10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού - Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023

Σύμφωνα με την εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας η 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023 ορίστηκε να εορταστεί την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023, στο πλαίσιο εναρμόνισής της με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Η Διεύθυνση Φυσικής Αγωγής κάλεσε όλες τις σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, με κοινό σύνθημα: «Η Κίνηση δίνει Ζωή» .

Στο σχολείο μας, μετά από αίτημα στο Δήμο Παλλήνης, παραχωρήθηκε η χρήση του 1ου Αθλητικού Κέντρου Γέρακα τη Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2023. Διοργανώθηκε πρωτάθλημα ποδοσφαίρου στην αυλή του σχολείου, αγώνες πιγκ πονγκ, και αγώνες μπάσκετ και βόλεϊ στις εγκαταστάσεις του αθλητικού κέντρου . Επίσης στην αίθουσα του Α1 με το ξύλινο δάπεδο μαθητές και μαθήτριες χόρεψαν παραδοσικούς χορούς.