Συντονιστική ομάδα: Διευθυντής και ομάδα εκπαιδευτικών

Η ομάδα αυτή ουσιαστικά τηρεί στατιστικά στοιχεία ή καταγράφει στοιχεία τα οποία θα εισαχθούν στην ιστοσελίδα, μαζί με τα δεδομένα των υπόλοιπων δεικτών, ώστε να προκύψει η τελική και συνολική βαθμολογία (σκορ) του σχολείου.

Η λειτουργία της ομάδας αυτής είναι να διευκολύνει τη λειτουργία όλων των υπόλοιπων ομάδων και να συγκαλεί σε τακτά διαστήματα την Επιτροπή Αειφόρου Σχολείου.

1. Αριθμός εγκεκριμένων προαιρετικών προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων (π.χ. Π.Ε./Α.Υ, κτλ) που υλοποιήθηκαν στο σχολείο πέρσι και φέτος.
2. Εκτιμώμενος βαθμός συμμετοχής των γονέων στη σχολική ζωή (ασήμαντος, μέτριος, σημαντικός, πολύ μεγάλος).Η εκτίμηση γίνεται από την Επιτροπή Αειφόρου Σχολείου.
3. Διαθέτει το σχολείο Σ.Α.Δ .(Σχέδιο Αειφόρου Διαχείρισης);
4. Εφαρμόζει το σχολείο το Σ.Α.Δ.;
5. Ποσοστό των εκπαιδευτικών του σχολείου που συμμετέχει ενεργά στο Σ.Α.Δ.
6. Ποσοστό μαθητών/μαθητριών που συμμετέχει ενεργά στο Σ.Α.Δ.
7. Ποσοστό των μελών του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων που ψήφισαν κατά την τελευταία εκλογή ή την τελευταία γενική συνέλευση.
8. Διαθέτει το σχολείο Σχολικό Πρόγραμμα Δράσης (Σ.Π.Δ.);
9. Γίνεται ρητή αναφορά στην επιδίωξη της αειφορίας μέσα στο Σ.Π.Δ;
10. Ανθρωποώρες εκπαιδευτικών που παρακολούθησαν σεμινάρια προαιρετικών σχολικών δραστηριοτήτων ( π.χ. Π.Ε./ Ε.Α.Α./. Πολιτιστικά/, κτλ) πέρσι και φέτος.
11. Ανθρωποώρες διευθυντή από παρακολούθηση παρόμοιων με το 13 σεμιναρίων πέρσι και φέτος.
12. Αριθμός παιδαγωγικών συνεδριάσεων του συλλόγου διδασκόντων, πέραν των υποχρεωτικών με σκοπό τη συνεργασία των εκπαιδευτικών σε θέματα διδασκαλίας και μάθησης, σχεδιασμού κοινών προγραμμάτων σχετικών με την εκπαίδευση για την αειφορία, δημιουργίας στρατηγικών για τη σχέση του σχολείου με την τοπική και διεθνή κοινότητα, τον αναστοχασμό για την πορεία του σχολείου και την επίτευξη των στόχων του.
13. Έχει γίνει η Οικολογική Αποτύπωση (καταγραφή επιπέδου αναφοράς σύμφωνα με τη σχετική φόρμα Φ.Ο.Α) πριν από την έναρξη της σχολικής χρονιάς (ή πριν την ημερομηνία έναρξης του χρόνου συμμετοχής στο Βραβείο);