Εορτασμός επετείου εξέγερσης του Πολυτεχνείου

Εδώ Πολυτεχνείο ...

Στις 17 Νοεμβρίου 2008 έγινε ο εορτασμός για την εξέγερση του Πολυτεχνείου στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.
Ήταν μια αναδρομή μέσα από τις εικόνες, τα ηχητικά ντοκουμέντα και τα τραγούδια της εποχής.

Στην αρχή διαβάστηκε το επίκαιρο μήνυμα του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων.
Γιορτή Πολυτεχνείου 2008 Γιορτή Πολυτεχνείου 2008
Στο θεατρικό συμμετείχαν οι :
Μητέρα: Κωνσταντίνα Ποθητού, κόρη Μερεντίτη Τζωρτζίνα, γιός Παναγιώτης Μαρκότσης.
Παρουσιάστρια δελτίου ειδήσεων: Δώρα Παναγοπούλου.
Γιορτή Πολυτεχνείου 2008 - θεατρικό Γιορτή Πολυτεχνείου 2008 - Παρουσίαση δελτίου ειδήσεων
Στη διακήρυξη των δικαιωμάτων του ανθρώπου από τη γενική συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών
συμμετείχαν οι Παπακίτσιος Ιωάννης, Πετρίδη Δέσποινα, Πάνου Δημήτρης και Μυλωνόπουλος Φίλιππος.
Γιορτή Πολυτεχνείου 2008 - διακήρυξη των δικαιωμάτων του ανθρώπου Γιορτή Πολυτεχνείου 2008 - διακήρυξη των δικαιωμάτων του ανθρώπου Γιορτή Πολυτεχνείου 2008 - διακήρυξη των δικαιωμάτων του ανθρώπου
Συνθήματα στους "τοίχους" έγραψαν οι :Πιερρακέας Ηλίας και Παπαδάκη Ανδριανή.
Γιορτή Πολυτεχνείου 2008 - Συνθήματα στους τοίχους
Το νεκρό φοιτητή υποδύθηκε ο Δημήτρης Μάγος.
Γιορτή Πολυτεχνείου 2008 - νεκρός φοιτητής
Το πλήθος των φοιτητών που συμμετείχαν στη διαδήλωση με πλακάτ και συνθήματα αποτελούσαν οι μαθητές:
Μάγος Δημήτρης, Μποζίκης Διονύσης, Μυλωνόπουλος Φίλιππος, Νικολάου Χριστίνα,
Παναγοπούλου Δώρα, Πάνου Δημήτρης, Παπαδάκη Ανδριανή, Παπαδάκη Μαρία, Παπαδάκης Οδυσσέας,
Παπακίτσος Γιάννης, Παπακώστας Γιώργος, Πετρίδη Δέσποινα και Πιερρακέας Ηλίας.
Γιορτή Πολυτεχνείου 2008 - Πλήθος Φοιτητών
Χορωδία
Παναγοπούλου Δώρα, Αβραμοπούλου Μαρία, Αλεξανδράτου Ιωάννα, Αυγούστου Ειρήνη, Καλύβα Ειρήνη, Μανίκη Κυριακή, Μερεντίτη Τζωρτζίνα, Πάλλα Παναγιώτα, Στεφανάκη Ηρώ, Χριστοδούλου Πόπη και Χατζηχριστοδούλου Ιωάννα.

Γιορτή Πολυτεχνείου 2008 Γιορτή Πολυτεχνείου 2008 Γιορτή Πολυτεχνείου 2008 Γιορτή Πολυτεχνείου 2008 Γιορτή Πολυτεχνείου 2008 Γιορτή Πολυτεχνείου 2008
Ορχήστρα
Αρμόνιο: Μερεντίτη Πέγκυ
Ηλεκτρική κιθάρα: Τσούτσιας Γιάννης
Ακουστική Κιθάρα: Προκοπάκης Γάννης
Γιορτή Πολυτεχνείου 2008 Γιορτή Πολυτεχνείου 2008 Γιορτή Πολυτεχνείου 2008
Τη γιορτή παρακολούθησε και ο προϊστάμενος του 1ου γραφείου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής
κ. Παλιοκώστας, ο οποίος μίλησε στους μαθητές και καθηγητές συγχαίροντάς τους.
Γιορτή Πολυτεχνείου 2008 Γιορτή Πολυτεχνείου 2008
Υπεύθυνες της γιορτής ήταν η φιλόλογος κ. Μαρία Νάνου και η κοινωνιολόγος κ. Αρχοντούλα Ίσκου ενώ υπεύθυνη της χορωδίας ήταν η φιλόλογος κ. Κατερίνα Μπαλαφούτη.

Ευχαριστούμε το Δήμο Γέρακα για την άψογη ηχητική κάλυψη της εκδήλωσης.

Bίντεο από τη γιορτή Πολυτεχνείου 2008 με το θεατρικό και τη χορωδία.

[Κεντρική Σελίδα] [Εκδηλώσεις 2004-2005] [2005-2006] [2006-2007] [2007-2008] [2008-2009] [Εκδηλώσεις]