Ομάδα Ανακύκλωσης υλικών και μείωσης αποβλήτων

Η ομάδα αυτή θα αναλάβει σημαντικά τμήματα της προσπάθειας για το αειφόρο σχολείο. Η ώθηση στη μείωση της κατανάλωσης πόρων καθώς και η οργάνωση του συστήματος ανακύκλωσης, είναι από τις πιο σημαντικές παραμέτρους της επιτυχίας του αειφόρου σχολείου.

Για κάθε ένα από τους στόχους-καθήκοντα που αναφέρονται παρακάτω θα πρέπει να οργανώσει ένα σύστημα. Λ.χ. για τη μείωση της κατανάλωσης χαρτιού φωτοτυπίας, μπορεί να εισηγηθεί να φωτοτυπούνται και οι δύο πλευρές του φύλλου ή να περιοριστούν οι φωτοτυπίες μόνο στις απαραίτητες.

Για το χαρτί που θα δίνεται για ανακύκλωση, μπορεί να εισηγηθεί την τοποθέτηση δύο χωριστών κάδων είτε σε κάθε αίθουσα είτε σε κάθε διάδρομο. Θα πρέπει στη συνέχεια να εφαρμόσει ένα πρόγραμμα ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των παιδιών για να συμμετέχουν στην ανακύκλωση. Για να γνωρίζει το βάρος του χαρτιού, θα προμηθευτεί ένα ζυγό με δυνατότητα ζύγισης μέχρις 10 κιλά και θα αναθέσει στα μέλη της ομάδας την εκ περιτροπής ζύγιση του χαρτιού και των απορριμμάτων.

Ένα σημείο που πρέπει να προσεχτεί, είναι η μεταφορά από το σπίτι στο σχολείο υλικών που πρόκειται να δοθούν για ανακύκλωση. Αυτό θα πρέπει να σχεδιαστεί με προσοχή και να οργανωθεί μόνο αν υπάρχουν οι κατάλληλοι χώροι αποθήκευσης. Οι εταιρείες που παραλαμβάνουν άχρηστα ηλεκτρονικά μπορεί να κάνουν και δύο μήνες να έλθουν για την παραλαβή. Στο διάστημα αυτό αν οι συσκευές που φέρνουν οι μαθητές στο σχολείο είναι πολλές, θα δημιουργηθεί πρόβλημα αποθήκευσης. Χειρότερο θα είναι το πρόβλημα αν αποφασιστεί η συγκέντρωση χαρτιού για ανακύκλωση. Για το λόγο αυτό, θα πρέπει το χαρτί να ζυγίζεται και να τοποθετείται στον μπλε κάδο καθημερινά, ενώ τα ηλεκτρονικά θα πρέπει να μεταφέρονται στο σχολείο την ημέρα που έχει προγραμματιστεί η παραλαβή τους από την εταιρεία ανακύκλωσης. Για να λειτουργήσει καλύτερα η ομάδα, μπορεί να χωριστεί σε δυο ή τρεις μικρότερες, από τις οποίες κάθε μια θα αναλάβει ένα από τα καθήκοντα που περιγράφονται παρακάτω. Η συνεργασία με το Δήμο ή με άλλους φορείς μπορεί να βοηθήσει να λυθούν πολλά προβλήματα.

Πιο περιληπτικά τα καθήκοντα της ομάδας είναι τα παρακάτω:
1. Να βρει τρόπους μείωσης της κατανάλωσης χαρτιού φωτοτυπίας (εξεύρεση τρόπων - καταγραφή τους - προβολή των προτάσεων - μέτρηση του αποτελέσματος
2. Να αναλάβει τη συγκέντρωση του χαρτιού που θα πάει για ανακύκλωση. Ανακύκλωση χαρτιού ανά τμήμα (μετράμε την ποσότητα του χαρτιού που ανακυκλώνουμε με μονάδα μέτρησης τα χάρτινα κουτιά Α4- Η ομάδα αναλαμβάνει και τη ζύγιση του χαρτιού ώστε να γνωρίζουμε το συνολικό βάρος χαρτιού που ανακυκλώνεται)
3. Να βρει τρόπους μείωσης των απορριμμάτων που δεν δίνονται για ανακύκλωση. Αυτό το καθήκον περιλαμβάνει και την καταγραφή του βάρους αυτών των απορριμμάτων.
4. Να οργανώσει σύστημα συγκέντρωσης και παράδοσης λαμπτήρων και ηλεκτρικών-ηλεκτρονικών συσκευών για ανακύκλωση.
5. Να οργανώσει την ανακύκλωση και παράδοση υγρών ηλεκτρικών στοιχείων (μπαταριών) (τοποθέτηση 2 κάδων ΑΦΗΣ: 1 στο γραφείο διεύθυνσης, 1 στην είσοδο του κτηρίου)
6. Ανακύκλωση μελανιών εκτυπωτή
7. Ανακύκλωση παλαιών ηλεκτρικών συσκευών/ ηλεκτρονικών υπολογιστών του σχολείου

Υπεύθυνοι καθηγητές