Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου 2020 - Αριστεία Βραβεία

Την Τρίτη 27 Οκτωβρίου 2020 κατά την έκτη και έβδμομη διδακτική ώρα πραγματοποιήθηκε ο εορτασμός της Εθνικής Εορτής της 28ης Οκτωβρίου .

Η παράδοση της σημαίας από την διευθύντρια στη σημαιοφόρο πραγματοποιήθηκε παρουσία εκπροσώπων
των εκπαιδευτικών και των μαθητών/τριών (απουσιολόγοι και πρόεδροι πενταμελών μαθητικών συμβουλίων)
τηρώντας τα απαραίτητα μέτρα ατομικής προστασίας. Επίσης οι μαθητές και μαθήτριες του Γ3 τμήματος
έψαλλαν τον εθνικό ύμνο κατά την έπαρση της σημαίας.

Τα αριστεία-βραβεία και οι έπαινοι απονεμήθηκαν στους/στις μαθητές/τριες του στα τμήματά τους.
Ειδικά για την εφετινή χρονιά μετά από συνεννόηση με το 2ο και το 3ο Γυμνάσιο Γέρακα,
οι μαθητές/τριες της Α' Λυκείου παρέλαβαν στο Λύκειο τα βραβεία της Γ' Γυμνασίου.

Δόθηκαν επίσης οι έπαινοι για τις διακρίσεις των μαθητών σε δράσεις όπως το follow Green και το Hackathon.

Στα τμήματα οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές τίμησαν την Εθνική Εορτή
με προβολή βίντεο και ανάγνωση επίκαιρων κειμένων .

Παράλληλοι κάποιοι από τους περσινούς απόφοιτους ήρθαν να να παραλάβουν τα βραβεία τους από το γραφείο.

Το μάθημα μέχρι την 5η διδακτική ώρα έγινε στο πλαίσιο της αναπλήρωσης των χαμένων διδακτικών ωρών λόγω των καταλήψεων. Λόγω των μέτρων για την πρόληψη της διασποράς του κορωνοϊού (67269/13-10-2020 εγκύκλιος Υπ. Εσωτερικών) δεν πραγματοποιήθηκαν μαθητικές παρελάσεων για τον εορτασμό της επετείου της 28ης Οκτωβρίου.