Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

Την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024, ημέρα που έχει καριερωθεί ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού, το σχολείο μας δέχτηκε την επίσκεψη των μικρών μαθητών από το γειτονικό 5ο Δημοτικό Σχολείο Γέρακα, οι οποίοι καραχειροκροτήθηκαν και είδαν την υποστήριξη από τους μεγαλύτερους μαθητές στη "διαδήλωσή" τους κατά της βίας.
Μικροί και μεγάλοι μαθητές ένωσαν τις φωνές τους και είπαν ότι :
η βία και ο εκφοβισμός δεν έχουν θέση στο σχολικό περιβάλλον.

Ένα από τα πιο σημαντικά βήματα που μπορείτε να κάνετε είναι να απευθυνθείτε σε κάποιον που εμπιστεύεστε. Αυτό μπορεί να είναι φίλος, ένα μέλος της οικογένειας, ένας δάσκαλος ή ένας σύμβουλος. Μιλήστε του για το τι συμβαίνει και πώς αισθάνεστε.
Οι εκπαιδευτικοί αποτελούν το σημείο αναφοράς στην πρόληψη του σχολικού εκφοβισμού θέτοντας τα όρια και τους κανόνες που περιγράφουν με λεπτομέρεια τον τρόπο συμπεριφοράς των συμμαθητών μεταξύ τους.
Οι μαθητές πρέπει να γνωρίζουν ποιες είναι οι αποδεκτές συμπεριφορές και ποιες όχι, εντός και εκτός της σχολικής μονάδας.
Δείτε περισσότερα στο : https://www.stopbullying.gr/

Δείτε επίσης:
Μήνυμα του Υπουργού Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού κ. Κυριάκου Πιερρακάκη
Μήνυμα της Υφυπουργού Παιδείας Ζέττας Μ. Μακρή