέστρεψε η Εθνική ομάδα πληροφορικής από την Διεθνή Ολυμπιάδα
Πληροφορικής (ΙOI 2017 - http://ioi2017.org/) που διεξήχθη στη Τεχεράνη της Περσίας μεταξύ
28/7/2017 και 4/8/2017.
Πιο συγκεκριμένα:
Οι μαθητές Τυροβολάς Γιάννης από το Κολλέγιο Ψυχικού και
Πίπης Χάρης από το ΠΠ ΓΕΛ ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΣΜΥΡΝΗΣ κατέκτησαν από ένα Χάλκινο μετάλλιο.

Την Εθνική Ομάδα εκπροσώπησαν οι μαθητές:
ΠΙΠΗΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΠΠ ΓΕΛ ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΣΜΥΡΝΗΣ
ΙΑΤΡΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 2ο ΛΥΚΕΙΟ ΓΕΡΑΚΑ
ΡΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ
ΤΥΡΟΒΟΛΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΨΥΧΙΚΟΥ

Συνοδοί της Ελληνικής ομάδας ήταν οι καθηγητές, Μιχάλης Χατζόπουλος (ΕΚΠΑ) και Νίκος Παπασπύρου (ΕΜΠ).