Ομάδα Πρασίνου

Η ομάδα αυτή θα αναλάβει να πρασινίσει (κυριολεκτικά και όχι μεταφορικά) το σχολείο. Καθήκον της είναι να βρει τους πόρους (χρήματα, φυτά, εργαζόμενους) ώστε το σχολείο να γεμίσει με φυτά, είτε φυτεμένα στην αυλή, είτε φυτεμένα σε γλάστρες. Δεν θα μείνει όμως σ΄ αυτό, αλλά θα αναλάβει και τη φροντίδα τους. Και γι αυτό το σκοπό θα πρέπει να εξασφαλίσει συνεργασίες, αφού με το σύστημα του αυτόματου ποτίσματος μπορεί να μειωθεί ο φόρτος εργασίας, τα φυτά να αναπτύσσονται γρηγορότερα, κτλ.

Παράλληλα με αυτό, θα πρέπει να συνεργαστεί με το κυλικείο, ώστε αυτό να διαθέτει βιολογικά και υγιεινά τρόφιμα στα παιδιά. Οι κυλικειάρχες παραπονούνται ότι όσες φορές έβαλαν υγιεινά και βιολογικά τρόφιμα στα κυλικεία τους, τα παιδιά δεν ανταποκρίθηκαν και γι αυτό τα απέσυραν. Η ομάδα λοιπόν έχει το καθήκον να ενημερώσει τα παιδιά και τους γονείς για τη δυνατότητα να έχουν υγιεινό φαγητό στο σχολείο και πως πρέπει να προτιμούν αυτά τα τρόφιμα και όχι τα παχυντικά και ανθυγιεινά. Για να το πετύχει, ίσως χρειαστεί να προσκληθεί κάποιος ειδικός στο σχολείο, να προβληθεί μια ταινία, να γίνει μια συζήτηση, να γίνουν κατάλληλα μαθήματα στην τάξη, κτλ.

Πιο περιληπτικά τα καθήκοντα της ομάδας είναι τα παρακάτω:
1. Να αναλάβει τη φύτευση φυτών σε κάθε διαθέσιμο χώρο του σχολείου καθώς και τη φροντίδα τους.
2. Τοποθέτηση ζαρντινιέρων και φύτευση καλλωπιστικών φυτών
3. Τοποθέτηση στεγάστρων, πάγκων
4. Να συνεργαστεί με το κυλικείο, ώστε αυτό να διαθέτει βιολογικά και υγιεινά τρόφιμα.

Υπεύθυνοι καθηγητές:
Νερουτσόπουλος Ιωάννης, Κωσταντή Βάσω,
Κοτσοβού Ελένη, Ρούσσης Ιωάννης, Δαμουλάκης Ευγένιος
Δήμου Αναστάσιος, Παντελής (Κυλικείο)