Αγιασμός

Τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021 στις 10:30 πραγματοποιήθηκε ο Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά. Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τηρήθηκαν ιδιαίτεροι κανόνες ασφαλείας, με εκπροσώπους μαθητών και εκπαιδευτικών στους προαύλιους χώρους και τον ιερέα να αγιάζει τους υπόλοιπους μαθητές στις αίθουσες.

Οι μαθητές προσήλθαν από τις 9:00 και έγινε χωρισμός σε τμήματα και στη συνέχεια επεξήγηση και συζήτηση για την εφαρμογή των κανόνων καθαριότητας και υγιεινής και λοιπών μέτρων προστασίας και πρόληψης βάσει των σχετικών οδηγιών της Επιτροπής Ειδικών και του ΕΟΔΥ.

Από όλους τους μαθητές και εκπαιδευτικούς τηρήθηκαν όλα τα μέτρα πρόληψης και προστασίας, όπως η επίδειξη βεβαιώσεων αρνητικού αποτελέσματος ελέγχου στις περιπτώσεις που δεν είχαν πιστοποιητικό εμβολιασμού ή πιστοποιητικό νόσησης τελευταίου εξαμήνου και η υποχρεωτική χρήση μάσκας σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους.

Στόχος των μέτρων του υπουργείου είναι η προστασία της ατομικής και δημόσιας υγείας και η απρόσκοπτη λειτουργία των σχολείων με φυσική παρουσία.

Μετά την τέλεση του αγιασμού οι μαθητές και μαθήτριες κατέβηκαν κατά τμήμα
στις ειδικά διαμορφωμένες αίθουσες, απ' όπου πήραν τα βιβλία της νέας χρονιάς.

Πρώτη ημέρα της νέας σχολικής χρονιάς και προχωράμε όσο το δυνατόν με περισσότερη ασφάλεια
στην κανονικότητα της διά ζώσης λειτουργίας του σχολείου.
Τηρούμε τα μέτρα, προστατεύουμε και προστατευόμαστε!
Καλή νέα σχολική χρονιά!

Δείτε τα μηνύματα για την έναρξη της σχολικής χρονιάς:
της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων Νίκης Κεραμέως
της Υφυπουργού Παιδείας κ. Ζέττας Μακρή