Εξοπλισμός αίθουσας συμβουλευτικής

Το πρώτο δεκαήμερο του Νοεμβρίου η εταιρεία Farantouris Insurance & Financial Advisors,
που ανήκει σε πατέρα παλιότερων μαθητριών του σχολείου μας, προσέφερε στο σχολείο μας
ένα στρογγυλό γυάλινο τραπέζι συνεδριάσεων και δύο υπολογιστές,
με τα οποία εξοπλίσαμε την αίθουσα συμβουλευτικής του σχολείου μας.

Υπενθυμίζουμε ότι από την αρχή της σχολικής χρονιάς λειτουργεί στο σχολείο μας
Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης (Ε.Δ.Υ.).
Η Ε.Δ.Υ. αποτελείται από
τη Διευθύντρια του σχολείου, κα Γεωργάκη Ευαγγελία
έναν εκπαιδευτικό Ειδικής Αγωγής, την Ψυχολόγο κα Καψιώτη Δήμητρα
και την Κοινωνική Λειτουργό, κα Τσαουσίδου Δέσποινα.

Η Ε.Δ.Υ. είναι πρωτοβάθμιο όργανο του Υπουργείου Παιδείας για την εκπαιδευτική και διεπιστημονική υποστήριξη των αναγκών των μαθητών σε κάθε σχολική μονάδα Γενικής Εκπαίδευσης.
Σκοπός της είναι η διερεύνηση και ο εντοπισμός των εκπαιδευτικών αναγκών, ψυχοκοινωνικών και άλλων φραγμών στην ισότιμη πρόσβαση των μαθητών στη μάθηση και η υλοποίηση εξατομικευμένων ή ομαδικών δράσεων ενίσχυσης των γνωστικών και ψυχοκοινωνικών δεξιοτήτων των μαθητών, καθώς και συμβουλευτικής στήριξης των γονέων.

Για οποιοδήποτε ζήτημα ενημερωθεί η Ε.Δ.Υ. ισχύει το ΑΠΟΡΡΗΤΟ που διασφαλίζεται από τις διατάξεις των προσωπικών δεδομένων. Προκειμένου η Ε.Δ.Υ. να προσφέρει εξατομικευμένες υπηρεσίες σε κάποιον μαθητή απαιτείται η σύμφωνη γνώμη των γονέων του.

Επίσης οι ίδιοι οι γονείς, ατομικά ή μέσω του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, μπορούν να απευθύνουν αιτήματα συνεργασίας προς την Ε.Δ.Υ., προκειμένου να λάβουν υπηρεσίες όπως Συμβουλευτική Γονέων.

Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Φαραντούρη για την προσφορά του.