Συμμετοχή στο «22ο Μαθητικό Συμπόσιο ASPnet-UNESCO Λυκείων Αττικής»

Την Πέμπτη 29 Φεβρουαρίου και την Παρασκευή 1 Μαρτίου 2024 το σχολείο μας, ως μέλος του Δικτύου Συνδεδεμένων Σχολείων της UNESCO ASPnet, έλαβε μέρος στο 22ο Μαθητικό Συμπόσιο Λυκείων Αττικής μελών του Δικτύου Συνδεδεμένων Σχολείων ASPnet-UNESCO με θέμα :
«Χτίζοντας την Ειρήνη».

Το Συμπόσιο διοργανώθηκε από το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού,
την Ελληνική Εθνική Επιτροπή για την UNESCO,
και την Ελληνογαλλική Σχολή Jeanne D' Arc, η οποία φιλοξένησε το συμπόσιο στις εγκαταστάσεις της στον Πειραιά.

Την πρώτη μέρα του συμποσίου, οι εργασίες του συμποσίου ξεκίνησαν με Προσφωνήσεις και Χαιρετισμούς των επισήμων, μεταξύ των οποίων από
την κ. Βασιλική Μακρή , Προϊσταμένη Δ/νσης Ευρωπαϊκών και Διεθνών Θεμάτων στο Υπουργείο Παιδείας,Θρησκευμάτων και Αθλητισμού,
την κ. Βέρα Δηλάρη, Εθνική Συντονίστρια ASPnet Σχολείων UNESCO Ελλάδος, από το Τμήμα Διεθνών Σχέσεων της Δ/νσης Ευρωπαϊκών και Διεθνών Θεμάτων του ΥΠΑΙΘΑ,
και ακολούθησε το Καλλιτεχνικό πρόγραμμα από τα συμμετέχοντα σχολεία.

Το σχολείο μας συμμετείχε στο καλλιτεχνικό πρόγραμμα με χορευτικό που είχε τίτλο: "Ο χορός της Γης" και τα δύο εικαστικά έργα.

Μετά το μεσημεριανό διάλειμμα για φαγητό, ακολούθησε συζήτηση στις ομάδες εργασίας και έκλεισε με μουσικό Πρόγραμμα.

Την δεύτερη μέρα παρουσιάστηκαν στην ολομέλεια τα πορίσματα των επιτροπών.

Στην ομάδα συμμετείχαν 10 μαθητές και μαθήτριες από την Β τάξη:
Χρήστος Β. (πρόεδρος), Αλεξάνδρα Μ. (γραμματέας),
Γιώργος Β., Θαλεια Β. , Χάρης Ν. , Δημήτρης Λ.,
Θεοδώρα Β. και Ιωάννα Μ. στο καλλιτεχνικό πρόγραμμα-χορό,
Μαρία Γ. και Φωτεινή Φ. στις εικαστικές.

Υπεύθυνες καθηγήτριες ήταν οι κ. Μαρία Μπαλλάση και κ. Κωνσταντίνα Μακρή, που συνόδευσαν τους μαθητές/τριες.
Φωτογραφίες : κ.Μπαλλάση, Ελληνογαλλική Σχολή , 1ο ΕΠΑΛ Αγ. Παρασκευής