Εκδήλωση βράβευσης σχολείων που διακρίθηκαν στο διαγωνισμό «Βραβείο αειφόρου σχολείου»

To 2o Γενικό Λύκειο Γέρακα παραβρέθηκε στην τελετή απονομής των Βραβείων Αειφόρου Σχολείου, η οποία έγινε στη μεγάλη αίθουσα του Υπουργείου Παιδείας (Ζακλίν ντε Ρομιγί) την Πέμπτη 4 Οκτωβρίου 2012 από τις 12 ως τις 15.30. Στην τελετή συμμετείχαν περισσότερα από 200 παιδιά από 18 σχολεία από όλη τη χώρα, τα οποία διακρίθηκαν ανάμεσα σε 180 σχολεία που έλαβαν μέρος στο διαγωνισμό του Αειφόρου Σχολείου.

Βραβείο αειφόρου σχολείου 2012 Βραβείο αειφόρου σχολείου 2012 Βραβείο αειφόρου σχολείου 2012 Βραβείο αειφόρου σχολείου 2012

Το σχολείο μας συμμετείχε φέτος για πρώτη χρονιά και κατέκτησε την 6η θέση πανελλαδικά στην κατηγορία Γυμνασίων - Λυκείων. Οι μαθητές μας παρέλαβαν το βραβείο τους και παρουσίασαν τις δράσεις του σχολείου, οι οποίες οδήγησαν στη διάκρισή μας: ανάδειξη του κτιριακού προβλήματος και παρεμβάσεις στο εσωτερικό και εξωτερικό χώρο του σχολείου με στόχο την αναβάθμισή του, παροχή ποιοτικού εκπαιδευτικού έργου και ενίσχυσή του με οργάνωση τμημάτων εθελοντικής διδασκαλίας , υλοποίηση πολλών πολιτιστικών - περιβαλλοντικών προγραμμάτων, ανάπτυξη κοινωνικού έργου και ευαισθητοποίηση των μαθητών μέσα από προγράμματα αγωγής ενεργού πολίτη. Τα βραβεία επέδωσαν, ο Ειδικός Γραμματέας του Υπουργείου Παιδείας κ. Σωτήρης Γκλαβάς, η διευθύντρια ΣΕΠΕΔ κ. Έφη Φουσέκη, ο Πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρείας κ. Ιωάννης Μιχαήλ, ο Πρόεδρος του Συμβουλίου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης καθηγητής Δημήτρης Λάλας, ο συντονιστής του Βραβείου Αειφόρου Σχολείου κ. Δημήτρης Καλαϊτζίδης κ.ά.

Είναι κοινή διαπίστωση ότι τόσο στο σχολείο μας, όσο και στα άλλα που διακρίθηκαν, το σύνολο των δράσεων που οδηγούν σε πανελλαδικές διακρίσεις είναι πάντοτε αποτέλεσμα συλλογικής δουλειάς και γι΄ αυτό ευχαριστούμε ιδιαίτερα όλη τη σχολική κοινότητα, καθηγητές και μαθητές, και ευχόμαστε πάντα επιτυχίες και διακρίσεις.

Βραβείο αειφόρου σχολείου 2012 Βραβείο αειφόρου σχολείου 2012
Το 2ο ΓΕΛ Γέρακα συμμετέχει και φέτος στο διαγωνισμό Βραβείο Αειφόρου Σχολείου, ο οποίος διοργανώνεται υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού.

Δείτε την παρουσίαση του σχολείου μας στην εκδήλωση.

Δείτε το δελτίο τύπου για τη διάκριση του σχολείου στο "βραβείο αειφόρου σχολείου"

Επιστροφή στην κορυφή της σελίδας

[Κεντρική Σελίδα] [Εκδηλώσεις] [2004-05] [05-06] [06-07] [07-08] [08-09] [09-10] [10-11] [11-12] [12-2013]