ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ
ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ 2012-2013

Κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά ο Σύλλογος Καθηγητών σε συνεργασία με τους μαθητές συνεχίζουν την εθελοντική τους δράση και αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες για οργάνωση εκδηλώσεων με άμεσο στόχο την προσφορά στους συνανθρώπους μας, είτε αυτοί βρίσκονται στο άμεσο περιβάλλον μας είτε στον ευρύτερο κοινωνικό μας χώρο. Ταυτόχρονα ως πολίτες του κόσμου αναλαμβάνουμε και συνεχίζουμε την προσφορά μας με τη συμμετοχή μας σε παγκόσμιους φορείς κατά της φτώχιας.

1)ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ
Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 2ου Γενικού Λυκείου του Γέρακα, συναισθανόμενοι τις μαθησιακές αδυναμίες των μαθητών και την οικονομική δυσχέρεια που αντιμετωπίζουν αρκετοί από αυτούς και ανταποκρινόμενοι στο αίτημά τους για βοήθεια, αποφάσισε για δεύτερη συνεχή χρονιά την δωρεάν οργάνωση τμημάτων ενισχυτικής διδασκαλίας σε μαθητές του σχολείου μας. Τα μαθήματα θα υλοποιούνται από καθηγητές/τριες του σχολείου μετά το πέρας των μαθημάτων στο χώρο του σχολείου μετά την ενημέρωση και συγκατάθεση των γονέων τους (Βλ. ανακοίνωση).
Συντονιστές: Καρράς Ιωάννης (ΠΕ 03), Ρούσσης Ιωάννης (ΠΕ 03)
Διδάσκοντες καθηγητές:
Προσφερόμενα μαθήματα:

2)ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ - ΣΥΜΠΡΑΞΕΙΣ
1) Action aid
Θέμα: Υιοθέτηση ενός παιδιού από την Αφρική
Το σχολείο μας συνεχίζει την συνεργασία του με την Action Aid για τέταρτη συνεχή χρονιά παρά την οικονομική κρίση.
Συντονίστρια: Κωσταντή Βασιλική, ΠΕ 01
Δράσεις:
- 19/12/ 2012: Επίσκεψη του τμήματος Α1 στο χώρο των γραφείων της Action –Aid. Τους μαθητές συνόδευσαν οι κ. Κωσταντή Βασιλική και Μέρρης Δημήτριος

2) Συμπράξεις με Ειδικά Σχολεία
Θέμα: Συμμετοχή σε καλλιτεχνικές δραστηριότητες σχολείων Γενικής Εκπαίδευσης μαζί με ειδικά σχολεία και κοινωνικούς φορείς.
Μέσα από δημιουργικά μονοπάτια μαθαίνουμε να ανιχνεύουμε το άγνωστο, το μη οικείο. Χτίζουμε σχέσεις ζωής, διεκδικώντας με σεβασμό και χωρίς διακρίσεις το απόλυτο δικαίωμα στη διαφορετικότητα. Οι συμπράξεις διοργανώνονται από το Σωματείο μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα Σ.Κ.Ε.Π ( Σύνδεσμος Κοινωνικής Ευθύνης για Παιδιά και Νέους) (www.skep.gr) και υλοποιούνται στους χώρους του Μουσείου Βορρέ (www.vorresmuseum.gr). Στο τέλος της χρονιάς διοργανώνεται στο Μουσείο Βορρέ μία έκθεση με τίτλο «Αποτυπώματα», όπου παρουσιάζονται οι δημιουργίες των παιδιών και νέων με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες σε συνεργασία με μαθητές γενικής εκπαίδευσης. Όλα τα έσοδα της πώλησης των έργων διατίθενται αποκλειστικά στα ειδικά σχολεία και τους κοινωνικούς φορείς που συμμετέχουν.
Συντονίστριες: Ίσκου Αρχοντούλα (ΠΕ 08), Καραπέτη Μαρία (ΠΕ05)
Δράσεις:
- Τετάρτη, 20 Φεβρουαρίου 2013: επίσκεψη στο Μουσείο Βορρέ και σύμπραξη με ειδικό σχολείο
- Πέμπτη, 21 Μαρτίου 2013: επίσκεψη στο Μουσείο Βορρέ και σύμπραξη με ειδικό σχολείο

3)ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ
1) Ενίσχυση του «Κέντρου Σίτισης και Αλληλεγγύης του Δήμου Αθηναίων»
Συντονιστής: Ρούσσης Ιωάννης (ΠΕ03)
Δράσεις:
- Οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Β5 κατά την εκπαιδευτική τους επίσκεψη στην Τεχνόπολη – Γκάζι την Παρασκευή 14/12/2012 επισκέφθηκαν την έκθεση βιβλίου που συνδιοργανώθηκε από το Δήμο Αθηναίων και τις εκδόσεις ΤΟ ΒΗΜΑ με στόχο την οικονομική ενίσχυση του Κέντρου Σίτισης και Αλληλεγγύης του Δήμου Αθηναίων. Οι μαθητές / τριες αγόρασαν βιβλία τόσο για τον εαυτό τους όσο και για την Σχολική Βιβλιοθήκη.

2) Make a wish
Θέμα: Υλοποίηση ευχών παιδιών που πάσχουν από σοβαρές ασθένειες
Συντονίστρια: Σιδερά Παρασκευή (ΠΕ 02)
Δράσεις: Αγορά αστεριών (2 ευρώ το καθένα) για την υλοποίηση της ευχής ενός παιδιού

3) ΠΙΚΠΑ Πεντέλης
Θέμα: Συλλογή ρουχισμού, παιχνιδιών, τροφίμων κ.λπ. για τα παιδιά του ΠΙΚΠΑ Πεντέλης
Συντονίστρια: Κατσάνου Ευανθία (ΠΕ 02)
Δράσεις:
- 21/ 12/2012: Επίσκεψη αντιπροσωπείας παιδιών στο ΠΙΚΠΑ με τη συνοδεία των καθηγητών Κατσάνου Ευανθία και Αναστόπουλου Βασίλειου

4) Χριστουγεννιάτικο παζάρι
Θέμα : Κατασκευή μικροαντικειμένων για το Χριστουγεννιάτικο παζάρι από τα δύο τμήματα Ερευνητικών Εργασιών:
- της Α΄ Λυκείου: «Στήνοντας μια επιχείρηση»
- της Β΄ Λυκείου: «Upcycling από την ανακύκλωση στην αναβάθμιση»
Συντονίστριες: Αρτοποιάδου Αθηνά (ΠΕ 06), Καραπέτη Μαρία (ΠΕ 05), Τόγια Αντωνία (ΠΕ 19)
Δράσεις:
- 21/ 12/2012: Διοργάνωση Χριστουγεννιάτικου Παζαριού στο χώρο του σχολείου.

[ 'Aλλες Ανακοινώσεις] [Κεντρική Σελίδα]