Εκπαιδευτική επίσκεψη Γ τάξης (Γανθρ) στο Ιστορικό Αρχείο της Εθνικής Τράπεζας

Την Τρίτη 14 Νοεμβρίου 2023 οι μαθητές και μαθήτριες από την ομάδα προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών Γ Λυκείου, στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών επισκέψεων τους, επισκέφθηκαν το Ιστορικό Αρχείο της Εθνικής Τράπεζας και παρακολούθησαν εκαιδευτικό πρόγραμμα.

Ιδρύθηκε το 1962 και έχει στόχος τη διάσωση και προβολή του αρχειακού υλικού της Τράπεζας από το 1841 έως και σήμερα. Τα πλούσια αρχεία και οι συλλογές του περιλαμβάνουν πολύτιμα τεκμήρια της Εθνικής Τράπεζας, καθώς, επίσης, πρωτότυπα ή αντίγραφα αρχείων και συλλογών άλλων τραπεζών, εταιρειών, φορέων και προσωπικοτήτων που έχουν περιέλθει στην κυριότητα του Αρχείου. Παρέχει τη δυνατότητα στην ακαδημαϊκή κοινότητα πολλών διαφορετικών επιστημονικών πεδίων στους μαθητές και μαθήτριες από όλη την Ελλάδα, αλλά και στο ευρύ κοινό, να έχουν πρόσβαση σε πολύτιμα ιστορικά τεκμήρια, υπό συνθήκες που πληρούν τις διεθνείς προδιαγραφές.

Δείτε περισσότερες πληροφορίες για το Ιστορικό Αρχείο της Εθνικής Τράπεζας στο https://ha.nbg.gr/el

Τους μαθητές/τριες συνόδευσαν οι κ. Κονίδη, κ. Αλεξοπούλου, κ. Νάνου, κ. Ίσκου και κ. Τσιαπράζη.

Φωτογραφίες : κ. Αλεξοπούλου