Συνάντηση με τον Έλληνα κοσμήτορα της Ευρωπαϊκής Οικονομικής & Κοινωνικής Επιτροπής (ΕΟΚΕ)

Την Τετάρτη 10 Μαρτίου 2021 ο Έλληνας κοσμήτορας της Ευρωπαϊκής Οικονομικής & Κοινωνικής Επιτροπής (ΕΟΚΕ)
κ. Παναγιώτης Γκόφας, ενόψει της συμμετοχής μαθητών του σχολείου μας στην Ευρωπαϊκή Σύνοδο Νέων
για την Κλιματική Αλλαγή ΥΕΥS!2021 συναντήθηκε
με τους μαθητές που θα συμμετάσχουν στην φετινή εκδήλωση YEYS!2021,
τους μαθητές των ευρωπαϊκών προγραμμάτων ERASMUS+
και των τμημάτων Β4 & Β5 του 2ου ΓΕΛ Γέρακα
και συζήτησαν σχετικά με την ΕΕ και την ΕΟΚΕ.

Ο κ. Γκόφας, ως μέλος της ΕΟΚΕ, παρουσίασε τους στόχους της Επιτροπής για τους νέους και το ζωτικό ρόλο
που αυτοί επιτελούν στη διαμόρφωση της ευρωπαϊκής ατζέντας και απάντησε στις ερωτήσεις τους.

Προβλήθηκε επίσης το βίντεο παρουσίασης του έργου της ΕΟΚΕ.

Η φετινή Ευρωπαϊκή Σύνοδος Νέων YEYS!2021 θα διεξαχθεί διαδικτυακά με μαθητές 16-18 ετών
από 33 χώρες στις 18-19 Μαρτίου 2021.

Θα ακολουθήσει το μοντέλο μιας Διάσκεψης των Μερών του ΟΗΕ για την Κλιματική Αλλαγή (COP).
Είναι προσανατολισμένη στην συμμετοχή των νέων στη διαδικασία λήψης αποφάσεων της ΕΕ
σχετικά με το κλίμα και τη βιωσιμότητα. Η φωνή των νέων έχει μεγάλη σημασία για όλους μας.

Η ΥΕΥS!2021 είναι μια μοναδική ευκαιρία να ακουστεί η φωνή τους σε όλη την Ευρώπη.

Δείτε το δελτίο τύπου από την Ευρωπαϊκή Οικονομική και Κοινωνική Επιτροπή.