Συμμετοχή στην πανευρωπαϊκή Δράση «Erasmus Days 2021»

14, 15 & 16 Οκτωβρίου 2021: Τρεις ημέρες εορτασμού του Προγράμματος Erasmus+ στην Ευρώπη και όχι μόνο κατά τη διάρκεια των #ErasmusDays. Το σχολείο μας συμμετείχε σε αυτή την ευκαιρία, οργανώνοντας δράσεις για την προβολή των εμπειριών μας στο πλαίσιο του Erasmus.

Το ακριβώς προηγούμενο τριήμερο βρήκε τη διευθύντρια του σχολείου μας κ. Γεωργάκη και τη καθηγήτρια κ. Ταούζη να συμμετέχουν στην πρώτη δια ζώσης συνάντηση των εταίρων του προγράμματος ERASMUS+ KA229 Researching European Cultural Heritage to Share στα 'Aδανα της Τουρκίας.

Την Πέμπτη 15 Οκτωβρίου τα αποτελέσματα της επίσκεψης αυτής μοιράστηκαν με τους μαθητές του προγράμματος. και τους ζητήθηκε να αναλογιστούν τις έννοιες του Πολιτισμού και της Κληρονομιάς μέσω έρευνας. Επίσης οι μαθητές εμπνεύστηκαν εικαστικές δημιουργίες από τη δράση «Erasmus Days 2021». Έγινε επίσης παρουσίαση των εργασιών τους στη συγκέντρωση των γονέων της επόμενης εβδομάδας.

Συνολικά οργανώθηκαν 5.670 εκδηλώσεις σε περισσότερες από 67 χώρες σε όλο τον κόσμο:
Αλβανία, Αλγερία, Αργεντινή, Αρμενία, Αζερμπαϊτζάν, Αυστρία, Βέλγιο, Βοσνία, Βραζιλία, Βουλγαρία, Χιλή, Κολομβία, Κόστα Ρίκα, Κροατία, Κύπρος, Τσεχία, Δανία , Ανατολικό Τιμόρ, Εκουαδόρ, Αίγυπτος, Εσθονία, Αιθιοπία, Φινλανδία, Γαλλία , Γεωργία, Γερμανία, Ελλάδα, Ονδούρα, Ουγγαρία, Ισλανδία, Ινδονησία, Ιρλανδία, Ισραήλ, Ιταλία, Καζακστάν, Κένυα, Κόσοβο, Λετονία, Λιθουανία, Λίβανος, Λουξεμβούργο, Μαλαισία, Μάλτα, Μολδαβία, Μαυροβούνιο, Ολλανδία, Βόρεια Μακεδονία , Νορβηγία, Παλαιστίνη, Περού, Πολωνία, Πορτογαλία, Ρουμανία, Ρωσία, Σερβία, Σλοβακία, Σλοβενία, Ισπανία, Σρι Λάνκα, Σουηδία, Τυνησία, Τουρκία, Ουκρανία, Ηνωμένο Βασίλειο, Ουρουγουάη , Ουζμπεκιστάν και Βιετνάμ.

Ανακαλύψτε όλα αυτά τα γεγονότα στον παγκόσμιο χάρτη στο https://www.erasmusdays.eu/
Δείτε επίσης την ανάρτηση της δράσης του σχολείου μας στο παραπάνω χάρτη