Συμμετοχή στο πρόγραμμα "Βουλή των Εφήβων"
Βουλή των Εφήβων

Η «Βουλή των Εφήβων» είναι ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Βουλής των Ελλήνων, το οποίο οργανώνεται σε ετήσια βάση με τη συνεργασία του Ελληνικού Κοινοβουλίου και των Υπουργείων Παιδείας Ελλάδας και Κύπρου και του Υπουργείου Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας. Από τη Θ΄ Σύνοδο (2004) το πρόγραμμα διοργανώνεται από το Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων για τον Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία.

Στο πρόγραμμα καλούνται να συμμετάσχουν οι μαθητές της Β΄ τάξης των Λυκείων, όλων των τύπων (δημόσιων, ιδιωτικών, ημερησίων, απογευματινών, εσπερινών, ειδικών, εκκλησιαστικών), οι μαθητές της Β΄ τάξης του α΄ κύκλου όλων των τύπων (δημόσιων, ιδιωτικών, ημερησίων, απογευματινών, εσπερινών) των ΕΠΑ.Λ. της χώρας, οι μαθητές της αντίστοιχης τάξης των Ελληνικών Λυκείων της Αλλοδαπής και, τέλος, οι μαθητές της Β΄ τάξης των Λυκείων και των Τεχνικών Σχολών της Κύπρου, όσοι δεν έχουν συμπληρώσει το 20ο έτος της ηλικίας τους.

Την Τετάρτη και Πέμπτη 27, 28 Μαρτίου 2013 μαθητές και μαθήτριες από την Β Λυκείου συμμετείχαν στο διαγωνισμό που διοργανώνει κάθε χρόνο το κοινοβούλιο για τη ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΦΗΒΩΝ.
Η διεξαγωγή του διαγωνισμού και αυτή τη χρονιά στο Εργαστήριο Πληροφορικής, γράφοντας οι μαθητές τις σκέψεις τους απευθείας στον υπολογιστή.
Υπεύθυνη καθηγήτρια ήταν η κ. Ίσκου.

Βουλή των Εφήβων 2013 Βουλή των Εφήβων 2013 Βουλή των Εφήβων 2013 Βουλή των Εφήβων 2013
Βουλή των Εφήβων 2013 Βουλή των Εφήβων 2013 Βουλή των Εφήβων 2013

Επιστροφή στις εκδηλώσεις ...
Επιστροφή στην κορυφή της σελίδας