Ομάδα Τύπου και ενημέρωσης - Φωτογραφικού αρχείου

Η ομάδα αυτή έχει ως κύριο καθήκον να προβάλλει τα επιτεύγματα των ομάδων στο ίδιο το σχολείο, στους γονείς, στην τοπική κοινωνία. Για το σκοπό αυτό παρακολουθεί και καταγράφει τις επιτυχίες και τα επιτεύγματα των ομάδων, κάνει ρεπορτάζ, δημιουργεί αρχείο φωτογραφιών και βίντεο, παίρνει και δημοσιεύει συνεντεύξεις από τους πρωταγωνιστές των επιτυχιών, τροφοδοτεί με ειδήσεις για το σχολείο τα τοπικά και ευρύτερα μέσα επικοινωνίας (εφημερίδες, περιοδικά, ιστοσελίδες).

Πολύ σημαντικό καθήκον της ομάδας είναι η προετοιμασία της τελικής εκδήλωσης στην οποία θα παρουσιαστεί όλο το πρόγραμμα του αειφόρου σχολείου. Για το σκοπό αυτό θα συνεργαστεί στενά με όλες τις ομάδες, προκειμένου να καταρτίσει το πρόγραμμα, να οργανώσει τις πρόβες, να βρει τα απαραίτητα εργαλεία και μέσα προβολής, να τυπώσει το πρόγραμμα, να στείλει προσκλήσεις στα πρόσωπα που θα ήθελε να παρευρίσκονται στη γιορτή, κτλ.

Εξίσου σημαντικό καθήκον είναι και η έκδοση της εφημερίδας ή του περιοδικού του σχολείου, το οποίο μπορεί να έχει πολλές μορφές: έντυπο, ηλεκτρονικό, μηνιαίο, τριμηνιαίο, ετήσιο, έγχρωμο, ασπρόμαυρο, πολυσέλιδο ή ολιγοσέλιδο, κτλ.

Για να έχει βοήθεια στα σημαντικά αυτά καθήκοντα θα πρέπει να συνεργαστεί πολύ στενά και αποτελεσματικά με την ομάδα υποστήριξης, με τη διεύθυνση του σχολείου, με τους γονείς, με το Δήμο, κτλ.

Πιο περιληπτικά τα καθήκοντα της ομάδας είναι τα παρακάτω:
1. Παρακολουθεί με δημοσιογραφικό ενδιαφέρον όλες τις δράσεις που γίνονται στο σχολείο και καταγράφει με λεπτομέρεια την πρόοδό τους.
2. Κρατά αρχείο με λεπτομέρειες των δράσεων
3. Δημιουργεί φωτογραφικό και ψηφιακό αρχείο με τα μέλη των ομάδων και με τις δράσεις.
4. Αποτυπώνει το σχολικό χώρο πριν και μετά από κάθε παρέμβαση- (Φωτογραφίες, φωτο-αφηγήσεις, video).
5. Παίρνει συνεντεύξεις από τους αρμόδιους των σχολικών δράσεων από τοπικούς φορείς, καθηγητές, μαθητές
6. Εκδίδει σχολική εφημερίδα
7. Έρχεται σε επαφή και τροφοδοτεί με ειδήσεις τα τοπικά Μέσα Μαζικής Επικοινωνίας
8. Δημοσιεύει Δελτία Τύπου και οργανώνει τα σχετικά αφιερώματα στις εφημερίδες ή στην τηλεόραση.
9. Τροφοδοτεί την ιστοσελίδα του σχολείου με σχετικό υλικό προβολής. Προώθηση της επικοινωνίας μέσω της ιστοσελίδας του σχολείου και αύξηση του αριθμού των επισκέψεων σε αυτήν.
10. Προετοιμάζει και διοργανώνει την τελική εκδήλωση προβολής των πολιτιστικών και άλλων καινοτόμων εκπαιδευτικών δράσεων του σχολείου και για τους πανηγυρισμούς του προγράμματος του Αειφόρου Σχολείου.

Υπεύθυνοι καθηγητές
Αναστόπουλος Βασίλειος, Γεωργάκη Ευαγγελία, Ίσκου Αρχοντούλα,