Ενημέρωση από το ΚΕΘΕΑ
ΚΕΘΕΑ

Την Τετάρτη, 12 Δεκεμβρίου 2012, επισκέφθηκε το σχολείο μας η κ. Μαρκουΐζου Αιμιλία, υπεύθυνη του τμήματος ενημέρωσης Δ/θμιας Εκπ/σης του ΚΕΘΕΑ, και ενημέρωσε τους μαθητές της Α΄ Λυκείου καθώς και τους καθηγητές του Λυκείου για θέματα πρόληψης και εξαρτήσεων.

Ενημέρωση από το ΚΕΘΕΑ Δεκέμβριος 2012

Το ΚΕΘΕΑ ( http://www.kethea.gr ) εφαρμόζει εξειδικευμένα προγράμματα ή ενδοσχολικές παρεμβάσεις και δραστηριότητες πρόληψης σε εκπαιδευτικές κοινότητες όλων των βαθμίδων, στις τοπικές κοινωνίες, στην οικογένεια και σε ομάδες υψηλού κινδύνου. Η προσέγγισή τους είναι διεπιστημονική και στόχος τους η αντιμετώπιση των παραγόντων κινδύνου για χρήση ουσιών και η προαγωγή της ψυχοκοινωνικής υγείας των νέων. Εκτός από την παροχή αντικειμενικής και κατάλληλης για κάθε ηλικιακή ομάδα ενημέρωσης, σημαντικό χαρακτηριστικό τους είναι ο βιωματικός χαρακτήρας, με στόχο τη διανοητική και συναισθηματική κινητοποίηση, την ενεργητική συμμετοχή, την ανταλλαγή εμπειριών, την κατανόηση και την προώθηση της πρόληψης.

Επιστροφή στην κορυφή της σελίδας

[Κεντρική Σελίδα] [Εκδηλώσεις] [2004-05] [05-06] [06-07] [07-08] [08-09] [09-10] [10-11] [11-12] [12-2013]